Reklamı kapat

Cep Yakan En Pahalı NFT Projeleri ve 2023’ün En İyi Alternatifleri!

Kriptokoin
Kriptokoin 3 hafta önce
7 görüntülenme
Cep Yakan En Pahalı NFT Projeleri ve 2023'ün En İyi Alternatifleri!

NFT pazar yerlerinde her yıl milyonlarca dolar karşılığında NFT’ler satılıyor. NFT’ler popüler olmadan önce NFT’ye yatırım yapan ileri görüşlü yatırımcılar muazzam kazançlar elde etti. Eğer bu yatırımcılardan biri olamadığınız için üzülüyorsanız üzülmeyin.

Sizler için bu makalede gelmiş geçmiş en pahalı NFT eserleri dışında yatırım yapabileceğiniz fiyatı oldukça düşük olan NFT’lerin neler olduğunu açıklayacağız.

1. Larva Labs’ın “CryptoPunk #9998” — 529,77 milyon dolar

Bu ünlü koleksiyonda tam olarak 10,000 benzersiz CryptoPunk vardır ve ERC-721 standardında oluşturulmuştur. Günümüzün en popüler koleksiyonu olan CryptoPunk’ın #9998’nci NFT’si rekor bir fiyata satıldı.

Piksellerden oluşan bu koleksiyonun NFT’lerinin neden bu kadar pahalı olduğunu gelin açıklayalım. Öncelikle koleksiyonda yer alan her NFT yapay zeka ile oluşturulmuştur. Yani, hiçbir NFT diğer NFT ile aynı olmamakla birlikte, hepsi özeldir.

Yaygın ve nadir olmak üzere her bir NFT çeşitli özelliklere sahiptir. Örneğin 529,77 milyon dolara satılan CryptoPunk #9998 NFT’si dağınık beyaz saç, ruj ve yeşil gözlere sahiptir. Tüm bu dış görünüş unsurları koleksiyonda nadir olduğu için NFT’nin bu kadar yüksek miktara satıldığını söyleyebiliriz.

2. Pak’ın “The Merge” Eseri – 91,8 milyon dolar

Bu NFT, yaşayan bir sanatçının sanat eserinin şimdiye kadarki en büyük kamu satışı rekorunu kırdı. Pak, NFT oyununda Sotheby’s, Nifty Gateway, SuperRare ve daha birçok platformda NFT satan büyük bir isimdir. Hatırlatma olarak Murat Pak Türk olup, listemizde yer verdiğimiz için fazlasıyla gurur duyduğumuzu belirtmek isterim.

Nifty Gateway’de 91.806,519 dolara satılan “The Merge” eseri, 28.000’den fazla koleksiyoncunun 312.686 birim “mass” (koleksiyondan benzersiz NFT’ler) satın almak için bir araya geldiği Nifty Gateway’de yayınlanan bir koleksiyonun parçasıdır.

3. Beeple’ın “The First 5000 Days” Eseri — 69 milyon dolar

Beeple’ın (Mike Winkelmann) ünlü kolajı, günümüzün en pahalı NFT projelerinden biridir. Winkelmann, Mayıs 2007’de bu kolaj üzerinde çalışmaya başladı ve 13 yıl boyunca her gün sürekli olarak sanat eserleri yayınladı.

Bu NFT eseri adından da anlaşılacağı üzere Mike’ın her gün 1 adet olacak şekilde 5000 gün boyunca çekmiş olduğu öz çekimleri içeriyor.  Bu sanat eseri, yalnızca 1766’da kurulan ve güzel sanatlarda uzmanlaşmış bir müzayede evi olan Christie’s’de sunuldu. Eseri ise kripto milyarderi MetaKovan tarafından 69.346.250 dolara satın alındı.

Bu fiyata satılmasının ardından birçok kişi kendi fotoğrafını kolajlayıp NFT olarak satma hayali kurdu fakat boşa yorulmanızı istemeyiz. Çünkü, NFT’nin değerini özgünlüğü belirlediği için yapacağınız kolajın herhangi bir maddi değeri olmayabilir.

Sonuç olarak bu satışın ardından Beeple çok sayıda takipçi topladı ve Instagram’da 1,8 milyon takipçi kazanarak Nike ve Louis Vuitton gibi markaların yanında Childish Gambino ve Katy Perry gibi müzisyenlerle iş birlikleri kurdu.

