CFTC Başkanı’ndan Önemli Kripto Para Açıklaması: SEC’e Meydan Okudu!

CFTC Başkanı’ndan Önemli Kripto Para Açıklaması: SEC’e Meydan Okudu!
CFTC Başkanı’ndan Önemli Kripto Para Açıklaması: SEC’e Meydan Okudu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CFTC Başkanı Rostin Behnam, kısa bir süre önce kripto para piyasasındaki dijital varlıkların sınıflandırılmasını tartışmak üzere Senato Tarım Komitesi’nin karşısına çıktı. Behnam, ABD Illinois mahkemesinin Bitcoin ve Ethereum’u Emtia Borsası Yasası kapsamında emtia olarak tanıdığını belirtti. Ayrıca, kripto piyasasındaki tokenlerin %70-80’inin menkul kıymet olmadığını vurguladı. Bu da SEC Başkanı Gary Gensler’in görüşlerinin tam tersi.

Bitcoin ve Erhereum emtia olarak sınıflandırıldı

CFTC Başkanı Rostin Behnam ifadesinde, Illinois mahkemesinin Bitcoin ve Ethereum’un CFTC tarafından düzenlenen emtia olduğuna karar verdiğini belirtti. Bu sınıflandırma CFTC’nin bakış açısıyla uyumlu. Ayrıca, bu en büyük kripto paralar ile menkul kıymet olarak sınıflandırılabilecek diğer tokenler arasında net bir ayrım yapıyor. Fox muhabiri Eleanor Terrett, gelişmeyi detaylı bir gönderi dizisinde paylaştı:

CFTC Başkanı Behnam, bir Illinois mahkemesinin BTC ve ETH’nin Emtia Borsası Yasası kapsamında dijital emtia olduğunu doğruladığını söyledi. Behnam, kripto piyasasının %70-80’inin menkul kıymet olmadığını söylüyor. (…)

Bu mahkeme onayı, CFTC’nin BTC ve ETH üzerindeki yargı yetkisini artırıyor. Çünkü ikisi de emtia olarak kabul ediliyor ve nasıl düzenleneceğine dair net bir kılavuz var. Behnam’a göre, “Illinois mahkemesi Bitcoin ve Ethereum’un emtia olduğunu tespit etti,” diyerek bu statünün yasal olarak tanındığını vurguladı. Bu onay, özellikle piyasadaki çeşitli dijital varlıkların yasal sınıflandırması hakkında devam eden tartışmalar ışığında, yasal kesinlik için çok önemli.

Kripto para birimlerinin %70-80’i menkul kıymet değil!”

Daha geniş dijital varlık piyasasına değinen Rostin Behnam, tokenlerin %70-80’inin menkul kıymet olmadığını iddia etti. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC Başkanı Gary Gensler, daha önce çoğu kripto para biriminin menkul kıymet olduğunu ileri sürdü. Behnam’ın bu açıklamaları Gensler’in iddialarına meydan okuyor. Behnam’ın pozisyonu, finansal piyasaları denetlemekten sorumlu iki kurum arasındaki önemli bir düzenleyici farklılığın altını çiziyor.

ABD Milletvekillerinden SEC’e Bitcoin ETF Baskısı: Derhal Onayla!

Behnam ifadesini verirken, CFTC’nin menkul kıymet olmayan tokenler üzerindeki kontrolünü uygulayabilmesi ve yatırımcılara yeterli koruma sunabilmesi için yeni yasal yetkilerin gerekli olduğuna dikkat çekti. Piyasa kapitalizasyonunun çoğunluğunu oluşturan bu varlıklar için düzenleyici boşluklar olduğuna belirtti. Bu bağlamda Behnam şunları söyledi:

Bu düzenlenmemiş piyasanın ABD’li yatırımcılar için oluşturduğu riskler göz önüne alındığında, CFTC için sürekli olarak ve kamuoyuna açık bir şekilde yeni yasal yetki çağrısında bulundum.

CFTC Başkanı Federal Mevzuat çağrısında bulundu

CFTC başkanına göre, dijital varlık piyasasında geçirdiği süre boyunca, yüksek volatilite ve birçok skandalın aşamalarından geçtiğini ve dönüştüğünü gördü. Ayrıca yatırımcıları dolandırıcılık ve piyasadaki diğer risklere karşı korumak için yetersiz mevzuat konusundaki endişelerini dile getirdi. Aynı zamanda, CFTC’nin dijital varlık piyasasını etkin bir şekilde yönetmesini sağlayacak yasaları hızla geçirmesi için Kongre’ye çağrıda bulundu.

Kripto para

Ardından, bu tür yasaların yürürlüğe konulmaması halinde, dijital varlıklara yönelik kamu yararının devam edeceğini ve bu nedenle finansal piyasalar ve yatırımcılar için tehdit oluşturacağını vurguladı. “Şu anda içinde bulunduğumuz gidişat sürdürülemez” diyen Behnam, Kongre’yi Amerikalı yatırımcıları ve genel finansal sistemi korumak için en kısa zamanda harekete geçmeye çağırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

CFTC Başkanı’ndan Önemli Kripto Para Açıklaması: SEC’e Meydan Okudu!