Mahkeme Onayladı: Celsius Bu Altcoin’leri Satabilir!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
212 görüntülenme
Mahkeme Onayladı: Celsius Bu Altcoin'leri Satabilir!

ABD’de, Celsius Network’ün hizmetlerine dair yeni bir karar verildi. Federal bir yargıç, Celsius’un faiz getiren “Earn” ürününün müşterilerinin varlıklarının kontrolünü platforma devrettiğine karar verdi. Bu da onların şirketin iflas maddelerinin bir parçası oldukları anlamına geliyor. İşte detaylar…

Celsius mahkemesinde yeni bir gelişme yaşandı

New York Güney Bölgesi’ndeki ABD iflas baş yargıcı Yargıç Martin Glenn, Çarşamba günü bir mahkeme emriyle, Celsius’un hizmet şartlarının, Earn ürününe yatırılan kripto varlıklarını ele geçirdiğini ve fonlarını geri almayı umut eden bazı müşterilere darbe vurduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi. Celsius, Temmuz 2022 itibarıyla Earn ürününde çeşitli kripto para birimlerinde yaklaşık 4,2 milyar dolar tutuyordu ve bunun 23 milyon doları stablecoinlerde bulunuyor. Mahkeme belgesinde aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

Mahkeme, Celsius’un kesin Kullanım Koşullarına dayanarak ve herhangi bir saklı savunmaya tabi olarak, kripto para varlıkları (aşağıda ayrıntılı olarak ele alınan stablecoin’ler dahil) Kazanç Hesaplarına yatırıldığında, kripto para varlıklarının Celsius’un mülkü haline geldiği sonucuna varmıştır.

Danışmanlık Devi: Çöken Bu Altcoin İçin Dip Avcılığı Yapın!

Daha önce de bildirdiğimiz gibi Celsius’un elinde çoğunlukla USDC’den oluşan stablecoin’lerin yanı sıra Bancor (BNT), platformun kendi coin’i Celsius (CEL), Lido Staked Ethereum (stETH) yer almakta. Glenn ayrıca, Celsius’un yaklaşık 18 milyon dolar değerindeki stablecoin’lerin “satışına izin vermek için iyi bir iş nedeni oluşturduğunu” yazdı, bu hareket eyalet düzenleyicileri ve ABD Mütevelli Ofisi’nin karşı çıktığı bir hareketti. Bu stablecoin’lerin satışından elde edilen gelir, Celsius’un önümüzdeki birkaç aydaki idari maliyetlerini karşılayacaktır.

Yargıç, sözleşme şartlarının açık olduğuna karar verdi

Glenn, “Bütün taraflar arasında ender görülen bir anlaşma noktası, Borçluların likiditesinin hızla tükenmesidir” diye yazdı.  Celsius’un Earn hesabındaki varlıkların kontrolünü elinde tutmasına izin veren karar, bir kısmı son aylarda iflas etmiş olan diğer platformlarda benzer ürünleri kullanan kripto para birimi yatırımcıları için sonuçlar doğuracak. Yargıca göre “Earn Hesaplarındaki varlıkların mülkiyeti konusu bir sözleşme hukuku sorunudur. Borçlular ve Komite, Earn Hesaplarına yatırılan kripto para varlıklarının Borçlulara ait olduğunu iddia ediyor”.

Bu hesap sahiplerinden bazıları, Celsius’un kendi sözleşmesini ihlal ettiğini veya Celsius’un “güvene dayalı görevlerini yerine getirmediğini” iddia etmişti, ancak yargıç, Celsius’un hizmet şartlarının açık olduğunu söyledi. Mahkeme, Celsius alacaklılarının taleplerini ne zamana kadar sunabileceklerine ilişkin bir önergeyi tartışmak üzere 10 Ocak 2023’te bir duruşma yapacak.

Varlık Yönetim Devi, Sepetine Bu Kripto Parayı Ekledi!

Cüzdan hizmetleri ne olacak?

İflas etmiş kripto borsalarının müşterileri için daha az çekişmeli bir endişe alanı, cüzdan hizmetleridir. Celsius ve Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi iflas etmiş kripto kredi sağlayıcısı olan BlockFi gibi platformlar, genellikle cüzdan fonlarını şirketlerin kendilerine değil, kullanıcılarına aitmiş gibi ele aldı. Yine de, bu alanda bile bazı tartışmalar var. BlockFi’dan bazı müşteriler, BlockFi’ın iflasından önce BlockFi Faiz Hesaplarından bazı fonları Cüzdan Hesaplarına dönüştürmeye çalıştıklarını, ancak BlockFi’ın şimdi bu işlemlerin bazılarını tersine çevirmeye çalıştığını savundu. Belgeler, toplamda, bu hesapların toplamının yaklaşık 1,6 milyon dolara ulaştığını gösterdi

Belgeye göre, eldeki müşteriler 10 Kasım 2022 ile 18 Kasım 2022 tarihleri arasında faiz hesaplarından cüzdan hesaplarına para aktardı. 10 Kasım’da BlockFi para çekme işlemlerini askıya aldığını duyurdu ancak mahkeme dosyasına göre, şirket bu dönüşümleri askıya aldığını söylemedi. Gerçekten de belgelere göre, BlockFi bu koşulların hiçbir noktasında faiz hesaplarından cüzdan hesaplarına transferleri askıya alacağını söylemedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Trader'lar Bu Altcoin'e Akın Ediyor: Çılgınca Artıyor!
Trader’lar Bu Altcoin’e Akın Ediyor: Çılgınca Artıyor! Traderlar bu altcoin’e akın ediyor, fiyatını son 24 saatte üç haneli rakamlara çıkarıyor. Muhtemelen Solana fiyatında bir trendin tersine döneceğine işaret ediyor. Bu altcoin’e ilgi büyük 25 Aralık’ta piyasaya sürülen Shiba Inu’dan sonra modellenen bir meme tokeni...
Emre Borsan 4 hafta önce