Bu Metaverse Coin İçin Büyük Gelişme: Fiyatı Uçuyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Popüler metaverse coin projesi olan Axie Infinity (AXS) son 24 saatte yüzde 40’ın üzerinde yükseldi. Böylece, son dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Peki, AXS ekosistemindeki en son gelişmeler neler?

Metaverse coin projesinde yüzde 40 artış

Popüler play-to-earn (P2E) projesi olan Axie Infinity’nin AXS kripto para birimi, yakında milyonlarca dolar değerinde tokenın yakında kilidinin açılacağı haberine rağmen toparlanıyor. Verilere göre AXS, son 24 saatte yüzde 40’ın üzerinde değer kazanarak dört ayın en yüksek seviyesi olan 13.94 dolara ulaştı. Coinalyze’ye göre, AXS’ye bağlı kalıcı vadeli işlemlerde açık sözleşmelerin sayısına kilitlenen dolar değeri, son 24 saatte yüzde 156 artarak 104 milyon dolara yükseldi. Bir fiyat rallisinin yanı sıra açık pozisyondaki bir artış, yükseliş tarafında yeni bir para akışına işaret ediyor.

Axie Infinity, oyuncuların “Axie” olarak bilinen ve NFT’ler olarak dijitalleştirilen token tabanlı yaratıkları toplamasına, üretmesine, yükseltmesine, savaşmasına ve takas etmesine olanak tanıyan, Blockchain tabanlı bir ticaret ve savaş oyunudur. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Axie Infinity Shards veya AXS, Axie Infinity oyununun bir yönetişim tokenıdır. Verilere göre, kripto para biriminin toplam 270 milyon arzının yüzde 1,8’ine eşdeğer olan yaklaşık 4.8 milyon AXS tokeni (şu anki 13,31 dolarlık fiyatıyla 64 milyon dolar) bugün akşam saatlerinde piyasaya girecek. Yani 4.8 milyon tokenın kilidi açılacak.

 Tokenların kilidinin açılması neden fiyatı yükseltiyor?

Kilit açmalar, likiditeyi piyasaya süren ve yatırımcıların kârlarını kilitlemeleri için kapılar açan düşüş katalizörleri olarak kabul edilir. Büyük coin sahiplerinin coinlerini bir kerede satmasını ve fiyat düşüşlerine neden olmasını önlemek için tokenlar kilitlenir. Kripto yatırım şirketi Hartmann Capital’in yönetici ortağı Flex Hartmann’a göre, kafa karıştırıcı ralli, Axie ekibinin token kilidinin düşüş eğilimini tersine çevirmek için olumlu bir katalizör açıklayacağı umudundan kaynaklanıyor. Hartmann, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Son 12 ayda kripto ekipleri, büyük duyuruları kilit açma günlerine saklamaya başladı. Bu o kadar çok oldu ki insanlar artık kilit açma zamanında bir yükseliş katalizörü bekliyor.

AXS, token kilidinin önünde zemin kazanan birkaç kripto para biriminden biridir. Merkezi olmayan borsa dYdX’in kripto para birimi bu ay yüzde 64 arttı ve 2 Şubat’ta gerçekleşecek olan kilit açma işlemine rağmen pazar liderlerini geride bıraktı. Aptos (APT) ise 12 Ocak’ta gerçekleşen kilit açılımından bu yana ikiye katlanarak 13 dolara ulaştı. Hartmann, “Piyasa o kadar refleks haline geldi ki, insanlar kilit açma haberlerinin beklentisiyle satın alıyorlar,” dedi ve yeni trendi, token kilidinin açılmasıyla birlikte iyi haberler yayınlamanın etik olmadığını söyledi. 

Kilit açma süreci, bir süredir tartışılıyor

Bazı gözlemciler, kilit açmaların etkisinin hakim piyasa eğilimini vurguladığını uzun süredir tartışıyorlar. New York merkezli kripto odaklı girişim şirketi Placeholder’ın kurucu ortağı Chris Burniske, Nisan 2021’de şunu tweetledi:

Tokenlerin kilit açmaları, piyasa psikolojisi ile ilgili karmaşık bir olaydır. Basitçe söylemek gerekirse, büyük kilit açmalar boğalar için yükseliş katalizörü olabilir ve ayılarda düşüş katalizörü olabilir. Hakim olan trendi sürdürmek için likiditenin kilidini açarlar.

Böylece Burniske, 2021’deki kilit açma trendlerini açıklamıştı. O zamanlar, Bitcoin’in neredeyse iki haftada bir yeni rekor seviyelere ulaşmasıyla bir boğa çılgınlığı piyasayı sarmıştı. AXS, bu ay %100’ün üzerinde kazanç sağlayarak 2020’den bu yana ilk kez 200 günlük basit hareketli ortalamanın üzerine çıktı.

Boğa canlanması henüz oyun platformuna olan ilgiyi yeniden canlandırmadı. Oyun istatistikleri web sitesi ActivePlayer’dan alınan veriler, Axie’nin son 30 günde 432.001 canlı oyuncuya sahip olduğunu gösteriyor; bu, Ekim 2020’den bu yana en düşük seviye.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Metaverse Coin İçin Büyük Gelişme: Fiyatı Uçuyor!