Çin’deki Bitcoin Piyasası Son Buluyor – Peki Sonra?

mcgregor
mcgregor 20 Eylül 2017
0 görüntülenme

Çin kripto para piyasasındaki en büyük iki platform olan OKCoin ve Huobi, Çin hükümetinin verdiği izinle Ekim ayının sonuna kadar çalışabilecek. Bu senenin sonuna doğru OKCoin ve Huobi’nin kapanmasıyla Çin’deki Bitcoin piyasası resmi olarak son bulacak. 

Askıya almanın süresi belirsiz

Çin’deki platformlara uygulanan ulusal askıya alma politikasının geçici ya da kalıcı olup olmadığı halen belirsizliğini koruyor. Wall Street Journal gibi güvenilir kaynaklardan gelen raporlar Çin hükümetinin, Bitcoin ticaretinin yanı sıra kullanımını da kısıtlama yönündeki ihtimalleri de değerlendirdiğini öne sürüyor.

Ülkenin merkez bankası People’s Bank of China (PBoC)’da çalışan araştırmacı Huang Zhen, yakın zamanda yayınladığı yorumunda kripto-paraların merkez bankasına ve şuanda varolan bankaların altyapısına bir tehdit oluşturduğunu öne sürdü. Zhen argümanını daha da ileriye taşıyarak Çin’in kendi dijital parasını üretmesi gerektiğini söyledi.

Daha da kötüsü?

Zerohedge’in çevirisine göre, Zhen’in açıklaması şöyle:

“Kripto paralar ve diğer sanal para birimleri egemen devletin ulusallaştırmayı gerektiren para basma yetkilerini tehdit ediyor. Çin’in dijital para formlarıyla ilgili net bir kavrayışı var ve bu konularla aktif olarak etkileşimdedir. Merkez bankası egemen paranın dijitalleştirilme seçeneklerini araştırmak üzere bir araştırma grubu ve dijital para araştırma enstitüsü kurdu. Para piyasasının bu denetimini takiben, Çin merkez bankasının gözetimi altında Çin’in küresel finansın gelişimindeki liderliğini korumak adına kendi egemen dijital paramızı mümkün olan en kısa sürede piyasaya sürmeyi planlıyoruz.”

Dijital buyruk?

Zhen ve Çin hükümetindeki diğerlerinin anlayamadığı nokta, Bitcoin ve benzeri diğer kripto paraların avantajının ve değerinin merkezi olmayan doğalarından kaynaklandığı. Merkeziyetçilik dahil olduğu taktirde Bitcoin ve diğer paralar manipülasyona açılıyor ve bunun etkisiyle güvenli liman ve dijital para olarak talepte düşüş yaşanacaktır.

Buna rağmen, Jon Creasy gibi uzun-dönem yatırımcılar Çin Bitcoin piyasasının geri dönüşü için iyimser kalmaya devam ediyorlar. Creasy’nin blogunda yazdığı üzere serbest piyasaların hevesli bir savunucusu olan Çinli Başkan Xi Jinping’in yeniden seçilmesiyle Bitcoin işletmeleri, yatırımcıları ve kullanıcıları için daha etkili ve pratik regülasyonlar ortaya çıkabilir. Creasy şöyle açıklıyor:

“Tarihsel olarak baktığımızda, Başkan Xi Jinping Çin’in uzun süredir gördüğü en büyük serbest piyasa savunucularından biri ve ben bu eğilimin devam etmesini bekliyorum. Ancak şuan için, Bay Xi’nin onu hükümette tutan insanların hoşuna gidecek şeyler yapmalı: Komünist Partisi’nin.”

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Rusya’da Nükleer Santral Kripto Coin Madenine Dönüşüyor Rusya’daki Leningrad bölgesinin valisi Alexander Drozdenko dijital para madencilerine bölgedeki arazileri kripto para madenciliği için kullanmalarına yönelik bir çağrıda bulundu. 47news.ru haberine göre vali, Leningrad Nükleer Santralı’nı (LNPP) kripto koin madenciliği için kullanmayı planlıyor. Duyuru, Fırsatlar Enerjisi...
Serkan Eser 21 Eylül 2017