Certik Nedir? CTK Ne İşe Yarar?

Certik Nedir? CTK Ne İşe Yarar?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CertiK Chain, kanıtlanabilir güvenlikle işbirliği yapmak için DApp’lere temel vermeyi amaçlayan, zincirler arası, atanan bir POS Blockchain’dir. Bu makalede Kriptokoin.com olarak “Certik nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

Certik nedir? Ne işe yarar?

Certik Chain, NFT’ler ve DeFi uygulamaları gibi uygulamaların güvenli bir şekilde yürütülmesi için hisse ispatından yararlanan bir Blockchain’dir. 2019 yılında Certik, Blockchain ile ilgili haberlerin ardından ağı yayınladı. Akıllı sözleşmelerin güvenliğini artırmak için özünde temel doğrulama platformunu kullanır. Teknolojinin arkasındaki ekip, öncelikli güvenlikle karmaşık bilgi işlem sistemlerinin potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı umduğunu açıkladı.

Bir Blockchain’in üç temel yönü olduğunu belirtmek güvenlidir: Merkeziyetsizlik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik. Pek çok platform, ademi merkeziyetçiliği ve ölçeklenebilirliği sağlamak için araçlar yaratmış olsa da, pek çoğu, platformun büyümesi için temel olan güvenliğe öncelik vermemiştir. Ek olarak, teknolojinin arkasındaki ekip, kullanıcılara uzun vadede bulunduklarına dair güvence verdi. Ve bu, dijital dünyanın diğer alanlarına da genişleyebilen Blockchain’e güvenlik hizmetleri sağlayacakları anlamına gelmektedir.

CTK Coin nedir?

CTK coin Certik’in yerel Token’idir. Certik Coin, yalnızca Shentu zincirine özgü bir yardımcı program Token’idir. Certik Coin, Certik Blockchain’de gerçekleştirilen işlemleri kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bir CTK Token’ine sahip olmak, kullanıcılar için çeşitli avantajlar sağlar. Örneğin; CTK sahibi kullanıcılar gaz tüketimini otomatik olarak azaltır. Bu da gaz ücretlerinin düşmesine neden olur.

Gas, bu durumda, bir kripto para birimi işlemini başarıyla tamamlamak için gereken işlem ücretlerini ifade eder. Ayrıca, CTK Token sahipleri, Shentu Blockchain’in karar verme süreçlerine de katılabilirler. Sahipler, Blockchain ile ilgili kararlara oy verebilmektedir. Bu nedenle CTK Token, Blockchain üzerindeki yönetim gücünü etkin bir şekilde dağıtır. Ek olarak, CTK Token’lerine sahip olan kullanıcılar başka birçok avantaj ve ödül de alabilirler.

Certik nasıl çalışır?

Certik, bir işlemin tüm aşamalarında güvenliğe öncelik verdiğini iddia eder. Protokol doğrulaması için en önemli araçlardan biri, programın uygulanmasının ne kadar doğru olduğunu kontrol eden Certik Sanal Makinesi’dir. Bu, işlevsellik ve hıza yardımcı olmak için uygulama sırasında hiçbir hatanın olmadığını garanti eder. Ek olarak, programcılar DeepSea kullanarak akıllı bir sözleşme oluşturmak için yazılıma da erişebilir. Uzmanlar, sistem içinde güvenlik kanıtlandığı için DeepSea’nin daha yüksek düzeyde güvenlik sağladığına inanıyor.

Certik nedir? CTK nasıl satın alınır?

Certik şu anda çok sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. Projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. Certik’in işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: Binance, MEXC, Bybit, BingX. Projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, bu borsalardan birinde hesap açmalıdır. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Certik Nedir? CTK Ne İşe Yarar?