CFTC Başkanı, Ethereum ve Bu Altcoinler İçin Konuştu!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
270 görüntülenme
CFTC Başkanı, Ethereum ve Bu Altcoinler İçin Konuştu!

CFTC başkanı Rostin Benham, 8 Mart’taki bir duruşmada Ethereum ve stablecoin’ler dahil olmak üzere çeşitli kripto paralar hakkında konuştu. Benham, bunların bir emtia olduğunu söyledi. İşte detaylar…

Rostin Benham, Ethereum ve stablecoin’ler hakkında konuştu

Senato Tarım Komitesi konuşmasında Rostin Benham, stablecoin’ler ve Ethereum hakkında konuştu. Benham, bunların ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) kapsamına girmesi gereken emtialar olduğunu iddia etti. Benham, “Ethereum’un bir emtia olduğu iddiasında bulundum… Bir süredir CFTC borsalarında listeleniyor,” dedi.  Benham, bunun CFTC’ye ETH ticareti yapan türev piyasalarını ve herhangi bir temel piyasayı düzenlemesi için bir “yetki” sağladığını söyledi.

Tarih Açıklandı: CFTC, AVAX ve Bu Coinleri İnceleyecek!

CFTC’nin yetkisi altındaki bir platformda listelenen herhangi bir Ethereum vadeli işlem ürününün yalnızca onun onayı ile piyasaya girdiğini söyledi. Benham ayrıca stablecoin’ler hakkında “Stablecoin’lerin düzenlenmiş finansal araçlar olduğuna ve olması gerektiğine katılıyorum. Stablecoin etrafındaki düzenleyici çerçeveye dayanmasalar da, bana göre emtialar,” ifadelerini kullandı. Benham, kuruluşun Tether’i inceledikten sonra özel olarak bir emtia olduğunu belirlediğini söyledi. ABD dolarına sabitli en büyük stablecoin olan USDT’nin arkasındaki şirket olan Tether’i denetlemek için “hızlıca” hareket edilmesi gerektiğine karar verildiğini ve bunun 2021’in sonlarında 42,5 milyon dolarlık bir anlaşmaya yol açtığını söyledi.

CFTC Başkanı’nın açıklaması, SEC Başkanı’nınkinden oldukça farklı

Benham bu açıklamaları, Senato Tarım Komitesi önündeki bir duruşmada Senatör Kirsten Gillibrand’ın sorularına yanıt olarak yaptı. Gillibrand bu soruları, Benham’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in önceki açıklamalarına bir karşı argüman sağlayabilmesi için sordu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Gensler geçtiğimiz günlerde çoğu kripto varlığının menkul kıymet olduğunu savunmuştu.

sec cftc

Gillibrand bunun gözetim için bir “rekabet” yaratabileceğini öne sürdüğünde, Benham borsaların ve belirlenmiş sözleşme pazarlarının komisyondan onay isteyebileceğini veya kendi kendini tasdik edebileceğini açıkladı. İkinci seçeneğin sorumluluğu CFTC’ye ve borsanın kendisine taşıdığını vurguladı ve bunun “derin yasal analiz” içerdiğini söyledi. Gensler ayrıca CFTC’nin daha büyük bir düzenleyici rol üstlenebileceğini öne sürdü. Bu da Benham’ın yorumlarının Gensler’inkilerle uyumsuz olmadığı anlamına geliyor. İki düzenleyici kurumu birbirine düşürmek üzere olan en büyük stablecoin’ler ise aşağıdaki şekilde:

Benham, daha önce de bazı kriptolar için emtia açıklamaları yapmıştı

Geçmişte CFTC, Ethereum, Bitcoin ve Tether gibi belirli kripto varlıkların emtia olduğunu iddia etmişti. Senato duruşması sırasında CFTC’nin ETH üzerinde düzenleyici etki kazanmak için hangi kanıtları öne süreceği sorulduğunda Behnam, “bir varlığın emtia olduğunu güçlü bir şekilde hissetmeseydi, ETH vadeli işlem ürünlerinin CFTC borsalarında listelenmesine izin vermeyeceğini “söyledi.    Yorum, görünüşe göre Behnam’ın ETH’nin sınıflandırılması konusundaki görüşünü sağlamlaştırdı

Piyasa düzenleyicilerinin farklı bakış açıları, her biri kripto endüstrisinin düzenleyici kontrolünü ellerine almak için yarışırken, bir çatışmaya zemin hazırlayabilir. Şubat ayının ortalarında SEC, Binance USD stablecoin’inin kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu iddia etti. Yatırımcı koruma yasalarını ihlal ettiği için firmayı dava edebileceğini söyleyerek stablecoin’in ihraççısı Paxos’a karşı yetkisini genişletti.

Krizde Hangi Kripto Paralar Alınır? Ünlü Şirket İsim Verdi!

Bundan önce düzenleyici, benzer şekilde Terraform Labs’ı hedef aldı ve algoritmik stablecoin’i TerraUSD Classic’i (USTC) menkul kıymet olarak adlandırdı. SEC’in kripto kısıtlamaları, sektörden eleştiri aldı. Circle kurucusu ve CEO’su Jeremy Allaire, bir bankacılık düzenleyicisi tarafından denetlenmeleri gerektiğini söyleyerek “SEC’in stablecoin’ler için makul bir düzenleyici olacağına” inanmadığını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ünlü İsmin, Tüm SHIB Coinleri Çalındı! Peki Ne Oldu?
Ünlü İsmin, Tüm SHIB Coinleri Çalındı! Peki Ne Oldu? Popüler meme coin’lerden olan Shiba Inu (SHIB)’nun büyük yatırımcılarından birinin varlıkları çalındı. Dolandırıcılık, SHIB’in anonim geliştiricisi Shytoshi Kusama’yı taklit eden bir hesap ile gerçekleştirildi. İşte detaylar… SHIB topluluk üyesi dolandırıcılık kurbanı oldu Twitter hesabı “@theshibdream”, yakın zamanda...
Aslı Dinçer 2 hafta önce