Celsius ve stETH Nedir? İşte Büyük Tasfiyenin Arka Perdesi!

ethereum analysis
ethereum analysis
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DeFi alanı, Celsius’un askıya alınması ve stETH’nin sabitliğinin bozulması konusundaki endişelerin artmasıyla büyük bir değer kaybı yaşadı. DeFiLlama’nın verileri, DeFi’deki kilitli toplam değerin (TVL) son 48 saat içinde yaklaşık %20 oranında azaldığını ortaya koyuyor. Buna göre, DeFi TVL’si, bir yılın en düşük seviyesi olan 79 milyar dolara geriledi. Peki çöküşün odak noktasındaki Celsius ve stETH nedir? Tasfiyenin arka planında neler var? Gelin birlikte inceleyelim.

Celsius nedir?

Celsius bir Blockchain ağıdır. Ağ, kullanıcıların, yatırdığı kripto para birimlerinde faiz ve teminatlı kredi almalarını sağlıyor. Buna göre Celsius, kripto alanında yaygın olarak bulunan borç verme protokollerine oldukça benziyor. Ancak diğer borç platformlarından onu ayıran bir özelliği bulunuyor. Ağ, düzenleyiciler tarafından kontrol ediliyor. Aynı zamanda tamamen SEC uyumlu çalışıyor. Proje; hızlı, ücretsiz işlemler gibi geleneksel platformlarda görülen faydaları koruyor. Ayrıca, mevduatlarda yüksek faiz getirisi sunarak kullanıcıları çekmeyi amaçlıyor. Celsius, kredi almak isteyen mevcut kripto yatırımcıları için kripto para varlıklarını nakde çevirmeden dolar alma fırsatı sunuyor. 

stETH nedir?

stETH, DeFi ağı Lido’da stake edilen Ether’i temsil eden bir tokendir. Bu nedenle, stETH, DeFi getiri ödülleri kazanmanıza izin veren bir kripto para birimidir. Lido aracılığıyla ETH’lerini Eth2 sözleşmesinde stake eden kullanıcılar, stETH biçiminde Ethereum’a eşdeğer bir token alır. Bu yeni stETH tokeni, Ether fiyatını 1:1 oranında izler. stETH bakiyeniz, kazanılan stake ödüllerini yansıtmak için her gün saat 12:00 UTC olarak güncellenir. Lido’nun stETH tokeni, ETH’nin kullanıldığı gibi kullanılabilmektedir. Ayrıca sahipleri, Curve ve SushiSwap gibi entegre platformlar aracılığıyla ödüller kazanabilmektedir. Son olarak stETH, Eth2 staking ödülleri kazanmalarına olanak tanımaktadır.

Bilindiği üzere Ethereum ağı, uzun süredir üzerinde çalıştığı Ethereum 2.0’a geçmek üzere. Bu gerçekleştiğinde Ether, Proof-of-Work mekanizmasından Proof-of-Stake’e geçecek. Böylece ağ, şu anda karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan yavaşlık ve yüksek işlem ücretlerinden kurtulacak. Ayrıca kullanıcılar, ETH’lerini stake ederek ağın güvenliğini sağlayacak ve işlemleri doğrulayacak.

Celsius ve stETH, DeFi piyasalarında kaos yarattı

Çeşitli faktörlerin aynı anda ortaya çıkması, DeFi alanında korkuyu tetikledi. Celsius’un son para çekme işlemleri, ikincil piyasalarda stETH’nin ETH’ye sabitliğini kaybetmesine neden oldu. Böylece, daha geniş kripto pazarlarında ETH’de şok bir satış baskısı başladı. Ethereum’un DeFi değerlendirmesine göre en büyük Blockchain olduğunu herkes biliyor. ETH’nin değerindeki bu düşüşle birlikte, daha geniş piyasada büyük kayıplar ortaya çıktı.

Ancak bu kayıpların çoğu hâlâ Celsius, stETH ve Lido etrafında yer alıyor. Bir zamanlar gelmiş geçmiş en büyük DeFi protokolü olan Lido, ilk üçe düştü. Ayrıca Lido, kilitli toplam değerinin (TVL) yaklaşık %28’ini, geçtiğimiz hafta kaybetti. Böylece, emsalleri arasında en büyük kaybı yaşamış oldu. DeFi platformu, potansiyel bir stETH çöküşünden kaynaklanan olumsuzlukları hafifletmeye çalışıyor. Ancak, 5,7 milyar dolarlık TVL’sinin %99’u platformdaki stETH’den geliyor. TVL alanındaki en büyük DeFi platformu olan MakerDAO, platformun kötü etkilenmemesi için 65 bin ETH bıraktı. Bu, DeFi için daha fazla piyasa dalgalanmasının sinyalini veriyor.

İkinci bir Terra vakası mümkün mü?

Kilitli toplam değerdeki (TVL) düşüşün sonucunda DeFi, Mayıs’tan beri gerçekleşen ikinci büyük satışa tanık olabilir. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, Mayıs ayında Terra’nın stablecoin’i UST, dolara olan sabitliğini kaybetmişti. Bunun sonucunda, genel kripto piyasasında büyük bir satış dalgası başlamıştı. Terra, 10 gün boyunca toplam değerlemesinde 70 milyar dolarlık bir çöküş yaşadı. Blockchain, en iyi olduğu dönemde, TVL açısından en büyük ikinci DeFi platformuydu.

Şimdiyse Celsius, Lido ve stETH’de yaşanan gelişmelerin, aynı sonuçları yaratması muhtemel. Lido ve Celsius ağının birkaç büyük yatırımcıyı tuttuğu düşünüldüğünde, ikisi arasında karşılaştırmalar yapılıyor. Three Arrows Capital ve Jump Crypto gibi Terra’daki büyük yatırımcılar, aynı zamanda stETH ile Lido’nun da içinde. Zayıf makroekonomik koşullarla birleşen bir borsa düşüşü, zaten kripto değerlemelerini büyük ölçüde baskıladı. Piyasadaki oynaklığın, bu haftaki FED toplantısı öncesinde de artması muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Celsius ve stETH Nedir? İşte Büyük Tasfiyenin Arka Perdesi!