Chicagolu Tüccar 2 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Çaldı

1 görüntülenme

Chicago’da yaşayan bir tüccar, patronundan 2 milyon dolar değerinde Bitcoin ve Litecoin çaldığı gerekçesiyle 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Henüz 24 yaşında olan biri için büyük bir finansal kuruluşun kripto para biriminde çalışmak, kariyeri açısından çok önemli bir aşamadır. Joseph Kim Güney Kore’de kripto para tacirliği yapıyorken 2016 yılının Temmuz ayında Consolidated Trading LLC’de senet taciri asistanı olarak işe alındı. Kripto para sektörünü daha yakından inceleme fırsatı sağlayan bu iş şüphesiz ki yükselmek için oldukça doğru bir basamak. Tabii işi alan kişi soysuz bir kumarbaz değilse. Patronundan 2 milyon dolar değerinde Bitcoin ve Litecoin çalan Joseph Kim de bu kumarbazlardan biri.

Hırsızlık Çok Çabuk Yaşandı

Joseph Kim, Consolidated tarafından 2017 yılının Eylül ayında kurulan kripto para grubuna bu ay katıldı. Şahsına ait kripto para hesapları vardı ve patronunun da bundan haberi vardı. Bu yüzden Kim’e, olası bir menfaat çatışmasının engellenmesi adına, şahsi hesaplarından kripto para ticareti yapmaması söylendi.

Fakat Kim gruba katıldıktan çok kısa bir süre sonra 980 Litecoin (48,000$) değerinde bir transfer işlemi gerçekleştirdi. Bu transfer işlemi denetleyicinin gözünden kaçmadı. Kim, Bitfinex ile birtakım sorunlar yaşadığını ve güvenlik sebebiyle koinleri şahsi dijital cüzdanına transfer ettiğini söyledi. Sonrasında ise bu koinleri Consolidated cüzdanına transfer ettiğini söyledi.

Kasım ayında Kim, Consolidated’dan bilinmeyen bir hesaba 55 Bitcoin (433,000$) gönderdi. Kim’e bu işlem sorulduğunda, transferin engellendiğini ve bloğu kaldırmak için işlemler yaptığını söyledi. Ardından Kim 27 Bitcoin’i şirket hesabına geri gönderdi ve 28 Bitcoin kendi hesabında kaldı.

Daha Büyük Meblağlar

Son olarak Kim, şirketin hesabından bir şahsi cüzdana 284 Bitcoin (2.8 milyon dolar) aktardı. Ardından 284 Bitcoin’den 102 tanesini Consolidated hesabına geri gönderdi. Sonrasında ise geri kalan 182 Bitcoin’i farklı bir hesaba aktardı. 182 Bitcoin’in bir bölümünü, şahsi olarak gönderdiği için kaybetti.

Tüm bu transfer işlemleriyle yüzleştirildiğinde Kim, 55 Bitcoin kullanarak kısa vadede bir yatırım yapmak istediğini itiraf etti. Marj çağrılarının, kayıplarının ve şahsi yatırımlarının üstünü örtmek için şirketten kripto para çalmaya devam etti. Tutuklandıktan sonra Kim, dejenere bir kumarbaz olduğunu ve çaldığı Litecoinleri yatırım amacıyla Bitcoin’e çevirdiğini itiraf etti.

Son olarak Consolidated, Kim’in şahsi cüzdanlarından 144 Bitcoin’i kurtarmayı başardı. Consolidated, düzenbaz tacirin kumar bağımlılığı yüzünden yaklaşık 603,000$ kaybetti.

Kim’in Consolidated’daki üstlerine attığı bir e-mail’de şunlar yazıyor: “Niyetim kendim için çalmak değildi. Yaptıklarımı telafi etmek için büyük bir inatla çabaladım. Bunu durduramadığıma inanamıyorum.”

Yatırım kumarı bir gerçek ve kripto para da bu işten keyif alanlar için yeni bir kulvar. ABD savcılığı Kim’e para transferi sahtekarlığıyla sebebiyle 20 yıl hapis cezasına çarptırdı. Kim, Chicago’da kripto para ilişikli para transferi sahtekarlığı sebebiyle tutuklanan ilk insan oldu.

Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Cointelegraph Blockchain Piyasasının Önde Gelenleri Sıralamasını Yayınladı! Cointelegraph kripto ve Blockchain dünyasının önde gelen isimlerini sıralayarak 400 milyar dolardan da fazla değeri olan piyasayı bugünkü haline getiren kişileri sunuyor.  Kriter nedir diye sorabilirsiniz. Öyle çok da uçlarda dolaşmadan, Forbes ve Fortune gibi ana akım...
Şebnem Ertan 19 Şubat 2018