Reklamı kapat

Çin’den Bitcoin, Libra ve Dolara Rakip: Doğu Asya Dijital Parası

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 17 Haziran 2020
0 görüntülenme
fd

Kriptokoin.com – Potansiyel olarak çığır açıcı olan dijital yuanını piyasaya sürmeye hazır olan Çin, Bitcoin (BTC) benzeri dijital para birimlerinin geliştirilmesinde öncülük ediyor.

Dünyanın dört bir yanından hükümetler, paranın değişen doğasına ayak uydurmak için uğraşıyor; on ıl önce Bitcoin ilk adımı atmıştı. Geçen yıl ise Facebook’un Libra planları gündemi bir hayli meşgul etmişti.

Şimdi ise Çin’de etkili bir grup; Bitcoin, Libra ve hatta ABD dolarına rakip olarak birleştirilmiş bir dizi Doğu Asya kripto para planı olduğunu açıkladı.

Çin Yuanı, Japon Yeni, Güney Kore Wonu ve Hong Kong Dolarını içeren, Bitcoin’den ilham alınan Doğu Asya kripto para birimi planı önerileri; bu ay, Çin’in siyasi bir danışma organı olan Çin Halkının Siyası Danışma Konferansı’nda ileri sürüldü.

Danışma organının 10 üyesi tarafından sunulan plan, Çin seyahat hizmetleri sağlayıcısı Ctrip’in kurucusu, risk sermayesi yatırımcısı Neil Shen ve Hong Kong’un eski baş sekreteri Henry Tang gibi dikkat çekici figürlerin katılımıyla dikkat çekti.

Bölgesel kripto para biriminin dört resmi para birimi tarafından desteklenmesi bekleniyor.

Çin’den Bitcoin, Libra ve ABD’ye karşı bir hamle

Planın ABD-Çin ilişkilerinin kötüleştiği ve ABD’nin dolar egemenliğini yaptırım uygulamak için kullandığı bir zamanda gelmesi; uluslararası ticareti kolaylaştırmak için sınır ötesi bir ödeme ağı oluşturma düşüncesiyle ortaya çıktığını gösteriyor.

Yerel basında Nisan sonunda çıkan haberlere göre öneriler, Çin’in dört büyük şehrinde yeni dijital para birimi ödemelerinin denemesiyle birlikte sunuldu.

Norveç, İsveç ve Japonya dahil olmak üzere diğer ülkeler de kendi dijital para birimlerini çıkarmak için çalışıyor.

Çin’in dijital para birimi programını hızla genişletmesi, ABD’nin dijital dolar gelişiminin aciliyet kazanmasına yol açtı.

Bununla birlikte Facebook’un Libra para birimine gelen düzenleyici müdahale; sonunda dijital dolar eşdeğeri olarak etkili bir şekilde işlem görebileceği anlamına geliyor.

Sosyal medya devi tarafından dijital para birimini yönetmek için düzenlenen Libra Derneği, Nisan ayında dolar ve euro gibi para birimlerini desteklediğini gösteren revize planlarını açıklamıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ace975d66b
25 Milyon Dolarlık Sahte Kripto Para Şirketinin Kurucusuna 7 Yıl Hapis Cezası Kriptokoin.com – Kripto para birimi şirketi Centra Tech’in kurucusu ve şirketin ICO’sundan 25 milyon dolardan fazla para toplayan Robert Farkas; Salı günü federal mahkemede suçlu bulundu. Resmi açıklamaya göre Farkas; menkul kıymetler ve elektronik dolandırıcılığı için komplo...
Aslı Dinçer 17 Haziran 2020