Forbes: Bu Popüler Altcoin Çöküşe Gidebilir!

Emre Borsan
Emre Borsan 4 hafta önce
1.122 görüntülenme
Forbes: Bu Popüler Altcoin Çöküşe Gidebilir!

Bu popüler altcoin istikrarı, Forbes’e göre çoğu kullanıcının düşündüğünden çok daha riskli gözükmektedir. Kriptokoin.com olarak altcoin’in risk durumlarını sizler için derledik.

Bu altcoin riskli görünüyor

Etherscan’e göre MakerDAO’nun DAI’si, 5 milyar dolarlık olağanüstü arzı ve 500.000’den fazla benzersiz cüzdanı ve ilgili MKR tokeninin 90.000 benzersiz sahibi ile dolaşımdaki en büyük kripto destekli stablecoin’dir. Bununla birlikte bu popüler stablecoin’in istikrarı, çoğu kullanıcının düşündüğünden çok daha risklidir.

Proje, sermaye verimsizliği ve merkezi başarısızlık noktaları dahil olmak üzere çok sayıda zorlukla karşı karşıya kaldı. 2019’da, yüksek talep nedeniyle çıpa düşmeye devam etti ve çıpayı bir dolar yakınında dengelemek için faiz oranını yılda %0,5’ten %16,5’e çıkarmak için yedi yönetim oyu aldı.

Forbes: Bu Popüler Altcoin Çöküşe Gidebilir!

Aynı yıl, kurucular arasında ‘Mor İlaç’ olarak adlandırılan büyük bir bölünme, kurucu ortak Rune Christensen’in resmi yapıları ve uyumluluğu savunurken, muadillerinin ademi merkeziyetçiliği artırmaya odaklandığını gördü. Geri adım atan MKR, DAI, finansman ve diğer tekliflerle ilgili protokol değişikliklerini oylamak için kullanılır. Örneğin MKR, merkezi olmayan finans ekosisteminde DAI kullanımını artırmak için DAI’nin teminatını ETH’nin ötesinde çeşitlendirmek için oy kullandı. Ancak bir MKR cüzdanı, tüm bu tokenlerin %12’sini elinde tutuyor ve iki bilinmeyen cüzdan, oylama gücünün %44’üne sahiptir.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler’in yaptığı açıklamada, stablecoin’lerle ilgili olanlar da dahil olmak üzere her altcoin’in aslında bir menkul kıymet olduğunu söylemesinin nedeni kısmen bu dinamik olabilir. ABD’de bu şekilde düzenlenirse, DAI ekosisteminin bu uyumluluk değişiminden nasıl hayatta kalıp kalmayacağına dair hiçbir şey söylenemez.

Protokol planlarını açıkladı

Kabul edilen teminat türlerinin arttırılması, DAI protokolünün saldırı yüzeyini genişletmiş olabilir. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, USDC gibi merkezi sabit para birimleri ve emlak kredileri gibi gerçek dünya varlıkları ile ilgili olarak üretilen DAI miktarıyla ilgili endişelerini tweetledi.

Ne olursa olsun, Christensen sözde Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonu yönetmek için “Oyun Sonu Planı” ve “Oyun Öncesi Anayasa” olarak adlandırılan bu büyük çelişkiler ve zorluklarla başa çıkma planlarını yayınladı.

Birçok tekliften biri, MakerDAO’nun teminat olarak kullanmak üzere yönetim tokeni MKR’den daha fazlasını basacağını gösteriyor. Terra/Luna’nın 2022’deki çöküşünden alınan dersler ve karşılaştırmalı olarak FTX’in borsanın kendi tokenlerini bilançolarda listeleme şekli göz önüne alındığında, içsel teminat kullanmak akıllıca olmayabilir.

Eski iş geliştirme ortağı Ashleigh Schap gibi eski katkıda bulunanlar, sadece daha fazla token ekleyerek token piyasası istikrarsızlığını çözme çabası olarak oyun sonu ile olan anlaşmazlıklarını dile getirdiler.

Daha fazla DAO oluşumu

Farklı görevleri denetlemek için birden fazla alt DAO oluşturmak, merkezileşmeyi azaltmayabilir, bunun yerine, karmaşık bir organizasyon ağının arkasındaki örtüşen merkezi başarısızlık noktalarını gizleyebilir. Sezgilerin aksine, projenin operasyonları merkezileştirme ve teminat riskinden korunma çabaları onu daha savunmasız hale getirdi.

Bu altcoin, bir dizi sermaye verimsizliği, merkezi başarısızlık noktaları, token yönetişimi ve yaklaşan düzenleme tarafından sürekli olarak sorgulanmıştır. Tüm bunlara rağmen, DeFi ekosisteminde ilerlemeyi ve temel bir parça olmayı başardı.

Nihayetinde, projenin uzun vadede hayatta kalmak için gelişmeye devam edip edemeyeceği görülecektir ve kullanıcılar, herhangi bir istikrar görüntüsü ile hayatta kalmak için gerekli olacak muazzam çabaların farkında olmalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Forbes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitget, Türk Kullanıcılara Özel Kampanya Duyurdu!
Bitget, Türk Kullanıcılara Özel Kampanya Duyurdu! Popüler kripto para borsası Bitget, Türk kullanıcılara özel bir kampanya duyurdu. Bitget’te Spot Copy Trade’e katılarak 15.000 USDT ödül havuzunu paylaşmaya hak kazanın! Bitget, Türk kullanıcılarına özel ödüllü kampanya açıkladı! Değerli Bitget Kullanıcılarımız, Siz istediniz, biz yaptık. Bitget’te spot...
Kriptokoin 4 hafta önce