Not Edin: Bu Tarihler BTC, SHIB ve Altcoinler İçin Çok Kritik!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
636 görüntülenme
Not Edin: Bu Tarihler BTC, SHIB ve Altcoinler İçin Çok Kritik!

Geçtiğimiz birkaç hafta, önemli yeni makro veriler ve Federal Reserve’den yapılan açıklamalarla dolduktan sonra, bu hafta çok daha sessiz olacak. Yani, BTC, SHIB ve kripto piyasalarını etkileyebilecek önemli verilerle daha az dolu olacak. Yine de, kripto yatırımcıları bu işlem haftasında bazı ekonomik ve finansal verileri akılda tutmalı.

Bu tarihler Bitcoin, SHIB ve kripto için önemli olacak

Özellikle Bitcoin, ABD borsa endeksleri ve dolar endeksi (DXY) ile olan korelasyonuna geri döndüğü için fiyat bu haberden etkilenebilir. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, hafta sonu boyunca, Bitcoin kısa bir süre için 12 günün en düşük seviyesi olan 22.775 dolara düzeltme yaptı. Ancak yine de haftayı 23.300 doların üzerinde bitirmeyi başardı. Ocak ayından bu yana devam eden yükseliş trendinin devam edip etmeyeceğini veya daha derin bir düzeltme olup olmayacağını yeni hafta gösterecek.

Walter Bloomberg’in aşağıdaki tweet’te bildirdiği gibi, bu hafta çok sayıda veri açıklaması gelecek olsa da, Bitcoin yatırımcıları, fiyat üzerinde gerçekten gözle görülür bir etkiye sahip olabilecek birkaç veri açıklamasına odaklanmalı. Salı günü Tüketici Güveni ve Çarşamba ve Cuma günleri Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) açıklanacak.

Verilerin piyasaya etkisi nasıl olur?

28 Şubat Salı günü, Konferans Kurulu (CB) Ocak ayı ABD tüketici güveni rakamlarını açıklayacak. Rakam, Ocak ayında 109 olan beklentilerin altında 107,1 olarak geldi. Analistler Şubat ayı için 108,5’e hafif bir artış bekliyorlar. Ders kitabı teorisi, tüketici duyarlılığındaki bir düşüşün, dayanıklı mallara yönelik tüketici harcamalarını artırmak için daha gevşek para politikasına yol açması ve artan tüketici güveninin para politikasının sıkılaştırılmasıyla sonuçlanması gerektiğini söylüyor.

Bu nedenle, ABD Dolar Endeksi (DXY), tahminin karşılanması veya hatta aşılması durumunda önceki haftadaki yukarı yönlü hareketine devam edebilir. Bunun, geçen işlem haftasında olduğu gibi kripto ve Bitcoin piyasalarındaki fiyat hareketleri üzerinde olumsuz bir etkisi olması muhtemel. Öte yandan, tüketici güveninin beklenenden daha düşük olması durumunda ders kitabı teorisinin işe yarayıp yaramayacağı şüpheli. Çünkü bu aynı zamanda ABD’de bir durgunluk olasılığını da artır. Yine de, Fed 50 baz puanlık (bps) artış niyetinde yavaşlayabileceği için Bitcoin kısa bir yükseliş görebilir.

SHIB

 Mart Çarşamba günü, imalat sektörü için ABD Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) yayınlanacak. Şubat ayı için tahmin 48.0, endeks Ocak ayında 47.4 ile 48.0 tahmininin altında geliyor. Kripto piyasası daha sonra DXY’deki düşüşün ardından yükseldi. Jerome Powell liderliğindeki ABD Federal Reserve, imalat sektöründe devam eden olumsuz performansı önlemek istedikleri için PMI’ye oldukça yakından bakacak gibi görünüyor. Öte yandan, beklenenden yüksek bir PMI, Fed’in şahin duruşunu güçlendirebilir ve Bitcoin fiyatı üzerinde baskı oluşturabilir.

