Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Gelişmelere ve Tarihlere Dikkat!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın haftaya kötü başladı ve Pazartesi günü 1.730 doların altında yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Sarı metal Perşembe günü 1.760 doların üzerine çıkmayı başarsa da, yükseliş ivmesi toplamakta zorlandı. Daha sonra hafta sonu öncesinde 1.740 doların altına geriledi. Fed politika yapıcıları, Eylül toplantısı öncesinde Ağustos enflasyon ve istihdam verilerinin önemini yineliyor. Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre altın fiyatları, Cuma günkü Tarım Dışı İstihdam (NFP) raporu öncesinde toparlanmakta zorlanabilir.

Salı: Altın fiyatları, doları çevreleyen satış baskısından yararlandı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, önceki hafta Fed’in şahin yorumlarıyla tetiklenen dolar rallisi Pazartesi günü de devam etti. Böylece, ABD Dolar Endeksi (DXY) 109,00 seviyesinin üzerine çıktı. Bu arada, Çin Halk Bankası (PBoC), bir yıllık kredi ana faiz oranını (LPR) ve beş yıllık LPR’yi sırasıyla 5 baz puan ve 15 puan düşürdü. Bu durum, yatırımcılara Çin’in ekonomik görünümünün kötüleştiğini hatırlattı. Bu gelişme, altının omuzlarına ek ağırlık verdi.

Salı günü, S&P Global tarafından yayınlanan veriler, ABD imalat sektöründeki ticari faaliyetin Ağustos başında daralmaya devam ettiğini gösterdi. Veriler, Bileşik PMI’nin Temmuz’daki 47,7’den 45’e düştüğünü ortaya koydu. Bu veri, piyasa beklentisi olan 47,5’ten daha kötü geldi. Bu da doların cazibesini kaybetmesine neden oldu. S&P Global Market Intelligence Kıdemli Ekonomisti Siân Jones, anketin bulgularını şu şekilde yorumluyor:

Firmalar için bir erteleme alanı, enflasyonist baskıların daha da yumuşaması şeklinde geldi. Girdi fiyatları ve çıktı ücretleri, bazı temel bileşen maliyetlerinin düştüğüne dair raporların ortasında bir buçuk yılın en yavaş oranlarında arttı. Altın fiyatları, doları çevreleyen satış baskısından yararlandı. Böylece külçe, Salı günü %0,5’ten fazla değer kazandı.

Altın fiyatları

Perşembe: Altın fiyatları, üst üste üçüncü günü pozitif bölgede kapattı

ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA), haftanın ikinci yarısında ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış %0,6 oranında daraldığını açıkladı. Bu veri, -%0,9’luk son tahminden daha yüksek geldi. Ayrıca, piyasa beklentisi olan %0,8’lik daralmayı aştı.

Bu arada, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Perşembe günü bir açıklama yaptı. Harker, Eylül ayı faiz artırımının boyutuna karar vermeden önce bir sonraki enflasyon verisini görmek istediğini söyledi. Ancak 50 baz puanlık (bps) bir artışın hala önemli bir hareket olacağını da sözlerine ekledi. Dolar bu yorumların ardından gücünü korumakta zorlandı. Altın fiyatları ise üst üste üçüncü günü pozitif bölgede kapattı. Ayrıca, gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi Perşembe günü %2’den fazla kaybederek, altına ek bir destek sağladı.

Altın fiyatları

Cuma: Tüm tozlar yatıştıktan sonra, altın güneye döndü

BEA tarafından Cuma günü yayınlanan aylık rapor, Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi ile ölçülen ABD’deki enflasyonun Haziran’daki %6,8’den Temmuz’da %6,3’e düştüğünü ortaya koydu. Bu yumuşak enflasyon verileriyle birleştiğinde, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in güvercinvari yorumları dolar satışını tetikledi. Bostic, en son PCE enflasyon rakamlarını gördükten sonra Eylül ayında 50 baz puanlık bir faiz artışına yöneldiğini kaydetti.

Ancak FOMC Başkanı Jerome Powell, fiyat istikrarını geri getirmenin muhtemelen ‘bir süre’ için kısıtlayıcı bir politika duruşunu sürdürmeyi gerektireceğini söyledi. Powell, şahin duruşunu yineleyerek doların güçlü bir şekilde yükselmesine yardımcı oldu. Eylül ayındaki politika hamlesiyle ilgili olarak Powell, kararın Temmuz toplantısından bu yana elde edilen verilerin toplamına dayanacağını söyledi. Tüm tozlar yatıştıktan sonra, altın güneye döndü. Sarı metal, süreçteki tüm haftalık kazançlarını silerek 1.740 doların altına düştü.

