Cardano Kurucusu: Bu Altcoin Piyasası, Kirli Kriptoyu Aklıyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 21 Eylül 2021
2 görüntülenme
charles hoskinson ceo of iohk confirmed cardano updates are due to be rolled out soon

Son haftalarda piyasa hacimleri arttıkça ve yüksek profilli satışlar hiçbir düşüş belirtisi göstermeden devam ederken NFT’lerde bir rönesans görüldü. Savunucuları bunu bir “ kültür değişiminin ” göstergesi olduğunu söylerken, diğerleri bunun göründüğünden daha fazlası olduğunu iddia ediyor. Yani, yüksek fiyatlar kara para aklama tarafından yönlendiriliyor olabilir. Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, bu duruma ilişkin görüşünü paylaşırken, olayın bir unsurunun da bu olduğunu öne sürüyor. Ancak Charles Hoskinson, bu durumun kriptoya özgü olmadığına dikkat çekiyor. Bu nedenle, bu hepimizin gülümsemesi ve tahammül etmesi gereken bir uygulama mı?

Cardano kurucusu, kara para aklayıcıların NFT’leri nasıl kullanabileceğini açıklıyor

İnsanlar NFT’leri düşündüğünde çoğu, dijital sanat eseri için milyonlarca değilse de yüz binlerce ödemenin saçmalığını düşünür. NFT’ler ücretsiz olarak kopyalanabildiğinde bu daha da şaşırtıcıdır. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, son zamanlarda, birkaç NFT parçasının göz alıcı fiyatlarla satışı bu noktayı yeniden gündeme getirdi. Geçen ay 1.600 ETH (5.33 milyon dolar) karşılığında satılan CryptoPunk #7252 gibi. Ve Fidenza # 313 geçen ay 1.000 ETH ( 3.335.000 dolar) satıldı.

Cardano

Savunucuları, kolayca kopyalanmasına rağmen, değer önerisinin mülkiyetin bahşettiği statüden ve bununla birlikte gelen övünme haklarından geldiğini savunuyorlar. Yine de, sokaktaki ortalama bir insan için, bu açıklama tek başına, talep edilen parçaların satış fiyatı söz konusu olduğunda hala geçerli değil. Cardano kurucusu, mevcut durumu ya “irrasyonel taşkınlık” ya da kara para aklama aracı olarak nitelendiriyor. NFT’leri kara para aklamak için kullanmanın mümkün olduğunu, çünkü birçok platformun gözaltına alınmadığını ve kayıt gerektirmediğini de sözlerine ekliyor. Genelde olan şeyin, başka bir hesap kullanarak kara para aklayıcının kendisine bir NFT satması şeklinde gerçekleştiğini belirtiyor. Satış sonrası gelirleri legal bir kaynak göstererek, kirli kriptoyu aklamış olur, diyen Charles Hoskinson, konuya ilişkin şu örneği veriyor:

Bunu nasıl yaparsın; bu rock resmin var, diğer hesabın aracılığıyla kendine satıyorsun, yani “başka biri”. Bu diğer kişi, o rock NFT’sini satın alıyor ve siz fiilen az önce gayri meşru bir kaynaktan meşru bir kaynağa para aktarmış oldunuz.

Cardano

Kara para aklama, NFT’lerden çok daha derine iner

Ancak Charles Hoskinson, bir kripto sorunu olmaktan ziyade bunun diğer sektörlerde de devam ettiğine dikkat çekiyor. Konuyu daha da genişleterek, gerçek dünya sanatının benzer koşullar altında kara para aklamada kullanılmasının yaygın olduğunu söylüyor. Ayrıca konu konuşma ücreti ödemeye geldiğinde de “yumuşak bir yolsuzluk” olduğunu belirtiyor:

“30 dakikalık bir konuşma ya da onun gibi bir şey yapman için sana 100.000 dolar ödeyeceğiz. Ne hakkında konuştuğun umurumda değil, hava durumu hakkında konuşabilirsin.”

Ancak ABD’li düzenleyiciler kapsamlı kripto reformlarının sinyalini verirken, NFT’lerin öne çıkması muhtemel görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

cardano ripple1 1
Ünlü CEO’dan İnanılmaz Cardano ve XRP Tahmini: Bu Seviyeleri Vuracak! DeVere Group CEO’su Cardano’nun (ADA) yeni zirvelere ulaşmasının uzun sürmeyeceğini söyledi. DeVere Group CEO’su Nigel Green’e göre Cardano yakında yeni zirvelere ulaşabilir. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da. Cardano da inanılmaz seviyeler Dünyanın önde gelen bağımsız finansal danışmanlık şirketlerinden biri olan...
Zeki Uyanık 21 Eylül 2021