Sıcak Gelişme: CFTC, Bu Kripto Para Şirketinin Eski CEO’suna Dava Açtı!

Sıcak Gelişme: CFTC, Bu Kripto Para Şirketinin Eski CEO’suna Dava Açtı!
Sıcak Gelişme: CFTC, Bu Kripto Para Şirketinin Eski CEO’suna Dava Açtı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir son dakika gelişmesinde CFTC, Voyager’ın Eski CEO’su Stephen Ehrlich’e dava açtı. CFTC, kripto para şirketinin iflasından önce türev düzenlemelerini ihlal ettiğini tespit etmişti. Bu doğrultuda Ehrlich’e yönelik suçlamaları değerlendiriyordu.

CFTC, kripto para şirketi Voyager’in eski CEO’suna dava açtı

ABD’li düzenleyiciler Perşembe günü Voyager Digital Ltd. şirketinin kurucu ortağı ve eski icra kurulu başkanının, iflas eden kripto para kredi kuruluşunun başındayken türev kurallarını ihlal ettiğini iddia etti. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), New York’taki ABD federal mahkemesinde Stephen Ehrlich aleyhine açılan bir davada, kendisinin ve Voyager’ın müşterileri platformun dijital varlıkları için “güvenli bir sığınak” olduğu konusunda yanlış yönlendirdiğini söyledi.

Daha önce CFTC müfettişleri, Ehrlich’in ajans kurallarını ihlal ettiği sonucuna varmıştı. Ayrıca, düzenleyicinin komisyon üyeleri eski CEO’ya karşı bir yaptırım eylemini konusunda suçlama yönünde oy kullanmıştı. Haberle birlikte token fiyatı düşüşe geçti. Basın zamanında Voyager Token (VGX) günlük bazda %5,84 düşüşle 0,1094 dolara geriledi. Haftalık bazda ise kripto para, %6,97 değer kaybetti.

Kripto para
VGX günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

CFTC’nin Voyager Digital CEO’su Stephen Ehrlich’e yönelik suçlamaları

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, 6 Ekim’de CFTC müfettişleri Voyager Digital’in kurucularından Stephen Ehrlich’in şirketin geçen yılki iflasından önce türev düzenlemelerini ihlal ettiğini tespit etti. Buna göre, CFTC’nin icra bölümü, Ehrlich’i müşterilere varlıklarının güvenliğine ilişkin yanıltıcı bilgiler verdiğini tespit etti. Bu yüzden, türev düzenlemelerini ihlal etmekle resmen suçlamak için dahili bir tavsiye yaptı. Tavsiyelerin ardından CFTC Komisyon Üyeleri, Ehrlich’e karşı yakın zamanda bir yaptırım kararı alınıp alınmayacağını görüştü. Bu süreçte Ehrlich, müflis kripto para kredi kuruluşunun çöküşünden önce ilgili makamlarla işbirliği yaptığını söyledi. Ayrıca söz konusu davanın kendisini “kızdırdığını ve şaşırttığını” belirtti. Bu doğrultuda Ehrlich, şu açıklamayı yapmıştı:

Bu iddialar, hakemlerin oyun bittikten sonra yeni kurallar koyduğu ve faul çaldığı zamanlardan biri gibi görünüyor. Mahkemede haklı çıkmayı dört gözle bekliyorum.

Bu arada, Voyager’ın iflas yöneticisi Paul Hage, Federal Ticaret Komisyonu’yla (FTC) bir uzlaşma anlaşmasını onayladı. Bu anlaşma, FTC’nin Voyager’ın önceki müşterilerine Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) korumasının mevcudiyetine ilişkin yanlış bilgi verdiği iddialarını ele alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sıcak Gelişme: CFTC, Bu Kripto Para Şirketinin Eski CEO’suna Dava Açtı!