Reklamı kapat

Çin Regülatöründen Blokzincir Uyarısı

İmge Açıkbaş
İmge Açıkbaş 10 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu’nun (CBRC) temsilcisi, büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen blokzincir teknolojisinin efsaneye dönüşmemesi gerektiğine ısrar etti. CBRC’nin uluslararası departmanını yöneten Fan Wenzhong, dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) yenilikçi yönleri olduğunu itiraf etti, ancak bu konuda o kadar da heycanlanmamak gerektiğini de sözlerine ekledi.

Pazar günü, Wenzhong Şanghay’daki 5. Fintech Bund Zirvesi’nde bir konuşma yaptı:

“Hepimiz blokzincirin önemli bir teknolojik gelişme olduğunu biliyoruz. Ama blokzincirini efsaneye dönüştürmemeliyiz.”

Arkasındaki temel ilkelerin birkaç asırlık olduğu göz önüne alındığında, blokzincirin devrimci bir teknoloji olarak etiketlenmesinin adil olmadığını da vurguladı.

Wenzhong, “Merkeziyetsizleşmek yeni bir trend değil, bir döngü, çünkü en eski insan işlemleri bile merkezi otoriteler olmaktan çıkmıştı.”

Kripto Para Yasağı

Çin, blokzincir uygulanmasında lider olma niyetini dile getirse de, en popüler kullanımını, yani kripto para birimlerini desteklemiyor. Pekin, dijital para birimlerinin finansal istikrarı baltalayabileceğini düşünüyor, bu yüzden ICO’ları, yerel kripto borsalarını hatta uluslararası borsaları bile yasakladı. Hükümet daha da ileri gitti ve sınırları içinde kripto madenciliği faaliyetlerine son vermeye hazır olduğunu söyledi.

Wenzhong’un açıklamaları hükümetin tavrıyla aynıydı.

“Blokzincir yararlı bir yeniliktir, ancak bu, blokzincirin ortaya çıkardığı kripto paraların da yararlı olduğu anlamına gelmez.”

Devletin medya kuruluşu olan Xinhua, Çin hükümetinin 88 yabancı kripto para değişimine ve 85 ICO’ya yurtiçi erişimi durdurduğunu belirtti. Hükümet kripto para yasaklarını kaldırmayı da planlamıyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Amerika’nın Önde Gelen 3 Ekonomistinden Bitcoin’e Eleştiri Amerikanın en popüler üç iktisatçısı pazartesi günü İngiltere dergisi olan FN ile yapılan bir röportajda Bitcoin’in  kaderi hakkında kasvetli tahminlerde bulundu. Joseph Stiglitz, Nouriel Roubini ve Kenneth Rogoff, Bitcoin’in olumsuz bir geleceğe sahip olduğuna dair inançlarının nedenlerini...
İmge Açıkbaş 10 Temmuz 2018