3 Mart Cuma günü, ABD’de hizmet sektörü için ABD Satın Alma Yöneticileri Endeksi açıklanacak. Bu, Fed’in son dönemde özellikle ilgilendiği bir konu. Ocak ayında hizmet sektörü PMI 50,4 olan beklentinin oldukça üzerinde 55,2 oldu. Sonuç olarak, DXY önemli ölçüde güçlendi ve kripto düştü. Bu hafta da benzer bir senaryo beklenebilir. Uzmanlar, Şubat ayı için 54,5’e hafif bir düşüş öngörüyor ve endeks tekrar beklentilerin üzerine çıkarsa, DXY muhtemelen daha da yükselerek Bitcoin’i düşürecek. Beklentilerin altında bir veri, BTC, SHIB ve diğer kripto fiyatlarını artırabilir.

SHIB

Mart’ta Shiba Inu (SHIB) için izlenecek önemli olaylar

Shiba Inu (SHIB), yıl başından bu yana %55’ten fazla değer kazanarak dikkat çekmeye devam ederken, kripto traderları ve yatırımcıları, SHI’i çevreleyen hem mevcut hem de gelecekteki gelişmeleri yakından takip ediyor ve daha fazla büyümesini etkileyecek neler olabileceğine dair bir fikir edinmeye çalışıyor. Gerçekten de, Mart ayında gerçekleşecek ve Shiba Inu’nun fiyatı üzerinde potansiyel olarak bir miktar etki yaratacak yukarı doğru itecek birkaç önemli olay var. Eğer bunlar kripto piyasası ve makroekonomik manzara üzerindeki olumsuz duygularla dengelenmezse.

Shibarium Beta

Bu potansiyel olarak etkili olaylardan biri, Shiba Inu’nun Bone ShibaSwap (BONE) tokenini kullanacak olan ve resmi BONE’a göre Mart ayı başlarında piyasaya sürülecek olan Shibarium adlı uzun zamandır beklenen Katman 2 ekosisteminin beta sürümünün piyasaya sürülmesi.

Betaya hazırlık olarak SHIB ekibi, kullanıcılara ‘beta ağındaki tüm belirteçlerin ve ürünlerin SADECE test amaçlı olduğunu’ hatırlatan ve onları ‘Shibarium ana ağ lansmanına kadar Shibarium’da bulacağınız hiçbir şeyi satın almamaları’ konusunda uyaran Shibarium Portal’ı başlattı.

2023 SXSW festivali

Bunun da ötesinde, Shiba Inu ekibi Ocak ayında, Shiba Inu temalı metaverse deneyiminin SHIB: The Metaverse adlı özel bir sergisini 10 ve 19 Mart arasında Austin, Teksas’ta düzenlenecek 2023 SXSW festivalinde sergilemek üzere davet edildiğini duyurdu.

Katılımcılar, Shiba Inu’nun metaverse’deki 11 merkezden ilki olan WAGMI Tapınağı’nın özel bir önizlemesini alacaklar. SHIB ekibi, etkinliği ‘SHIB’in bir meme-coinden çok daha fazlası olduğunu gösteren önemli bir kilometre taşı’ olarak nitelendirerek, ‘SXSW’nin dünyanın en tanınmış teknoloji ve kültür konferanslarından biri olduğunu’ belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Bitcoinist
  • Finbold

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analist, En İyi GameFi Coinleri Açıkladı: İşte Tam Liste!
Analist, En İyi GameFi Coinleri Açıkladı: İşte Tam Liste! Generation Crypto Media Channel CEO’su, tokenlerin ve NFT’nin oyun endüstrisinin GameFi yönünü güçlendirdiğini söylüyor. Analist, ApeCoin (APE), Internet Computer (ICP) ve The Sandbox’ı piyasa değerine göre en üst sıradaki GameFi coinleri olarak listeliyor. Analist, ilk on GameFi...
Vural Erkan 3 hafta önce