Duyuruldu: Mahkemeden Çığır Açan Kripto Para Kararı!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
3.269 görüntülenme
Duyuruldu: Mahkemeden Çığır Açan Kripto Para Kararı!

Bundesfinanzhof, kripto para birimleriyle ilgili ilk kararını verdi. Bu kapsamda, kripto yatırımcılarının, kripto karlarını gelir vergisi beyannamelerinde bildirmesi gerekiyor.

Alman mahkemesi kripto para kazançları hakkında karar verdi

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Almanya Federal Mali Mahkemesi (BFH), çığır açan bir kararla, kripto para kârlarının tıpkı geleneksel varlıklar gibi vergilendirmeye tabi olduğuna karar verdi. Kripto yatırımcılarının, özel satış işlemlerinden elde edilen gelir kurallarına uyarak bu karları gelir vergisi beyannamelerinde bildirmesi gerekiyor. BFH, kazançların daha uzun süre elde tutulursa vergiden muaf olduğu hisse senetlerinin aksine, kripto paraların edinim ve satıştan sonraki bir yıl içinde özel satış işlemleri için gelir vergisine tabi olan bir varlık türü olduğuna karar verdi.

En yüksek Alman mali mahkemesi, bu kararı Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden yaklaşık 15 yıl sonra, çeşitli kripto para birimleri satın alan, ticaretini yapan ve satan Köln’den özel bir kripto yatırımcısının açtığı bir davanın ardından verdi. Yatırımcı, dijital ticaret platformlarında mevcut fiyatlara dayalı olarak kripto varlık sağlayıcılarıyla kısmen satın alma sözleşmeleri yaptı. Ayrıca portföyündeki kripto para birimleri ile takas anlaşmaları gerçekleştirdi. Yatırımcı, 2017 vergi beyannamesinde yaklaşık 3,4 milyon Euro’luk bir kripto kazancı bildirdi.

Kripto para

Gelir vergisi yasasına göre kripto paralar “diğer varlıklar” sınıfında

Vergi anlaşmazlığı, karın gelir vergisine tabi olduğunu iddia eden yatırımcı ile vergi dairesi arasında ortaya çıktı. Yatırımcı, bir kripto kazancının bir veri seti olduğunu ve bu nedenle gelir vergisine tabi bir ‘varlık’ olarak nitelendirilemeyeceğini savundu. Ayrıca, yapısal uygulama eksikliklerinin vergilendirmenin önünde durduğunu savundu. Bir vergi mükellefi kripto varlıklarına yatırım yaptığını açıkça beyan ederse, devlet pratikte yalnızca kripto işlemlerinden elde edilen kazançları vergilendirebilirdi.

Sonuç olarak, yalnızca dürüst vergi mükellefi, anayasaya aykırı olduğunu düşündüğü başarılı kripto işlemlerinde vergi ödeyecekti. Köln vergi mahkemesi, yatırımcının iddialarını kabul etmedi ve 2021’de davayı reddetti. Nürnberg’de kripto para birimlerinden elde edilen spekülatif kazançların vergilendirilebilirliğiyle ilgili şüphelerini dile getiren bir dava dışında, diğer Alman federal eyaletlerindeki benzer davalar da reddedildi.

BFH şimdi kripto para kârlarının gelir vergisi yasası anlamında “diğer varlıklar” olduğuna karar verdi. Mahkeme, ”Mal’ terimi geniş yorumlanmalıdır’ dedi. “Bir vergi mükellefinin elde etmesi maliyetli olan ve genel kamuoyuna göre ayrı bir bağımsız değerlendirmeye tabi olan somut imkan ve avantajlara” yer verdi.

Kripto para

Kripto para kazançlarının vergilendirilmesi

Kripto para birimlerinde durum böyle. Bitcoin, Ethereum ve Monero, platformlarda ve borsalarda alınıp satılan, ekonomik olarak kabul edilen ödeme yöntemleri. Bir piyasa değeri var ve taraflar arasındaki ödeme işlemlerinde kullanılabilirler. Böylece BFH, Federal Maliye Bakanlığı’nın Mayıs 2022’de Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden elde edilen kazançlara uygulanan verginin ele alınmasına ilişkin bir kılavuzda ana hatlarıyla belirttiği Federal Hükümetin hukuki görüşünü destekliyor.

Yatırımcının, yalnızca dürüst vergi mükelleflerinin kripto kazançları üzerinden vergi ödediği iddiasıyla ilgili olarak BFH, yapısal uygulama eksikliği olmadığı yanıtını verdi. Vergilendirmeyi engelleyecek herhangi bir tahsilat kuralı olmadığı gibi, vergi dairesinin kripto işlemlerinden elde edilen kazanç ve kayıpları kaydedemeyeceğine dair göstergeler de yok. BFH, toplu bilgi talepleri gibi soruşturma tedbirlerinin başarısız olduğu vakaları, yapısal bir uygulama eksikliği oluşturmayan “münferit vakalar” olarak sınıflandırdı.

Alman hükümetinin kripto işlemlerini vergilendirmekten ne kadar gelir elde ettiği belli değil. Bununla birlikte, yeni BFH kararı, kripto para birimi kazançlarının vergilendirilmesi için net yönergeler oluşturuyor ve yatırımcıların bu tür kazançları vergi beyannamelerinde bildirmeleri gerektiğini açıklığa kavuşturuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

MATIC, SOL, BTC, DOT ve Bu 6 Coin İçin Al-Sat Seviyeleri!
MATIC, SOL, BTC, DOT ve Bu 6 Coin İçin Al-Sat Seviyeleri! Bitcoin, Mart ayına olumlu bir notla başladı, ancak tarihsel olarak ay, kripto yatırımcıları için erken bir uyarı işareti olabilecek vasat kazançlar kaydetti. Bitcoin ve MATIC gibi altcoinlerdeki toparlanma için önemli engeller olarak hareket edebilecek kritik seviyeler neler?...
Vural Erkan 3 hafta önce