CFTC Başkanı’ndan Kripto Para Düzenlemeleri ve ICO Açıklaması: “Tek Risk, Küresel Bir Stablecoin”

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 10 Aralık 2019
0 görüntülenme

Harvard Üniversitesi’ndeki John F. Kennedy Hükümet Okulu’nda finansal düzenlemeler üzereine yapılan bir konuşmada, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Heath Tarbert, CFTC’nin dijital varlık düzenlemelerindeki rolünü, yargı yetkisinin CFTC ile SEC arasında nasıl ayrıldığını ve kripto paralarla ilgili oluşabilecek yasal riskleri anlattı.

Tarbert konuşmasında, küresel bir stablecoin olasılığı dışında başka bir sistemik riskin sorun olmadığını söyledi. Ayrıca Finansal İstikrar Kurulu’nun dijital varlıklar konusunda çok sayıda görüşme yaptığını ve kripto paraların büyük bir çoğunluğuyla ilgili bazı önemli sorunların belirlendiğini açıkladı.

Gündeme Getirilen Konular

Tarbert’in gündeme getirdiği ilk sorun, CFTC, FinCEN (Mali Suçları Uygulama Ağı) ve SEC tarafından daha önce de belirtildiği gibi, kripto paranın kara para aklamada ve terör finansmanlığında kullanılmaya oldukça müsait olduğuydu. Söz konusu açıklamada ABD’deki regüle edilmiş kuruluşların kara para aklama karşıtı yasalara ve Vatanseverlik Yasasına uymaları gerektiğini belirtti. Tarbert’in değindiği ikinci konu, yatırımcıların korunmasıydı:

“İnsanların kripto para çıkarttığı ICO’lar, dolandırıcılıktan başka bir şey olmayabilir.”

Yargı yetkisinin çeşitli düzenleyici kurumlar arasında nasıl ayrıldığına ilişkili olarak ise, emtiaların CTFC’nin yargı yetkisine girdiğini ve dolandırıcılık ve hileli yönlendirme söz konusu olduğunda yürütme yetkisine sahip olduğunu açıkladı. Ayrıca, emtialar üzerindeki vadeli işlemlerde de CFTC’nin hem düzenleyici hem de yaptırım yetkisine sahip olduğunu söyledi:

“Eğer yalnızca bir emtia ise, düzenleyici yetkimiz olmayabilir ancak yürütme yetkimiz var. Eğer vadeli işlem borsasında olmayan bir emtia piyasasında dolandırıcılık gerçekleşiyorsa, yine de vadeli işlem piyasalarının istikrarını etkileyebilir.”

Onlara kayıtlı olmayan bir kripto para borsasında yaşanabilecek dolandırıcılık ve manipülasyon sonrası borsayı inceleyebileceklerini, kayıtlı olmamasının çok önemli olmadığını da ekledi. Tarbert ayrıca, “emtia” kavramının çok geniş olduğunu söyledi.

Bunun yanında, teknik olarak, menkul değerlerin de emtia olduğunu, ancak menkul değerlerle SEC’in ilgilendiğini belirtti. Ancak, bir istisna olarak, eğer söz konusu emtia vadeli işlemli menkul değer ise SEC ile CFTC’nin beraber çalıştığını ekledi.

Tarbert, ikisi arasındaki farkı, esas olarak yatırım yapılan malın değerinin nasıl belirlendiğini şöyle açıkladı: biri kendiliğinden bir değer biriktirme aracıdır, diğerinin değeri başkalarının çabasıyla belirlenir.

“Normalde işler bundan daha karışık fakat genel durum bu.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dev Bitcoin Borsası Huobi’nin ABD Kolu Borsa İşlemlerini Aniden Durduruyor Kriptokoin – Huobi’nin ABD kolu olan kripto para borsası HBUS Pazartesi günü yaptığı açıklamada önümüzdeki haftalarda operasyonları durduracağını açıkladı. Şirket 15 Aralık 2019’da alım satım hizmetlerini durduracağını açıkladı. Müşterilerin tüm varlıklarını geri çekmesi için 31 Ocak 2020’ye...
Mesut İnan 10 Aralık 2019