4. Pak’ın “A Clock” Eseri — 52,7 Milyon Dolar

WikiLeaks’in kurucusu Pak ve Julian Assange tarafından oluşturulan bu NFT, Assange’ın hapsedildiği günlerin sayısını geri saydığı NFT’yi satışa sundu. Şubat 2022’de ise 10.000 AssangeDAO katılımcısı tarafından 16.593 ETH karşılığında bu eser satın alındı.

Bu eserin altında bir anlam yattığı için yatırımcılar eserin fiyatını hak ettiği düşünebilir fakat NFT’nin fiyatı sadece ‘NFT’ belirlemez. Yani, NFT’yi yapan sanatçı eğer popülerse ve satışa bir NFT koyduysa o eserin içeriği fark etmeksizin yüzde 99 ihtimalle bir kullanıcıya satılacaktır.

5. Beeple’ın “HUMAN ONE” Eseri – 28,9 milyon dolar

HUMAN ONE, Beeple tarafından yaratılan ‘dinamik’ bir NFT’dir ve Kasım 2021’de Christie’s 21st Century Evening Sale’de 28 milyon dolardan fazla bir fiyata satmıştır. Bu eserin diğer NFT eserlerinden farkı ‘görsel’ olmamasıdır.

Yani, ‘GIF’ olarak tabir edilen bir eser olan HUMAN ONE, cam bir dikdörtgen içerisinde yer alan astronotu içeriyor. Beeple, bu eseri televizyon rollerlardan ilham aldığını şu cümlelerle belirtiyor: “Stüdyomuzda makaralı bir sürü televizyonumuz vardı ve onları farklı şekil ve desenlerde döndürüyorduk.” Ekranların konfigürasyonunun “güçlü bir tuval” olduğunu düşünen Beeple, sonuç olarak rekor bir diğer fiyata NFT satmış oldu.

6. Larva Labs’ın “CryptoPunk #5822” Eseri — 23,5 milyon dolar

Listemizde aynı koleksiyonda yer alan bir diğer eser CryptoPunks #5822 NFT’sidir. Bu eser koleksiyonda yer alan dokuz uzaylıdan biridir ve yalnızca bir özelliği vardır: Bandana. Bu bandana, koleksiyonda sadece 481 NFT eserinde olduğunu belirtelim.

Tüm zamanların en pahalı 6. Eseri olan bu CryptoPunk eserini satın alan kişiden teklif vererek satın almak isterseniz OpenSea pazar yerine giriş yapabilirsiniz. Şu anki sahibi Deepak Thapliyal bu eseri Compound Finance’ın DeFi Protokolünü (esas olarak bir kripto kredisi) kullanarak satın aldı.

Yazma sırasında, CryptoPunk #5822 satılık ve yapılan en son teklif 10K ETH’dir. (yaklaşık 32.75 milyon dolar).

2023 Yılının En İyi Alternatif NFT Projeleri

Geçen yıl NFT endüstrisinin bir anda büyümesi, çok sayıda heyecan verici yeni projenin hayata geçmesinin önünü açtı. Bu yeni NFT’lerin çoğu, yaşamlarının erken dönemlerinde bilgili yatırımcılar için cazip bir yatırım fırsatı sunuyor.

Aşağıda, bu yıl potansiyeli iyi NFT projelerine kapsamlı bir bakış yer almaktadır. Bu yeni NFT’leri ayrıntılı olarak tartışacak ve NFT takviminizde hangi varlıkları işaretleyeceğinizi tam olarak bilmenizi sağlayacaktır.

1. Dash 2 Trade (D2T)

Dash 2 Trade, 20 Ekim’de D2T token ön satışının ilk aşamasını başlatan ve 72 saatten kısa bir sürede 2 milyon doların üzerinde para toplamayı başaran yeni kripto para birimidir. İlgili yatırımcıların sayısı her gün baş döndürücü bir hızla artmaya devam ediyor ve Dash 2 Trade’i önümüzdeki aylarda piyasalara çıkacak en başarılı kripto paralardan biri olarak görüyoruz.

Platform, kripto yatırımcılarının her yatırımdan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış eksiksiz bir dizi özellik, araç ve kaynak sunar. Dash 2 Trade, en iyi varlıkları bulmak ve kullanıcılara yatırım getirisini artırmak için sinyaller sağlamak için gelişmiş piyasa duyarlılığı analizini kullanır.

2. IMPT.io (IMPT)

IMPT, en iyi NFT kripto projelerinden biri olması ve hızla büyüyen bir sektörde büyük potansiyele sahip olması nedeniyle yatırım yapılacak yeni NFT projeleri için en iyi seçimimizdir. Proje ekibi, sadece üç haftada 11 milyon dolar toplaması, yatırımcılar tarafından ne kadar beğenildiğini ispatlıyor.

