Çin’de Bitcoin Ticareti Hükümetin Yasaklarına Rağmen Arttı

Ömer Taha Gülberk
Ömer Taha Gülberk 28 Aralık 2017
0 görüntülenme

Çin hükümetinin Bitcoin ticaretini yasaklamasına rağmen Bitcoin ticareti durmadı, aksine arttı. İnternet kullanıcıları ticareti el altından yapıyor. P2P(peer to peer) platformları üzerinden satıcı ve alıcılar bağlantı kuruyor. Ticari işlemler herhangi bir merkez veya aracı tarafından denetlenemiyor.

South China Morning Post’un raporuna göre, Çin hükümeti bu el altından gerçekleşen ticaretin farkında. Ulusal Mali E-Güvenlik Komitesi’ne (National Committee of Experts on Internet Financial Security) göre el altından yapılan kripto para ticaret hacmi oldukça büyük ve hükümet bu gidişatı durdurmak için insanları daha sıkı takibe alacak.

China Bitcoin

Beijing temelli bir teknoloji danışmanlık şirketi olan Sino Global Capital’ın Genel Müdürü Matthew Graham, Çin hükümeti tarafından yapılan ikazlarla birlikte Çin’deki kripto para ticaretinin daha da büyüyeceğini söyledi.

Borsa dışı kripto para ticareti hizmeti sunan 21 adet platform var. Ekim ayından önce bu sayı sadece 4 idi. P2P Bitcoin ticareti %250 ile devasa bir büyüme gösterdi.

P2P platformunun dışında alıcı ve satıcılar bazı mesajlaşma uygulamaları üzerinden iletişim kurarak ticaret gerçekleştiriyor. Ticari işlemlerin büyük çoğunluğu kullanıcılarına şifreli mesaj hizmeti sağlayan Telegram üzerinden gerçekleşiyor. Cesur alıcı ve satıcılarsa hala WeChat uygulamasını kullanıyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

2017’yi Güzel Kılan 10 Mobil Uygulama 2017’nin pek çok insan için zor bir yıl olduğundan şüphe yok. Özellikle öfkeli siyasi söylemlerden, cinsel istismarın sürekli olarak ifşa edilmesinden insanları enerji ve temel ihtiyaçlardan mahrum bırakan doğal afetlere kadar: Bu yıl içinde hepsi vardı ve...
Egehan Karışman 28 Aralık 2017