Çin Banka Düzenleme Birimleri Kredi Piyasası için Blockchain Kullanımını Öneriyor

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 4 Şubat 2018
0 görüntülenme

Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu’nun (CBRC) hazırladığı rapora göre Çin’in ikinci kredi piyasasının güçlenmesi için Blockchain teknolojisinin kullanılması gerekiyor.  

Özel bir komitenin çalışmasıyla ortaya çıkan ve 19 Ocak’ta yayınlanan rapor finansal teknolojilerin geliştirilmesi ve kontrolü hakkında birçok konuyu kapsıyor. Çin’in gelecekteki kredi piyasası hakkındaki bölümde, ülkenin blockchain teknolojisi kullanımını ikiye katlaması öneriliyor. 

CBRC, Çin’de devlet konseyi yönetimindeki en büyük ekonomik düzenleme birimi raporda: 

“Zaman geçtikçe blokchain teknolojisi kritik öneme sahip, bilanço gibi veri paylaşımı konusunda daha da gelişecek ve daha akışkan bir kredi piyasası üretecek. Bu teknolojiyi ekonomik servis platformlarımıza uyarlamak gelecek planlarımızın önemli bir parçası olacak.” 

Rapora göre yeni yorumlar yakın dönemdeki araştırmalar ve komitenin geçen yılki İngiltere ve Fransa gezilerinin sonucu. CoinDesk’in açıklamasına göre birçok Avrupa bankası sendika kredilerini raporlamak üzere bir defter platformu oluşturma girişimine başladı bile. 

Yorumlar aynı zamanda Çin otoritelerinin kriptoparalar ve temelindeki blockchain teknolojisine karşı farklı duruşlarını da göstermiş oluyor.  

Blockchain’in kredi piyasasını güçlendirme potansiyelinden söz eden CBRC aynı zamanda koin gerektiren işlemleri yasaklayan 7 Çin devlet ajansından biri. 

Çin’in düzenleme hareketlerinin günümüz internet teknolojisinin çok daha gerisinde kaldığına dikkat çekerken, CBRC blockchain’in akıllı-sözleşme özelliğinin uyumluluk raporlarını düzenlemede işe yarar bir alet olarak görüyor. 

CoinDesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Milyarderlerin Yarattığı Ütopik Şehir Kazandıkları servete gelecek olan vergilendirmeyi gören zengin kriptopara yatırımcıları topluca Puerto Rico’ya bir kripto ütopya yaratmaya gidiyorlar. PUERTOPIA “Sol” isminde yaratılma hedeflenen ütopya, yalnızca kriptoparalarla ve blok zinciri teknolojisiyle işletilecek. Kripto milyarderler Puerto Rico’ya bağlı Karayip Adaları’ndan...
Egehan Karışman 4 Şubat 2018