Solana, Cardano ve Polkadot: Hangisi Ethereum’u Devirecek?

17832.ef7f22ca.668x375o.7c3c4a5ed823@2x
17832.ef7f22ca.668x375o.7c3c4a5ed823@2x
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hangi kripto para birimi “Ethereum Katili” olabilecek potansiyele sahip? Bu soru, giderek kripto toplulukları arasında sorulmaya ve tartışılmaya başlandı. Bu arada Ethereum’un yüksek gaz ücretleri ve düşük ölçeklenebilirliğe sahip ağ tıkanıklığı gibi sorunları daha belirgin hale geliyor. Bu nedenle de olası ikameler ortaya çıkıyor ve DeFi pazar paylarını artırmak için rekabet ediyor. Kripto analisti Steve Muchokı’ın Ethereum’un en büyük rakipleri listesinde Cardano, Solana ve Polkadot var. Biz de Kriptokoin.com olarak, bu altcoinleri analistin yorumlarıyla birlikte, keyifli bir hafta sonu okuması için sizlere sunuyoruz.

Üçüncü nesil bir Blockchain olan Cardano (ADA) listenin başında

Ağ, güçlü bir şekilde hakemli yükseltmeler ve güncellemeler yoluyla Blockchain endüstrisini rahatsız eden sorunları çözmek için geliştirildi. Proof of Work  (PoW) üzerinde çalışan Ethereum’dan farklı olarak Cardano, çevre dostu bir Pfoof of Stake (PoS) konsensüs mekanizması kullanıyor. Ancak Ethereum’un da, ETH 2.0 ile PoS’a geçme planları yaptığını belirtmemiz gerekiyor. İşlem hızına gelince, Cardano saniyede 250 işlem (TPS) ile Ethereum’u geride bırakırken, ikincisi 20 TPS çalıştırıyor. ETH 2.0, 100.000 TPS’nin işlenmesini sağlayan bir parçalama mekanizmasına sahip olacak. Bu arada Cardano, teorik olarak 1 milyon TPS’ye ölçeklenebilen Layer 2 Hydra üzerinde çalışıyor.

Cardano

Ek olarak, Cardano’nun akıllı sözleşmeleri hafta sonu başlatılacak ve Cardano (ADA)’yı DeFi alanına davet edecek. Uzun zamandır beklenen gün, ağın iyi araştırılmış tasarımının pratikte büyük ölçekte çalışıp çalışmayacağını belirleyecek. Analist Steve Muchokı’a göre, hem Cardano hem de Ethereum’un yaklaşan önemli değişiklikleri olduğu göz önüne alındığında, hangisinin zirvede olacağını söylemek zor. Analist, Cardano (ADA)’nın, piyasa değeri açısından Ethereum’a daha yakın olabileceğini, ancak gelecekteki olayların, Ethereum katili olup olmadığını belirleyeceğini söylüyor.

“Zayıf benimseme blokları Solana’nın Ethereum’u geçmesini engelliyor”

Solana, geçtiğimiz ay yatırımcıları yerel tokeni SOL’ye çeken başka bir ağ. Cardano gibi Solana da Ethereum’un yüksek işlem maliyetlerini ve ölçekleme sorunlarını çözmeyi hedefliyor. Şu anda, ağ 50.000-65.000 TPS işleyebiliyor. Bu nedenle işlem maliyetleri ortalama yalnızca 0,0025 dolar gibi düşük seviyede. Öte yandan, Ethereum’un işlem ücretleri daha yüksek ve oldukça değişken. BitInfoCharts’a göre Ethereum’un ortalama işlem ücreti 9 Eylül itibariyle 48.178 dolardı.

Solana

Analist Steve Muchokı’a göre, şu an itibariyle, zayıf benimseme blokları Solana’nın Ethereum’u geçmesini engelliyor. Ancak analist, Solana’nın yeni NFT’ler, yerleşik kurumsal yatırımcılar ve SOL’un değer artışları yayınlandıkça anlatının değişebileceğini belirtiyor.

Polkadot parachainler aracılığıyla ağ tıkanıklığı sorununu çözüyor

Önceki ikisinden daha sessiz manşetlerde bulunmasına rağmen, Polkadot potansiyel bir Ethereum katili olarak anılıyor. Ağ, merkezi röle zincirine bağlı parachainler aracılığıyla ağ tıkanıklığı sorununu çözüyor. Bu özellik ayrıca cross chain iletişime izin veriyor.

Polkadot

Steve Muchokı, Ethereum’un yakında gelecek olan sharding ile aynı şeyi başarabileceğini hatırlatıyor. Cardano ve Solana kısa süre önce Polkadot (DOT)’un piyasa değerini geçtiği için Polkadot’un daha sıkı rekabet etmesi gerekebilir.

Ethereum, Cardano, Solana ve Polkadot bir arada yaşayamaz mı?

Özellikle, ‘Ethereum Killer’ terimi, gerçekte gıpta edilen bir pozisyondan çok, bir moda kelime gibi görünüyor. Kripto analisti Steve Muchokı’a göre, Ethereum, DeFi dünyasına hükmediyor ve ölümü, bahsettiğimiz kripto paralar için korkunç sonuçlar doğurur. Analist bu nedenle, Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson’ın birlikte yaşama alanı söylemini hatırlatarak, kripto para maksimalizmi yerine, çoğu çoklu ağ ekosisteminin desteklenmesi gerektiğini söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Solana, Cardano ve Polkadot: Hangisi Ethereum’u Devirecek?