CANLI: FED Başkanı Konuşuyor! Bitcoin ve Altın’a Dikkat!

Kriptokoin
Kriptokoin 2 hafta önce
1.328 görüntülenme
CANLI: FED Başkanı Konuşuyor! Bitcoin ve Altın’a Dikkat!

FED Başkanı Powell  ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde beklenen sunumunu yapmaya başladı. Bu konuşma günderdir bekleniyor. Çünkü açıklamalar Bitcoin, kripto paralar ve altın piyasasını etkiliyor.FED Başkanı şu anda açıklama yapmaya başladı ve piyasalar hareketlendi. Kriptokoin.com olarak, tüm detayları sizler için derledik, birlikte açıklamaları inceleyelim… Makale FED Başkanı’nın yeni açıklamalarıyla sürekli güncellenecektir. Açıklamaları kaçırmamak için sayfayı sürekli güncelleyin!

FED Başkanı Konuşuyor! Bitcoin ve Altın Etkilendi!

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, para politikası konusundaki altı aylık ifadesinin ilk günü için bugün Capitol Hill’e katıldı. Kongre senatosu milletvekillerinden oluşan bir panele hitaben yaptığı konuşmada Jerome Powell, merkez bankasının enflasyonu düşürmeye kararlı olduğunu ve bu amaca ulaşmak için tüm araçları kullanacağını garanti etti. İşte Powell’ın konuşmasından önemli notlar:

 • Faizde zirve seviye beklenenden yüksek olabilir.
 • Gerekirse faiz artışlarının hızını yükseltmeye hazırız.
 • Faiz oranlarının nihai seviyesi muhtemelen önceden öngörülenden daha yüksek olacak.
 • Şu ana kadar konut hariç temel hizmetlerde deflasyon olduğuna dair çok az kanıt var.
 • Enflasyonun %2’ye dönmesi için konut hariç temel hizmetlerde daha düşük enflasyon ve işgücü piyasasında olası bir yumuşama gerekiyor.
 • İşgücü piyasası son derece sıkı olmaya devam ediyor. 
 • Enflasyon yumuşadı ancak izleyeceği patika dalgalı olabilir.
 • Fed politika kararlarını her toplantı özelinde verecek.
 • Faizde zirve seviye beklenenden yüksek olabilir.
 • İşe alma, harcama ve enflasyon verilerindeki önceki yumuşama eğilimleri Ocak ayında kısmen tersine döndü.
 • Para politikasının tüm etkilerinin daha geniş alanlara yansıması zaman alacak.
 • Ekonominin gücü, zirve faiz oranının önceden tahmin edilenden daha yüksek olacağını gösteriyor.
 • Son ekonomik veriler beklenenden güçlü geldi.

Bitcoin fiyatı Powell’ın açıklamalarıyla 22 bin doların altına düştü. Altın fiyatı ise 1.823 doların altına kaydı. Swap piyasasında FED’in Mart toplantısı için 25 baz puan olan fiyatlama 50 baz puana çıktı.

FED Başkanı Konuşacak: BTC, DOGE, SHIB, Altın Ne Olur?

FED faiz artışlarına devam edeceğinin sinyalini verdi!

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Federal Rezerv’in, enflasyonun Fed’in %2’lik hedefine doğru gittiğine dair net göstergeler görene kadar faiz artırımını sürdüreceğini açık bir şekilde belirtti. Powell, enflasyonla mücadele sözü vermenin yanı sıra, güçlü bir işgücü piyasası ve sürekli artan talep ile ekonominin genel durumunun olumlu olduğunu vurguladı. Powell, enflasyonun yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde olduğunu ve işgücü piyasasının aşırı sıkı kalmaya devam etmesiyle birlikte Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) para politikası duruşunu sıkılaştırmaya devam ederek faiz oranlarını 4-1 oranında artırdığını belirtti. Powell, enflasyonu düşürmek ve ardından faiz oranlarını artırmaktan bahsederken şunları söyledi:

Fiyat istikrarını yeniden sağlamak, muhtemelen bir süre daha kısıtlayıcı bir para politikası duruşu sürdürmemizi gerektirecek.

Enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye indirecek kadar kısıtlayıcı bir para politikası duruşu elde etmek için Federal Rezerv, daha fazla artışın uygun olacağını düşünüyor. Ayrıca FED, şu anda bilançosunun toplam büyüklüğünü önemli miktarda azaltmak için çok çalışıyor.

FED Başkanı Powell’ın temel odak noktası enflasyon

FED Başkanı, fiyat istikrarının yeniden tesis edilmesi gerektiğini vurguladı; bu da, istihdamı en üst düzeye çıkarmanın ve uzun vadede fiyat istikrarını korumanın yolunu açacak. Powell, “İş bitene kadar rotamızda kalacağız” diye ekledi. Powell, açıklamasını bitirdikten sonra ABD’den senatörlerle bir soru-cevap oturumuna katılacak. FED Başkanı’nın açıklamalarının ardından ABD borsası düşüş yaşadı ve S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq 100 gibi önemli endekslerin tümü yaklaşık %1 düştü. Kripto para piyasası da kayıplar yaşadı, Bitcoin’in fiyatı son bir saatte %2 düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

4 Tarih Kripto Paraların Kaderini Belirleyecek
Bu 4 Tarih Kripto Paraların Kaderini Belirleyecek! Kripto para piyasası Mart ayına yayılan 4 kritik gelişmeyi fiyatlandırmaya hazırlanıyor. Piyasanın hareketi hafta sonunda meydana gelen sert düşüşün ardından yatay seyretti. Mart ayında gerçekleşecek bu 4 olay kripto paralar açısından volatilitede artışa yol açabilir. Kripto para...
Buğra Çağlar 2 hafta önce