Proje, karbon kredilerini NFT’lere dönüştürecek ve bunları kullanıcılar için tamamen takas edilebilir hale getirecek ve aynı zamanda karbon kredisi piyasasındaki sahtekarlığı azaltmayı amaçlıyor. IMPT kullanıcıları, yatırım olarak karbon kredisi NFT’lerini satın alabilir, satabilir veya tutabilir ve yapacağınız bu işlemler sonucunda karbon emisyonlarını dengelemeye yardımcı olabilir.

Karbon kredileri, sahiplerinin atmosfere sera gazı salmalarına izin veren ve bir karbon kredisi bir ton karbondioksite eşit olan ‘izinlerdir’. Gönüllü karbon piyasası şu anda yılda sadece 2 milyar dolar değerinde olsa da yakın gelecekte büyük bir büyüme için hazırlanıyor.

IMPT karbon kredisi NFT’leri, başka bir NFT ile takas edilebilir ve karşılığında piyasadan kalıcı olarak kaldırılabilir. Son olarak IMPT, karbon kredisi piyasasındaki dolandırıcılığı azaltmak için blok zinciri teknolojisini de kullanacak.

3. Calvaria (RIA)

Calvaria, GameFi alanında ses getiren, oyun oynayarak kripto para kazanabileceğiniz bir girişimdir. Duels of Eternity, oyna-kazan mantığı ve oynaması ücretsiz modları ile kripto sektörüne herhangi bir yatırım yapmadan girmek isteyenler için işleri kolaylaştıracak. Bu, genellikle kripto oyunlarından kaçınan veya belki de parasal gereksinimleri olmadığını hisseden oyuncuların, kripto oyuncularına ayrılmış oyna-kazan mekaniği ile Calvaria’yı ücretsiz oynayabileceği anlamına gelir.

Bu yöntem, oyunun tüm oyuncular için uygun olmasını sağlarken aynı zamanda oyuncuları blok zinciri oyunlarını denemeye ikna etmenin doğal bir yolu olarak hareket etme potansiyeline sahiptir. Oyunda yer alan her kart NFT olarak alınabilir ve satılabilir. Her kartın kendine has özelliği olduğu için NFT’lerin zamanla kendi piyasası oluşacaktır.

4. Tamadoge (TAMA)

Tamadoge, ön satışı rekor sürede tükenen ve listelendikten sonra native TAMA tokeni %2.000’den fazla değer kazanan yeni bir projedir. 90’ların çılgın Tamagotchi’sine dayanan NFT hayvanları, ekosistemin merkezinde yer alıyor ve oyunun PVP savaş mekaniğinde kullanılıyor. PVP savaşında kazanan ise ‘Dogepoints’ kazandığını belirtelim.

Her ayın sonunda en fazla Dogepoint’e sahip olanlar, gelecek yıllarda değerlenme potansiyeli olan TAMA ile ödüllendirilir. Dogecoin ile sık sık karşılaştırılan bu tokenin en büyük farkı ‘bir işe yaramasıdır’. Bildiğiniz üzere Dogecoin mizahi amaçla ortaya çıkmış ve herhangi bir soruna çözüm getirmeyen sadece ‘hype’ ile değerlenen kripto para birimidir.

Bir diğer fark, Dogecoin’in arzı başlangıcından bu yana büyük ölçüde arttı ve şu anda 130 milyar dolaşım arzına sahipken, TAMA’nın oyun içi Pet Store’da oyuncak, yiyecek ve ikramlar gibi şeylere harcanan miktarın bir kısmı düzenli olarak yakılır.

Tamadoge’u satın almak isteyenler artık OKX gibi önde gelen CEX’ler aracılığıyla yatırım yapabilirler.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

LUNA, FTX'den Sonra Endişeler Büyüyor
LUNA, CEL, FTX’den Sonra Bu Altcoin İçin Endişeler Büyüyor! Kripto topluluğu, yedi ay önce UST ile gerçekleşen stablecoin krizinin tekrarı hakkında spekülasyon yapıyor. LUNA, CEL, FTX’den sonra bazı altcoin projeleri için endişeler büyüyor. LUNA, CEL ve FTX’ten sonra şimdi bu altcoin spekülasyonların ortasında Justin Sun’ın kurucusu...
Buğra Çağlar 3 hafta önce