Reklamı kapat

Büyük Short’çunun Yeni Avı Bu Altcoin: Açığa Satıyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
1 görüntülenme
Büyük Short'çunun Yeni Avı Bu Altcoin: Açığa Satıyor!

Bitcoin ve altcoin projeleri genişleyen FTX imparatorluğunun şok çöküşünden sert bir şekilde etkilendi. Diğer kripto şirketlerinin etrafında aniden korkular yükseldi. Bu sırada piyasada açığa satış pozisyonlarıyla bilinen bir şirket, bir altcoini odağına aldı. İşte detaylar…

Citron, lider altcoin ETH’yi açığa satıyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Bitcoin fiyatı, geçen yıl bu zamanlarda neredeyse 70.000 dolardı. Şimdi, Bitcoin başına 17.000 doların altına düştü. Wall Street devi JPMorgan kripto üzerine büyük bir bahis yapsa bile Ethereum da geçen yılın tüm zamanların en yüksek seviyelerinden fiyat düşüşü yaşadı. Şimdi, geçen yılki bireysel ticaret patlaması nedeniyle GameStop’a karşı bahsinde açığa satış yaptığı için büyük bir kayıp yaşayan Citron Research, yeni açığa satış hedefi olarak Ethereum’u seçti.

4 Kez Bilen Analist, Ethereum İçin Felaket Bir Tahmin Yaptı!

Bu gelişme Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in “tartışmalı” bir açıklama yayınlamasından sadece haftalar sonra geldi. Buterin’in açıklaması kripto benimseme uyarısına işaret ediyordu. Kriptoborsası FTX’in çöküşü ve kurucusu Sam Bankman-Fried’in düşüşü, Citron’un pozisyon almasındaki ana sebep gibi duruyor. Citron, bir Twitter gönderisinde aşağıdaki ifadeleri kullandı:

[Citron’un] açığa satışı alevini yeniden ateşledi. Çünkü bu, yanlış anlamayla yükselen birçok hisse senedi gibi olduğunu kanıtladı. Birileri ödevini yaptı.

Citron, ETH’de “açık” olduğuna işaret etti

Citron, Bitcoin’den sonra en büyük ikinci kripto para olan Ethereum’a yönelik yorumlar yapmaya devam etti. Bilindiği gibi ETH, birçok küçük kripto para biriminin temeli olan DeFi ve dApp’lerin arkasındadır. Ayrıca piyasa değeri 130 milyar dolar seviyelerindedir. Citron, ETH’nin “birçok sağduyu kusuru” olduğunu belirtti. Bilançosunda 10 milyar dolarlık bir açık olduğu bildirilen FTX’in geçen hafta iflas ettiğini açıklayan SBF, önemli bir siyasi bağışçı ve kripto düzenleme lobicisi olarak itibar kazanmıştı. Citron, “ABD hükümeti, vergi beyannamesini bile kontrol etmeden bir kişinin hükümetin kutsal alanına ve nüfuzuna bu kadar yaklaşmasına izin verdiği için utanmalı,” diye ekledi.

'Büyük Düşüş Olacak' 2 Analist: Bu 5 Altcoin'den Alın!

Robinhood, Coinbase ve benzeri uygulamalar aracılığıyla yapılan bireysel ticaret çılgınlığı hafifledi. Bu nedenle, diğerleri gibi, Ethereum fiyatı da geçen yıldan bu yana yüzde 70’in üzerinde düştü. Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimleriyle birlikte değer kaybı yaşadı. Temmuz ayında, dünyanın en tanınmış açığa satış şirketlerinden biri olan Citron’un kurucusu Andrew Left, kripto para birimlerini genel olarak bir “sahtekarlık” olarak tanımladı.

Citron, çılgın bir bireysel satın alım nedeniyle GameStop’taki açık pozisyonunu kapatmak zorunda kaldıktan sonra, Ocak 2021’de açığa satışa yönelik raporlar yayınlamayı bıraktı. Ancak şimdi FTX krizini gerekçe olarak göstererek yayınlamaya yeniden başlayacağını söyledi. Citron, “Belki de şüphecileri eleştirmek yerine nihayet dinlemenin zamanı gelmiştir” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Forbes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto para piyasası, bir haftayı daha geride bırakıyor. Bu sırada, piyasadaki gelişmeler göze çarpıyor. Bu yazımızda, hafta sonu da hareketli olan ekosistemde neler yaşanacağını aktaracağız. İşte 12 altcoin için önemli gelişmeler…
Hafta Sonu Bu 12 Altcoin İçin Önemli: İşte Olacaklar! Kripto para piyasası, bir haftayı daha geride bırakıyor. Bu sırada, piyasadaki gelişmeler göze çarpıyor. Bu yazımızda, hafta sonu da hareketli olan ekosistemde neler yaşanacağını aktaracağız. İşte 12 altcoin için önemli gelişmeler… Bu altcoin projeleri, birçok gelişmeye ev...
Aslı Dinçer 2 hafta önce