Reklamı kapat

CBOE İlk Bitcoin ETF’sini Oluşturmak İçin İddialı

Egehan Karışman
Egehan Karışman 16 Ağustos 2018
42 görüntülenme

Cboe Global Markets Inc. Bitcoin’i borsada işleme sokacak ilk şirket olmak istiyor. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun onayını alması için daha yapması gereken çok iş var.

Şikago merkezli kambiyo operatörünün genel müdürü ve COO’su Chris Concannon yapılan bir röportajda “Onları daha az endişeli hale getirmek adına sorunları yavaş yavaş çözdükçe, bir noktada ETF’yle bir problemleri kalmayacak.” ifadelerinde bulundu.

Komisyon her ne kadar bu ay başında onaylanacağı konuşulmuş olsa da, ETF ile kriptoparaları büyük bir kitleye erişime açma konusunda halen kararsız. Geçtiğimiz hafta VanEck Associates Corp. ve SolidX Partners Inc.’in Cboe’de listeye alınmasıyla ilgili bir kararı erteledi. Öncesinde ise Gemini Trust Co. kriptopara borsasını yürüten Tyler ve Cameron Winklevoss’un ETF teklifini reddetmişti. Komisyon çoğunlukla regüle edilmeyen dijital para piyasasının manipülasyonundan endişeleniyor.

Geçtiğimiz hafta bir kripto girişimi olan Amun Technologies Ltd.’nin CEO’su Hany Rashwan, “Bitcoin ETF’sinin 2018 yılında onaylanma olasılığı oldukça düşük. Hatta SEC’in bu kararı Şubat 2019’a ertelemesi bekleniyor.” açıklamasında bulundu.

Bitcoin’in yaygın hale gelmesi adına atılan ilk büyük adım Aralık ayında Cboe ve CME Group Inc.’nin vadeli sözleşmeleri teklik etmesi ile oldu. Regüle edilen piyasalarda işlem gören vadeli sözleşmeler, sabit tutuldukları para biriminden ziyade ETF için bir temel oluşturabilirler.

Concannon; “ETF’den önce vadeli sözleşmelerin piyasaya girmesiyle bence daha sağlıklı ve olgun bir piyasa ortaya çıktı. Geleceğe yönelik yapılan ETF’deki problem ise likiditenin belirgin olmaması. Bu durum daha önce hiç test edilmedi.” sözlerini dile getirdi.

Her ne kadar vadeli sözleşmelerdeki ticaret hacmi petrol ve altın ticaretine kıyasla oldukça düşük olsa da, ETF’yi onaylamak için likiditenin artmasını beklemek adeta bir kısır döngüye neden oluyor. ETF vadeli sözleşmelerdeki ticareti artırabilir, ancak SEC yeterli likidite olmadan bunu onaylama konusunda oldukça kararsız.

Aynı zamanda piyasa katılımcıları da genişleme önerileriyle ilerlemeye devam ediyor. New York Menkul Kıymetler Borsası’nın sahibi bu senenin sonlarına doğru kendi kripto vadeli işlemlerini çıkarmayı düşünüyor. Ve böylece ETF’yi ilk olarak piyasaya sokma mücadelesi yoğunlaşıyor.

Concannon; “ETF dünyasında oldukça büyük bir birinci olma yarışı var. Varlıklar bir kere akmaya başladığında bunun devamı geliyor. Bunu diğer ETF’lerde de gördük.” açıklamasını yaptı.

Vadeli işlemler kriptoparalar adına bir coşku yaratarak Bitcoin’i Aralık ayında oldukça yukarı çıkardı. Bu durum Wall Street’in dijital varlıkları benimseyeceğinini düşündürdü ve ETF bir sonraki adım olarak görüldü.

Yine de Cboe ve CME sözleşmelerindeki ticaret hacmi düşük ilerlemesinin yanında Bitcoin de kötü bir üne sahip oldu.

Concannon: “Hacimden ziyade kripto piyasasının büyük bir istatistik pozisyonuna sahip olduğunu öğrendim. Benim için en şaşırtıcı olanı piyasanın hacmine oranla çok daha fazla dikkat çekmesi. Apple’ın beşte biri olduğu söyleniyor. Tüm kripto piyasası Apple’ınkinin beşte biri!”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter‘da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bloomberg

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ünlü Borsanın CEO’su: Ethereum 100 Doların Altına Gerileyecek Kripto para dünyasının yakından takip ettiği ve kaldıraçlı işlemlerde en çok tercih edilen Bitcoin borsası olan BitMEX’in CEO’su Arthur Hayes, yine gündemi değiştirecek açıklamalarda bulundu. Bir Bitcoin maksimalisti olan Hayes, Ethereum’u işe yaramayan bir shitcoin olarak tanımlarken...
Serkan Eser 16 Ağustos 2018