Altın fiyatları

“Altının bu senaryoda ivme kazanması olası”

Pazartesi günü yüksek etkili herhangi bir veri yayınlanmayacak. Altının alım satım hareketinin sessiz kalması muhtemel. Salı günü, Konferans Kurulu’nun Ağustos ayı Tüketici Güven Endeksi yeni bir ivme için incelenecek. Analiste göre, Temmuz ayında yumuşayan enflasyonun, Ağustos ayında tüketici güveninin iyileşmesine yardımcı olması muhtemel. Analist, böyle bir sonucun, doların rakiplerinden daha iyi performans göstermesine yardımcı olmasını olası görüyor.

ABD ekonomik raporu, Çarşamba günü ADP’nin yeni istihdam raporunu açıklayacak. Analiste göre, bu ilk sürüm olacağından, olası bir piyasa tepkisini anlamak zor. Avrupa oturumu sırasında Eurostat, Ağustos ayı Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) verilerini yayınlayacak. Piyasalar, yıllık HICP’nin Temmuz’daki %8,9’dan Ağustos’ta %8,6’ya düşmesini bekliyor. Analist, beklenenden daha yüksek bir verinin, euro rallisini tetikleyebileceğini söylüyor. Ayrıca, doların irtifa kaybetmesine neden olabileceğini kaydediyor. Analist, altına olan etkisini ise şu şekilde yorumluyor:

Altının bu senaryoda ivme kazanması olası. Bununla birlikte, küresel faizler yükselirse, muhtemelen istikrarlı bir şekilde tırmanması zor olur.

sarı metal

Yatırımcılar, ABD ISM İmalat PMI ve NFP verilerini takip edecek

Piyasalar, Perşembe günü, yeni ivme için ABD’den ISM İmalat PMI’sına bakacak. Uzmanlar, ana PMI’nin Ağustos ayında 52,6’da büyük ölçüde değişmeden kalacağını öngörüyor. Ayrıca, Ödenen Fiyatlar Endeksi’nin Temmuz’da 60’tan 75’e çıkmasını bekliyor. Analiste göre, enflasyon bileşeninin fiyat baskılarının Ağustos ayında azalmaya devam ettiğini teyit etmesi durumunda, altının kuzeye dönmesi mümkün. Doğal olarak bunun tersi de geçerli.

Son olarak, yatırımcılar ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Ağustos ayı istihdam raporunu yakından takip edecekler. Fed, sıkı işgücü piyasası koşullarında ABD’de derin bir durgunluk fikrini reddediyor. Eylül faiz kararı büyük ölçüde işgücü piyasası gelişmelerine bağlı. Analist, verilerin piyasaya etkisini şu şekilde değerlendiriyor:

NFP’deki hayal kırıklığı yaratan büyümenin, Eylül ayında 50 baz puanlık bir faiz artışı ihtimalini artırması olası. Bunun da derin bir dolar satışını tetiklemesi muhtemel. Öte yandan, 500.000’in üzerinde bir başka verinin, fazladan bir faiz artışını teyit etmesi mümkün. Bunun da dolara destek sağlaması olası.

Altın fiyatları teknik görünümü ve altın duygu anketi

Piyasa analisti Eren Sengezer, altının teknik resmini şu şekilde çiziyor. Cuma günkü hareketin ardından günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50’nin altına düştü. Bu da kısa vadeli teknik görünümde düşüş eğilimine işaret ediyor. Ek olarak, altın Perşembe günü seviyeyi test ettikten sonra 20 günlük SMA’nın üzerine çıkamadı.

Aşağı yönde, 1.720 dolar (statik seviye), 1.700 doların (psikolojik seviye, en son düşüş trendinin son noktası) önündeki ilk destek olarak duruyor. İkinci seviyenin altında bir günlük kapanışın, 1.680 dolara (21 Temmuz’un en düşük seviyesi) doğru uzun bir düşüş için kapıyı açması mümkün. 1.760 dolar (20 günlük SMA, 50 günlük SMA), 1.780 dolar (son düşüş trendinin Fibonacci %23.6 geri çekilmesi) ve 1.800 dolar (psikolojik seviye, statik seviye) öncesinde ilk direnci oluşturuyor.

FXStreet Tahmin Anketi, ankete katılan uzmanların çoğunluğunun altının önümüzdeki hafta toparlanmasını beklediğini gösteriyor. Bununla birlikte, uzmanların yarısı fiyatın 1.730-1.735 dolar civarında olacağını  öngörüyor. Bu yüzden bir aylık görünüm, karışık bir tablo çiziyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Gelişmelere ve Tarihlere Dikkat!