Dikkat: Bu NFT Coin’de Milyonluk Wash Trading Tespit Edildi!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 4 hafta önce
182 görüntülenme
Bu NFT Coin de Milyonluk Wash Trading

NFT veri izleyicisi CryptoSlam tarafından tespit edilen bir dizi işlem, popüler NFT platformu Blur’un Şubat ayında 577 milyon dolarlık wash trading yaptığını gösteriyor. Manüpülatif işlemler, yüklü NFT coin satışları gibi şüpheli davranışları içeriyor.

Popüler NFT platformunda milyon dolarlık wash trading

NFT piyasası, NFT sanat eserleri, müzik ve videolar kripto para piyasasına hakim olan genç trendlerden biri. Bununla birlikte, CryptoSlam’in yakın tarihli bir raporu, piyasadaki bazı endişe verici faaliyetlerin altını çiziyor. Rapora göre CryptoSlam, gelecek vadeden Blur.io platformuyla ilgili en az 577 milyon dolar değerinde şüpheli NFT coin işlemi tespit etti.

Rapora göre Blur.io, yerel tokenlerini 14 Şubat Sevgililer Günü’nde kullanıcılara airdrop dağıtmaya başladı. Bu tarihte, NFT’lerin kısa bir süre içinde varlıkların ilk işlemlerine yakın fiyatlarla yeniden satıldığı tespit edildi. Bu davranış, bazı Blur kullanıcılarının, Blur (BLUR) satın almak ve airdrop’lar için puan toplamak amacıyla farklı cüzdanlar kullanarak kendilerine NFT sattığını gösteriyor.

CryptoSlam’de bir veri mühendisi olan Scott Hawkins, Blur’da bu tür faaliyetleri önleyecek bir mekanizma olmadığını belirtti. Sonuç olarak, bu faaliyet satış hacmini tüm NFT piyasası için samimiyetsiz bir şekilde yapay olarak destekledi.

Rapor, bazı kullanıcıların farklı cüzdanlardan kendilerine NFT coin sattığını gösteriyor

Veri mühendisi olan Scott Hawkins, bazı kullanıcıların Blur satın almak ve airdrop’lar için puan toplamak üzere farklı cüzdanlar kullanarak kendilerine NFT sattığını söylüyor. Bu yapay bir hacim oluşturdu ve uzmana göre Blur bunu önleyebilecek bir mekanizmaya sahip değil:

Blur’da bunu önlemek için herhangi bir kısıtlama mekanizması yok – aslında, görünen o ki, ödenen hiçbir telif ücreti, hiçbir platform ücreti yok, artan Ethereum gas ücretleri dışında airdrop’lar için puan toplama konusunda caydırıcı bir durum yok. Bulduğumuz şey, bunun yapay olarak tüm NFT piyasası için satış hacmini çok samimiyetsiz bir şekilde desteklediğidir.

NFT satış hacmindeki artış nedeniyle Blur, yakın zamanda rakibi OpenSea’nin sektördeki en büyük satış hacmini geride bıraktı. Wash trading ayrıca küresel satış hacmini Ocak 2022’den bu yana en yüksek seviyeye çıkararak, yeniden canlanan bir NFT piyasasına dair yanlış bir algı yarattı.

Blur, airdrop etkinlikleriyle güçlü bir başlangıç yaptı

VC destekli NFT platformu Blur, Ekim 2022’de piyasaya sürüldü ve yeni kullanıcılara açıklanmayan miktarda BLUR içeren airdrop etkinliklerini müjdeledi. Araştırmalar, başarılı airdrop lansmanlarını takiben zirve yapan NFT işlem hacminin büyük bir kısmının usulsüz olduğunu gösteriyor. Kriptokoin.com olarak NFT piyasasından başka bir dump olayına bu yazıda yer verdik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Solana Krizi Devam Ediyor: Ağ Yeniden Başlatıldı!
Solana Krizi Devam Ediyor: Ağ Yeniden Başlatıldı! Solana ağı, 25 Şubat’ta erken saatlerde kullanıcıların işlem yapmasını kısıtlayan bir çatallanma (forklanma) olayı yaşadı. Validatörler aynı gün içinde ağı yeniden başlattı. İlk deneme başarısız olurken, kullanıcılar hala işlem yapamıyor ve ağın neden kapalı kaldığı hakkında spekülasyonlar...
Buğra Çağlar 4 hafta önce