Yatırımcı Çeken Çevre Dostu Altcoinler Hangileri?

Çevre Dostu Altcoinler Hangileri
Çevre Dostu Altcoinler Hangileri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Madenciliğin neden olduğu yoğun enerji tüketimi nedeniyle, Bitcoin gibi bazı kriptolar çevreye verdikleri zararla eleştiriliyor. Bu nedenle, karbon ayak izini azaltmak için çevre ‘dostu kripto para birimi’ adı verilen, yeni bir sektör ortaya çıktı. Bu yazıda, şu anda mevcut olan çevre dostu altcoinler hangileri, listeleyelim…

Piyasadaki en çevreci altcoinler hangileri?

Algorand (ALGO), Nisan 2021’de, Blockchain’inin tamamen karbon nötr olduğunu iddia ederek ortaya çıkatı. Bu kripto para birimi ile işletmelerin sürdürülebilirlik itibarlarını artırmalarına yardımcı olan bir grup olan ClimateTrade arasında da bir bağlantı oluşturuldu.

Holo (HOT)

Holo, tüketicilerin kendi Blockchain’lerine erişim sağlamalarını amaçlıyor. Her “aracı” veya “ana bilgisayar”, sanal kriptoları ödeme olarak alan bağımsız bir depolama sitesi ve Blockchain’dir. Büyük ölçüde ağın tarayıcısı olan ve kripto para birimlerine ilgi duyan herkesi etkinleştirebilmesi sayesinde, Holo hızla popülerlik kazanıyor.

Ethereum (ETH)

Ethereum, dikkat edilmesi gereken çevre dostu kripto para birimlerinden bir diğeri. Ağı korumak için enerji yoğun “madenciliğe” dayanan “İş Kanıtı” (Po) mekanizması, Ethereum’un en uzun süredir kullandığı mekanizmaydı. Ancak Ethereum, çok daha az enerji tüketen bir “Kanıt Kanıtı” (PoS) konsensüs sürecine geçti.

Solana (SOL)

Ethereum ağı tarafından sağlanan hizmetleri geliştirmeyi amaçlayan birkaç kripto para birimi projesinden biri Solana olarak adlandırılıyor. Ethereum’a benzer şekilde Solana, akıllı sözleşmeleri destekleyen ve NFT ve merkezi olmayan program (dApp) geliştiricileri için bir platform görevi gören bir Blockchain. Ancak, farklı konsensus mekanizması nedeniyle Solana çok daha ölçeklenebilirdir.

Nano (NANO)

Madencilik, Nano’nun işlemleri doğrulaması için gerekli değildir. Bunun yerine, yazılımı kişisel bilgisayarlarında kullanan kişiler, ayrı ama bağlantılı bloklar olarak hareket eder. Nano, Bitcoin gibi PoW mekanizmasına sahip bir ağın enerjisinin bir kısmını tüketir.

Bitcoin ne kadar enerji harcıyor?

Bitcoin madenciliği, işlem doğrulama işlemleri için yüksek düzeyde hesaplama gücü gerektirdiğinden, enerji tüketimi açısından oldukça yüksektir. Ancak tam bir rakam vermek için birçok değişkeni hesaba katmak gerekir.

Birçok farklı kaynaktan elde edilen verilere göre, BTC madenciliği yılda yaklaşık 70-100 TWh (terawatt-saat) enerji tüketir. Bu da küresel enerji tüketiminin yaklaşık %0.3’üne denk geliyor.

Çevre Dostu Altcoinler Hangileri

Ancak, bu rakamların doğruluğu ve güncelliği tartışmalıdır. Bazı kaynaklar Bitcoin madenciliği için tüketilen enerji miktarını daha yüksek tahmin ederken, bazıları daha düşük tahminlerde bulunuyor. Ayrıca, enerji tüketimi, Bitcoin madenciliği için kullanılan ekipmanın türüne, kullanılan elektrik kaynaklarına, madencilik faaliyetinin yerine ve diğer birçok faktöre bağlıdır.

PoS altcoinler ön planda

Sonuç olarak, Bitcoin madenciliği için harcanan enerji miktarı hakkında tam bir sayı vermek zor olsa da, bu faaliyetin enerji yoğunluğunun yüksek olduğu ve genellikle fosil yakıtlara dayalı enerji kaynaklarından beslendiği biliniyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, bu nedenle çevresel açıdan sürdürülebilir bir ağ olarak tartışmalara neden oluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yatırımcı Çeken Çevre Dostu Altcoinler Hangileri?