Cardano ‘Mary’ Yükseltmesi Faaliyete Geçti: İşte Dikkat Çekenler

03 Cardano physical coin placed among other altcoins
03 Cardano physical coin placed among other altcoins
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Mary” yükseltmesi, Cardano için heyecan verici yeni kullanım alanları açıyor. Ayrıca yatırımcıların iştahını kabarttı.

Cardano’nun en yeni yükseltmesi olan Mary Frankenstein yazarı Mary Shelley’nin adını taşıyor. Bugün 21:44:51 UTC’de yayına giriyor. Bu, kullanıcıların ilk kez NFT’ler de dahil olmak üzere kendi benzersiz tokenlarını oluşturabilecekleri anlamına geliyor. Ayrıca bunlarla doğrudan Cardano platformunda işlem yapmaları da söz konusu.

Güncellemede Temel Amaç

Mary’nin temel amacı, Cardano’yu Ethereum’a benzer, ancak bazı avantajları olan çok varlıklı bir ağa dönüştürmektir. Protokolün geliştiricileri olan IOHK’ya göre, kullanıcılar akıllı sözleşmelere gerek kalmadan tokenlarla işlem yapacak. Bu, Cardano’da bir token göndermenin yerel token ADA’sını göndermekten daha pahalı olmayacağı anlamına gelir.

Cardano şu anda Bitcoin ve Ethereum’dan sonra üç numaralı protokol. Güncelleme beklentisi, geçtiğimiz ay ADA’yı %250 artıran faktör oldu. Geçen hafta, diğer kripto para birimleri düştü.

Web3 uygulamaları için özel ödeme tokenları, diğer para birimlerine sabitlenmiş sabit tokenlar ve NFT’ler oluşturabilecek geliştiriciler için yeni kullanım senaryoları açılacaktır.

Mary, Cardano’ya Çoklu Varlık Desteği Getiriyor

Blok zincirinin hard forkunu gerektiren ana ağ yükseltmesi, Cardano için önemli bir kilometre taşıdır. Cardano’nun artan işlem hızlarından, görev açısından kritik güvenliğinden ve daha düşük ücretlerden yararlanırken yerel token ve çoklu varlık desteği sunuyor.

Bu, Ethereum’un değiştirilebilir tokenlar oluşturmak için kullanılan ERC-20 token standardının ve misli olmayan tokenlar için ERC-721 standardının artık Cardano’da yerel eşdeğerlerine sahip olduğu anlamına geliyor.

Blockchain izleme ve muhasebeyi desteklediği için Cardano tokenları Ethereum akıllı sözleşmelerine ihtiyaç duymayacak. Harrison’a göre, akıllı sözleşmelere ihtiyaç duymadan kullanıcılar ilgili ücretleri ödemeden tokenlarını gönderebilecek, alabilecek ve yakabilecekler.

Ethereum ücretleri (gaz olarak bilinir) son zamanlarda artan ticaret aktivitesi nedeniyle son zamanlarda yaşanan tıkanıklık nedeniyle çok yüksek oldu. Bu nedenle ADA’nın bu hamlesi kullanıcılar için çekici bir teklif olabilir. Geçen hafta, Ethereum’un en popüler DEX’i olan Uniswap’te sadece bir işlem yapmak, önceliğine bağlı olarak 217 ila 286 dolar arasında ücrete mal oluyordu.

Cardano’da işlem yapmanın ise cüzi bir ücreti bulunuyor.  Tokenlarla birlikte gönderilen ADA ile ödenebilir. Ayrıca birden fazla yerel token tek bir işlemde paketlenebilir ve gönderilebilir.

Yükseltme, kullanıcı testi için yeni bir Daedalus Flight cüzdanı ile birlikte geliyor. Bu cüzdan  entegre çoklu varlık özelliğine sahip ilk Cardano cüzdanı.

Uygulanabilir Bir Ethereum Rakibi

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’un kurucularından biridir. Ancak şu anda rakibi olan blok zincirine oldukça farklı bir yaklaşım benimsemiştir. IOHK araştırmayı her şeyden önce ilk sıraya koydu. Ouroboros algoritması, dünyadaki ilk eş araştırmalı consensus algoritmasıydı. Ayrıca proje, platformun geliştirilmesinin altında yatan sağlam araştırma tabanına hayranlık uyandırdı.

Bununla birlikte, Cardano hızla ilgi çekiyor. Cardano, 40 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Bu nedenle Ethereum’un 175 milyar dolarına kıyasla hala küçük. Ayrıca, Ethereum’daki 760.000’den fazla aktif adresle karşılaştırıldığında, Cardano’da yalnızca yaklaşık 91.000 aktif adres vardır.

Ancak Cardano Vakfı’nın genel sekreteri Hinrich Pfeifer’e göre, geliştirici faaliyeti açısından Cardano artıyor. Protokolün ortalama 220 aylık aktif çekirdek geliştiricisine sahip olduğunu ve Cardano’nun koduna 37.327 taahhütte bulunduğunu, Ethereum için bu rakamın 42.457 olduğunu söyledi.

Her iki platform da hala ölçeklenebilirlik üzerinde çalışıyor. Ethereum 2.0, proof of work protokolünden proof of stake protokolüne geçecek. Bu arada Cardano, Hydra adlı bir mimari aracılığıyla ölçeklendirmeyi ele alacak. Her biri potansiyel olarak saniyede 1.000 işlem gerçekleştirme potansiyeline sahip birden çok yönlü protokoller içerir.

Ancak çok yönlü protokoller ve Frankenstein’dan ilham alan yükseltmeler, Ethereum’un korkması gereken tek şey değil. “Mary” Cardano’nun Goguen döneminin bir parçası ve bu yılın sonunda platforma Cardano tarzı akıllı sözleşmeler getirecek. Bu, Ethereum’un yaptığı gibi merkezi olmayan uygulamaları desteklemesini sağlayacak ve onu ilk kez uygulanabilir bir rakip haline getirecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Cardano ‘Mary’ Yükseltmesi Faaliyete Geçti: İşte Dikkat Çekenler