Çin Saadet Zincirine Karşı Operasyon Sinyali Verdi

1 görüntülenme

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın sitesinde yaptığı duyuruya göre, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Devlet Endüstri ve Ticaret İdaresi (SAIC), internet üzerindeki saadet zinciri tehlikesi taşıyan uygulamalar karşısında önlem almaya hazırlanıyor. Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı yetkilileri çok sayıda milli olan saadet zinciri uygulaması tespit etti. Bu uygulamalar içinde bazı kripto paralar da var.

Bu haber, People’s Bank of China’nın Çin Hükümeti’ni kripto para ticaretini yasaklaması konusundaki kışkırtmaları devam ederken geldi.

Ayrıca duyuruya göre, alınması planlanan önlemlere rağmen saadet zinciri oluşumları halen büyük bir problem. Özellikle de internet üzerindeki saadet zinciri oluşumları çok sayıda insanın büyük ekonomik kayıplar yaşamalarına, sosyal kredi sistemlerinin bozulmasına yol açıyor.

Saadet zincirine karşı yapılacak operasyonda çok katlı pazarlama aktivitelerinin farklı türlerine odaklanılacak. Bu aktivitelerin bir türünde para iadesi, yatırım fonları, sanal para, yatırım danışmanlığı ve online oyunlar kisvesi altında dolandırıcılık yapılıyor. Diğer türünde ise hayır kuruluşu, fakirlere yardım, yeni buluşlar, ortalama servet ve devlet-ordu entegrasyonu gibi kelimelerle insanlar bu tuzaklara çekiliyor. Bu aktivitelerin üçüncü türü ise piramit satış yöntemi. Bu tür suçlarda kullanılan insanlar genelde öğrenciler, sosyal yardım ödemesi alan insanlar ve engelli insanlar.

Hedef Çok Katlı Pazarlama Kurumları

MLM Structure

Bakanlığın yaptığı duyuruya göre çok katlı pazarlama kurumlarında yer alan isimler fon transferi, internet sitelerinin dizaynı ve sürdürülebilirliğini sağlamak gibi işlerde görev alıyor.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Devlet Endüstri ve Ticaret İdaresi bu tür suçları kontrol altına almak için aralarındaki bağı sıkılaştıracak. Bakanlık ve Devlet İdaresi, aynı zamanda ceza ve idare hukuku uzmanlarıyla işbirliği yapacak.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı yetkilileri, telekomünikasyon yönetimi gibi büyük internet şirketlerinin de içinde yer aldığı bir ağ gözetimi mekanizması kuracak.

Siber Saldırıya Öncelik

“Net net 2018” olarak bilinen özel harekat birimi siber saldırıları önlemek, internet sitelerinin tescillenmesine destek olmak ve reklam denetlemelerine destek olmak üzere görevlendirildi.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı duyurusunda şöyle yazıyor: “Çok yönlü ve verimli denetlemeler ve düzenlemeler yapacağız. Siber alemi temizlemek için büyük bir gayretle çalışacağız. Bu temizlik için kapsamlı bir şekilde çok katlı pazarlama kurumlarının devre dışı olduğu platformlar ve topluluklar oluşturulmasına destek vereceğiz.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı yetkilileri ayrıca hükümet kurumlarına birtakım önerilerde bulunacak ve internet üzerinden alışveriş yapılmasını destekleyecek. Yetkililer saadet zinciri kurumlarının üyelerini cezalandıracaklarını ve ekonomiyi, finansal düzeni ve insanların haklarını temin edeceklerini söyledi.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Fırsatçı Borsalar Çekilin Yoldan: Robinhood Geliyor! Kripto para dünyası son dönemde geliştirmelerden daha çok takasa odaklanmışken, kripto para borsaları bizim bu hevesimizi kendi faydaları için kullanıyor ve takaslardan aldıkları ücretler ile milyon hatta milyar dolarlar kazanıyorlar. Şubat ayında piyasaya girmek isteyen RobinHood ise...
Serkan Eser 30 Ocak 2018