Cardano Mucidi: Bu Altcoinler, Geleceğin Coinleri!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
824 görüntülenme
Cardano Mucidi: Bu Altcoinler, Geleceğin Coinleri!

En büyük kripto para birimlerinden biri olan Cardano (ADA)’nun kurucusu Charles Hoskinson, en son açıklamalarıyla gündeme geldi. Hoskinson, Silicon Valley Bank (SVB) ve Silvergate çöküşünün ardından Bitcoin’in (BTC) orijinal vizyonuna işaret etti. İşte detaylar…

Cardano kurucusu, bankacılığa alternatif gördüğü şeyi açıkladı

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, algoritmik stablecoin’lerin Bitcoin’in orijinal vizyonuna ulaşmanın anahtarı olduğuna inandığını ifade etti. Yorumları, geleneksel finans kurumlarının kırılganlığını vurgulayan Silvergate Bank ve Silicon Valley Bank’taki son krizlerin ardından geldi. Hoskinson, algoritmik stablecoin’lerin kısmi rezerv borç verme ve diğer istikrarsızlık biçimlerine eğilimli geleneksel bankacılık sistemlerine göre daha güvenilir bir alternatif sunduğunu savunuyor.

Buna karşılık, algoritmik stablecoin’ler, karmaşık algoritmalar ve diğer matematiksel mekanizmalar kullanılarak sabit bir değeri korumak için tasarlanmıştır. Algoritmik stablecoin’ler, algoritmalar ve matematiksel mekanizmalar kullanarak sabit bir değeri korumak için tasarlanmış bir tür kripto para birimidir. Geleneksel para birimlerine kıyasla daha güvenilir ve istikrarlı bir kripto para birimi biçimi sundukları tartışmalı bir konudur. Çeşitli zorluklarına rağmen, algoritmik stablecoin’ler, kripto para topluluğu içinde aktif bir araştırma ve geliştirme alanı olmaya devam ediyor. Ancak UST çöküşünün ardından kripto alanında algoritmik stablecoin’leri dikkate alan kişilerin sayısı azaldı.

Hoskinson, merkeziyetsizliğe işaret ediyor

Cardano mucidinin yorumları, USDT ve USDC değerlerindeki son dalgalanmalardan sonra piyasanın ABD finansal ürünlerine olan inancını kaybettiğine dair endişelerini dile getiren Kraken CEO’su Jesse Powell’ın bir tweet’inin ardından geldi. Powell, USDC’nin değer kaybettiğini, USDT’nin ise yukarı yöne doğru sabitini kaybettiğini belirtti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere USDC ve USDT, iki popüler stablecoin’dir. Bu stablecoin’lerin amacı, 1 dolara sabit kalmaktır. Son iki gündür USDT’nin değeri 1 doların üzerine aralıklı olarak çıkıyor. USDC ise 1 doların altında işlem görüyor. Powell da buna işaret etti.

Bu 20 Altcoin İçin Kritik Gün: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Hoskinson için bu olaylar, daha güvenilir ve istikrarlı bir kripto para birimi biçimine duyulan ihtiyacın altını çiziyor. Algoritmik stablecoin’lerin bu hedefe ulaşmak için en iyi umudu sunduğuna ve bu alandaki araştırmanın kripto para topluluğu için en önemli öncelik olması gerektiğine inanıyor. Cardano’nun, Bitcoin gibi diğer platformlardan daha sürdürülebilir ve çevre dostu olacak şekilde tasarlanmış bir Blockchain platformu geliştirmeye odaklandığını belirtmekte fayda var.

Bu, Hoskinson’ın daha merkeziyetsiz ve eşitlikçi, geleneksel bankalara ve diğer aracılara daha az bağımlı olan bir finansal sistem yaratmaya yönelik daha geniş vizyonunu yansıtıyor. Genel olarak, Hoskinson’ın algoritmik stablecoin’lerin önemi hakkındaki yorumları, daha fazla merkeziyetsizlik, stabilite ve erişilebilirlik hedeflerine ulaşmaya çalışırken kripto para birimi topluluğunun karşılaştığı devam eden zorlukları vurgulamakta. Hâlâ yapılacak çok iş olsa da, Hoskinson’ın vizyonu kimilerine göre ileriye dönük umut verici bir yol sunuyor olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Para Balinaları Zarar Ediyor! Bu Coinlere Dikkat!
Kripto Para Balinaları Zarar Ediyor! Bu Coinlere Dikkat! Silicon Valley Bank (SVB) ve Silvergate çöküşü, en son da stablecoin USDC’nin sabitinden ayrılması (de-peg), kripto para alanını olumsuz etkiledi. Verilere göre, alandaki büyük yatırımcılar olan kripto para balinaları bu gelişmelerden olumsuz etkilendi. İşte detaylar… Kripto para...
Aslı Dinçer 2 hafta önce