SEC Başkanı, Cardano ve Bu Coinlere ‘Menkul Kıymet’ Dedi!

SEC Başkanı, Cardano ve Bu Coinlere 'Menkul Kıymet' Dedi!
SEC Başkanı, Cardano ve Bu Coinlere 'Menkul Kıymet' Dedi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, proof-of-stake (PoS) konsensüs mekanizmasına sahip kripto para birimlerini mercek altına aldı. Cardano (ADA), Solana (SOL), Ethereum (ETH), ALGO, XTZ, MINA, INJ, CELO gibi kripto paraları içeren bu kategorinin; Howey Testi kapsamındaki menkul kıymet tanımını karşılayabileceği belirtti. Böylece coinleri kendilerinin düzenleyici otoritesi altına alabileceğini yineledi.  İşte detaylar…

Gary Gensler’ın hedefinde Cardano, Solana ve daha fazlası var

Çarşamba günü yapılan bir komisyon oylamasından sonra gazetecilere konuşan Gensler, menkul kıymetler yasalarının tetiklenebileceğini, çünkü yatırımcıların bir PoS konsensüs mekanizması tarafından desteklenen tokenları satın aldıklarında bir getiri beklediklerini söyledi. Gensler, yatırımcıların Proof-of-Stake mekanizması kapsamında token satın alırken kâr bekledikleri için menkul kıymetler yasalarının bu durumda tetiklenebileceğini açıkladı. Bir protokolün tanıtımının ve protokol dahilinde tokenların kilitlenmesinin, aracılara benzer şekilde düzenlemelere uyması gerektiğini vurguladı. Gensler, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Neyi tanıtıyorlar ve bir protokole koyuyorlarsa, tokenlarını bir protokole kilitliyorlarsa, bu token operatörlerinin her biri tıpkı aracılar gibi yasalara uyum sağlamalı.

3 Altcoin Hızla Yükselebilir

Gensler’in sözleri, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam’ın geçen hafta yaptığı ve ETH’nin bir emtia olduğundan bahsettiği açıklamalarının ardından geldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Benham, bu coin’lerin CFTC tarafından düzenlenmesi gerektiğini savundu. Genel olarak menkul kıymetler argümanı, SEC tarafından FTX’in FTT tokeni, Do Kwon ve Terraform Labs, Mango Markets traderı Avraham Eisenberg, Kraken’in staking hizmeti, Genesis dahil olmak üzere son yasal işlemlerde sıklıkla kullanıldı.

CFTC ve SEC anlaşmazlığı devam ediyor

İki düzenleyici, kripto pazarlarını düzenlemede hangi kurumun öncelik alması gerektiği konusunda uzun süredir anlaşmazlık yaşıyor. Gensler, Bitcoin’in bir emtia olduğunu, ancak Ethereum da dahil olmak üzere diğer herhangi bir kripto para birimi üzerindeki kontrolü veya en azından gelecekteki kontrol olasılığını bırakma konusunda isteksiz olduğunu söyledi. Gensler, mevcut binlerce kripto para biriminin “büyük çoğunluğunun” menkul kıymet olduğunu iddia etti.  

Eylül 2022’de, Ethereum Blockchain’inin Merge olarak bilinen PoS yükseltilmesinden sonra, Gensler, PoS tokenlarının onları menkul kıymetler yasalarına tabi tutan yatırım sözleşmeleri olabileceğini öne sürdü. PoS kategorisindeki en büyük tokenları aşağıda görebilirsiniz:

Geçen hafta, Gensler’in proof-of-stake tokenlerinin menkul kıymetler olduğu iddiası, New York Başsavcılığı (NYAG) tarafından kripto borsası KuCoin’e karşı açılan bir dava ile beklenmedik bir destek aldı. Davada Başsavcılık; Seyşeller merkezli borsanın, uygun düzenleyici kurumlara kaydolmadan, menkul kıymet tanımını karşılayan tokenlar (ETH dahil) sunarak ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini savundu. Gensler ve Behnam’ın açıklamalarına rağmen, NYAG, bir federal mahkeme yerine bir eyalet mahkemesinde de olsa, mahkemede ETH’nin bir menkul kıymet olduğunu ilk kez iddia eden düzenleyici oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC Başkanı, Cardano ve Bu Coinlere ‘Menkul Kıymet’ Dedi!