Analistler Uyardı: Bu Yapay Zeka Coinleri Çakılabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 ay önce
954 görüntülenme
Analistler Uyardı: Bu Yapay Zeka Coinleri Çakılabilir!

Yapay Zeka (AI), OpenAI tarafından ChatGPT’nin başarılı bir şekilde ortaya çıkarılmasının ardından 2023’ün en popüler ifadesi oldu. Sonrasında, çoğu yatırımcı AI varlıklarına akın etti. Şimdi de en iyi yapay zeka coinleri, artan hype’ın ortasında satışa geçme riskiyle karşı karşıya.

“Bu yapaya zeka coinleri dünyaya geri dönebilir”

SingularityNET (AGIX) ve (SDAO)

SingularityNET’in tokenleri AGIX ve SDAO son birkaç ayda büyük artış kaydetti. Son 30 günde sırasıyla %647 ve %340 arttılar. CoinMarketCap’e göre, son 7 günde %195 ve %252 değer kazandılar. Bu, onları sektördeki en iyi performans gösteren kripto paraların arasına soktu. SingularityNET, herkesin AI ürünlerini arayıp satın alabileceği merkezi olmayan bir AI platformu kuruyor. Geliştiriciler ayrıca yapay zeka ürünlerini oluşturup satabilirler. Aynı zamanda bir Etki Alanına Özgü Dili (DSL) de var. Kripto analisti Crispus Nyaga, AGIX ve SDAO fiyatlarının yakında geri çekileceğini düşünüyor.

Fetch.ai (FET)

Fetch.ai, 2022’de başarılı olan yapay zeka coinleri arasında yer alıyor. Token, son 30 günde %200’ün üzerinde ve son 30 günde %90 arttı. Fetch, geliştiricilerin tekrarlanabilir süreçleri otomatikleştirmesine yardımcı olan otonom aracılar oluşturan bir platform. Peer-to-peer uygulamaları otomasyon ve yapay zeka ile güçlendirmeye yardımcı oluyor. SingularityNET gibi, FET fiyatının yükselmesinin ana nedeni yapay zeka araçları. Ayrıca birkaç ay önce staking’i başlattı ve birkaç borsa tarafından listelendi. Bununla birlikte analist, büyük bir katalizör olmadan, momentum azaldıkça kripto paranın dünyaya geri döneceğinden şüpheleniyor.

Yapay zeka coinleri

Artificial Liquid Intelligence (ALI)

Artificial Liquid Intelligence, hiçbir yerden dünyanın en büyük kripto para birimlerinden biri haline geldi. ALI tokeni şu anda 280 milyon doların üzerinde bir değere sahip. Yine de kripto para hakkında, adının içinde AI olması dışında çok az şey biliniyor. Bana sahte şirketlerin dot com balonu sırasında dot com sonekini getirdiği zamanı hatırlatıyor. ALI, kendisini doğal dilden karakterler üreten dünyanın ilk çok modlu yapay zeka sistemi olarak tanımlayan Alethea AI için yerel token. Web sitesine göre Binance, Crypto.com ve Multicoin Capital tarafından destekleniyor. Bu nedenle analist, Fetch ve Singularity gibi, ALI fiyatının da yakında düşeceğinden şüpheleniyor.

Panik nedeniyle hangi kripto tokenleri kaybedecek?

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, AI sohbet robotları çılgınlığının ortasında, Google’ın ana şirketi Alphabet Inc, 8 Şubat 2023 Çarşamba günü hisse senedi değerini yaklaşık %8 kaybetti.

ChatGPT’nin sahneye çıkmasından sonra AI alanındaki birkaç kripto tokeni, son birkaç gün içinde kripto piyasasına hakim olmaya başladı. Google ve OpenAI arasındaki rekabet yoğunlaştıkça, AI tokenlerinin önümüzdeki aylarda çekiş kazanmaya devam edeceği şimdiden tahmin ediliyor. Diğer teknolojik buluşların aksine, yapay zeka tabanlı yeniliklerin geliştirilmesi çok daha az zaman alıyor. Bu bağlamda, traderlar kripto para birimleri ve AI teknolojisi arasındaki potansiyel sinerjiyi değerlendiriyor. Son zamanlarda, Ocak 2023’ten bu yana ‘kripto yapay zeka’ terimi için arama trafiğinde büyük bir artış oldu. Bu, doğrudan yapay zeka coinleri için ilgide bir artış olduğunu anlamına geliyor.

Yapay zeka coinleri

Yapaya zeka coinleri büyük potansiyel taşıyor

Google, yakında AI tarafından desteklenen bir sohbet robotu olan Google Bard’ı piyasaya süreceğini duyurdu. Bu, ChatGPT gibi yapay zeka sohbet botlarına olan ilgideki hızlı artışın ardından geldi ve bu nedenle Google, ChatGPT alternatifini hızla kullanıma sunmak için çalışıyor. AI tokenerline olan ilgi o kadar arttı ki, piyasa değerine göre 40. sırada yer alan The Graph (GRT) gibi kripto para birimleri, bir hafta öncesine göre iki kattan fazla değer kazandı. Nispeten düşük piyasa değerine sahip bir kripto para birimi olan Big Data Protocol (BDP), yalnızca son bir hafta içinde 10 kat değer artışıyla fırladı.

Yapay zeka coinleri büyük beklentiler bağlamında, AI dışı kullanım durumlarına sahip diğer altcoinler, bireysel ve kurumsal traderlardan gelen faiz ve likidite konusunda kaybedebilir. Bununla birlikte, piyasada AI tokenlerine olan ilginin ne kadar süreceği belirsiz. AI kripto tokenleri bir sonraki boğa koşusunun meme-coin’leri mi? Yoksa bir boğa tuzağına mı dönüşecek? Bu soruların cevabını zamanla öğreneceğiz.

Analistten AI coinleri için uyarı!

Kripto analisti Smart Contracter, 220.200 takipçisini bu aşamada birçok projenin web sitelerine AI kelimesini kaydırdığı ve %100 pompa aldığı konusunda uyarıyor. Analist, bu bağlamda şu paylaşımı yaptı:

Bu aşamada her proje, %100 pompa almak için hiçbir anlam ifade etmeyen bir salata cümlesiyle web sitelerine AI kelimesini sokar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coinjournal
  • Coingape
  • Benzinga

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Politikacı, Türklerin Aldığı 3 Altcoin'i Övdü: Çantalarca Aldı!
Politikacı, Türklerin Aldığı 3 Altcoin’i Övdü: Çantalarca Aldı! Meme coin’ler Türk kripto para yatırımcılarının da tercih ettiği altcoin projeleri arasında yer alıyor. Özellikle de popüler olan Dogecoin ve Shiba Inu, yatırımcıların cüzdanlarını dolduruyor. ABD’li kripto meraklısı ünlü politikacı da meme bu meme coin’leri oldukça seviyor...
Vural Erkan 1 ay önce