Cardano Kurucusu: Bu Altcoin Piyasası, Kirli Kriptoyu Aklıyor!

charles hoskinson ceo of iohk confirmed cardano updates are due to be rolled out soon
charles hoskinson ceo of iohk confirmed cardano updates are due to be rolled out soon
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son haftalarda piyasa hacimleri arttıkça ve yüksek profilli satışlar hiçbir düşüş belirtisi göstermeden devam ederken NFT’lerde bir rönesans görüldü. Savunucuları bunu bir “ kültür değişiminin ” göstergesi olduğunu söylerken, diğerleri bunun göründüğünden daha fazlası olduğunu iddia ediyor. Yani, yüksek fiyatlar kara para aklama tarafından yönlendiriliyor olabilir. Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, bu duruma ilişkin görüşünü paylaşırken, olayın bir unsurunun da bu olduğunu öne sürüyor. Ancak Charles Hoskinson, bu durumun kriptoya özgü olmadığına dikkat çekiyor. Bu nedenle, bu hepimizin gülümsemesi ve tahammül etmesi gereken bir uygulama mı?

Cardano kurucusu, kara para aklayıcıların NFT’leri nasıl kullanabileceğini açıklıyor

İnsanlar NFT’leri düşündüğünde çoğu, dijital sanat eseri için milyonlarca değilse de yüz binlerce ödemenin saçmalığını düşünür. NFT’ler ücretsiz olarak kopyalanabildiğinde bu daha da şaşırtıcıdır. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, son zamanlarda, birkaç NFT parçasının göz alıcı fiyatlarla satışı bu noktayı yeniden gündeme getirdi. Geçen ay 1.600 ETH (5.33 milyon dolar) karşılığında satılan CryptoPunk #7252 gibi. Ve Fidenza # 313 geçen ay 1.000 ETH ( 3.335.000 dolar) satıldı.

Cardano

Savunucuları, kolayca kopyalanmasına rağmen, değer önerisinin mülkiyetin bahşettiği statüden ve bununla birlikte gelen övünme haklarından geldiğini savunuyorlar. Yine de, sokaktaki ortalama bir insan için, bu açıklama tek başına, talep edilen parçaların satış fiyatı söz konusu olduğunda hala geçerli değil. Cardano kurucusu, mevcut durumu ya “irrasyonel taşkınlık” ya da kara para aklama aracı olarak nitelendiriyor. NFT’leri kara para aklamak için kullanmanın mümkün olduğunu, çünkü birçok platformun gözaltına alınmadığını ve kayıt gerektirmediğini de sözlerine ekliyor. Genelde olan şeyin, başka bir hesap kullanarak kara para aklayıcının kendisine bir NFT satması şeklinde gerçekleştiğini belirtiyor. Satış sonrası gelirleri legal bir kaynak göstererek, kirli kriptoyu aklamış olur, diyen Charles Hoskinson, konuya ilişkin şu örneği veriyor:

Bunu nasıl yaparsın; bu rock resmin var, diğer hesabın aracılığıyla kendine satıyorsun, yani “başka biri”. Bu diğer kişi, o rock NFT’sini satın alıyor ve siz fiilen az önce gayri meşru bir kaynaktan meşru bir kaynağa para aktarmış oldunuz.

Cardano

Kara para aklama, NFT’lerden çok daha derine iner

Ancak Charles Hoskinson, bir kripto sorunu olmaktan ziyade bunun diğer sektörlerde de devam ettiğine dikkat çekiyor. Konuyu daha da genişleterek, gerçek dünya sanatının benzer koşullar altında kara para aklamada kullanılmasının yaygın olduğunu söylüyor. Ayrıca konu konuşma ücreti ödemeye geldiğinde de “yumuşak bir yolsuzluk” olduğunu belirtiyor:

“30 dakikalık bir konuşma ya da onun gibi bir şey yapman için sana 100.000 dolar ödeyeceğiz. Ne hakkında konuştuğun umurumda değil, hava durumu hakkında konuşabilirsin.”

Ancak ABD’li düzenleyiciler kapsamlı kripto reformlarının sinyalini verirken, NFT’lerin öne çıkması muhtemel görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cardano Kurucusu: Bu Altcoin Piyasası, Kirli Kriptoyu Aklıyor!

Yorumlar kapalı.