Trader’lar Korkuttu: Bu Metaverse Coin Short’lanabilir!

945 görüntülenme
Blockchain tabanlı oyna-kazan oyunu Axie Infinity'nin yerli token'ı ve bir metaverse coin olan AXS, bu hafta ani bir yükselişle 17 ayın en düşük seviyesinden geri dönüş yaşadı.  Çift bir fiyat rallisiyle unutulmaktan çıktı. Peki neler oldu? Yükseliş devam edecek mi?

Blockchain tabanlı oyna-kazan oyunu Axie Infinity’nin yerel token’ı ve bir metaverse coin olan AXS, bu hafta ani bir yükselişle 17 ayın en düşük seviyesinden geri dönüş yaşadı.  Çift bir fiyat rallisiyle unutulmaktan çıktı. Peki neler oldu? Yükseliş devam edecek mi?

Metaverse coin AXS için traderlar endişeli

Kaldıraçlı işlem yapan traderlar, AXS’nin 17 ayın en düşük seviyesinden geri dönüşünün uzun süreli olup olmayacağı konusunda şüpheci duruyor. Bunun nedeni, Coinglass veri kaynağına göre, AXS’ye bağlı aktif standart vadeli işlemler ve sürekli vadeli işlem sözleşmelerinin sayısında kilitlenen açık pozisyon veya dolar değeri üç ayın en yüksek seviyesi olan 129,70 milyon dolara yükselirken, fonlama oranlarının negatif kalmasıdır.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere fonlama oranları, kalıcı vadeli işlemler sözleşme piyasasında yükseliş eğilimi gösteren uzun ve düşüş eğilimi gösteren short pozisyonları tutmanın maliyetidir. Negatif oran, short pozisyonların pozisyonlarını açık tutmak için uzun pozisyonlara ödediğini belirtmekte. Bu da kaldıracın düşüş yönünde çarpık olduğunu gösteriyor. Artan açık faiz ve negatif fonlama oranlarının birleşimi, düşüş yönünde yeni para akışı olduğunu gösteriyor. Bu da traderların rallide short pozisyon açtıklarının, yani açığa sattıklarının bir işareti.

Kripto varlık yönetimi firması Blofin’den volatilite traderı Griffin Ardern, konuya yönelik açıklama yaptı. “Altcoinler için elverişli ortamda, açık pozisyondaki artış, açığa satış olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir” dedi. Ardern’e göre negatif fonlama ücretleri, traderların düşüş eğiliminden henüz vazgeçmediğini gösteriyor.

Milyonerler Dogecoin Değil: Bu 2 Altcoin'den Alıyor!

Short squeeze mi gelecek?

Axie Infinity’nin oyunun kademeli olarak dağıtılmasına yönelik planlarını açıklamasının ardından AXS, yükseldi. Pazartesi günü üç haftanın en yüksek seviyesi olan 10.40 dolara sıçradı. Axie Infinity, “Axie Contributor Initiative Start” başlıklı yayında yeni açıklamalar yaptı. Merkezi olmayan stratejinin, topluluk üyelerinin karar alma sürecinde önemli rol oynayacağı durum oluşturmaya odaklanacağını söyledi.

Ardern, Axie’nin topluluk merkeziyetsizliğine yönelik duyurusuna atıfta bulunarak, “AXS sıçraması bu olaya odaklı” dedi. Şu anda token haftalık yaklaşık yüzde 22’lik bir kazancı temsil ederek 8.4 dolardan el değiştirdi. Vadeli işlem piyasasındaki ısrarlı düşüş hissiyatı, FTX krizi ve makroekonomik belirsizliğe bağlanmakta. Bunlar, bu yıl kripto fiyatları üzerinde ağır bir baskı oluşturan faktörlerden bazıları.

Analist '50x Yapacaklar' Dediği 3 Altcoin İsmi Verdi!

Bununla birlikte, AXS’de devam eden bir artış, traderları düşüş ticaretine olan bağlılıklarını yeniden değerlendirmeye zorlayabilir. Kısa bir süre önce hisse senetlerinde benzerlerini gördüğümüz açık pozisyonların çözülmesiyle ralli için yol açabilir. Ardern, “Altcoin’lerdeki mevcut düşük likidite göz önüne alındığında, short squeeze göz ardı edilemez” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ünlü Bitcoin Balinası 4 Altcoin İsmi Verdi: FTT'e Benzetti!
Ünlü Bitcoin Balinası 4 Altcoin İsmi Verdi: FTT’e Benzetti! Bitcoin boğası Michael Saylor, herkesin bildiği gibi, Ripple (XRP) ve Ethereum (ETH) dahil olmak üzere altcoinleri BTC kadar önemsemiyor. En bir katıldığı bir podcast’te Saylor, bu altcoin projelerinin menkul kıymetler olarak sınıflandırılmasından bahsetti. İşte detaylar… Michael Saylor,...
Aslı Dinçer 2 ay önce