Çin’den Bitcoin, Libra ve Dolara Rakip: Doğu Asya Dijital Parası

fd
fd
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com – Potansiyel olarak çığır açıcı olan dijital yuanını piyasaya sürmeye hazır olan Çin, Bitcoin (BTC) benzeri dijital para birimlerinin geliştirilmesinde öncülük ediyor.

Dünyanın dört bir yanından hükümetler, paranın değişen doğasına ayak uydurmak için uğraşıyor; on ıl önce Bitcoin ilk adımı atmıştı. Geçen yıl ise Facebook’un Libra planları gündemi bir hayli meşgul etmişti.

Şimdi ise Çin’de etkili bir grup; Bitcoin, Libra ve hatta ABD dolarına rakip olarak birleştirilmiş bir dizi Doğu Asya kripto para planı olduğunu açıkladı.

Çin Yuanı, Japon Yeni, Güney Kore Wonu ve Hong Kong Dolarını içeren, Bitcoin’den ilham alınan Doğu Asya kripto para birimi planı önerileri; bu ay, Çin’in siyasi bir danışma organı olan Çin Halkının Siyası Danışma Konferansı’nda ileri sürüldü.

Danışma organının 10 üyesi tarafından sunulan plan, Çin seyahat hizmetleri sağlayıcısı Ctrip’in kurucusu, risk sermayesi yatırımcısı Neil Shen ve Hong Kong’un eski baş sekreteri Henry Tang gibi dikkat çekici figürlerin katılımıyla dikkat çekti.

Bölgesel kripto para biriminin dört resmi para birimi tarafından desteklenmesi bekleniyor.

Çin’den Bitcoin, Libra ve ABD’ye karşı bir hamle

Planın ABD-Çin ilişkilerinin kötüleştiği ve ABD’nin dolar egemenliğini yaptırım uygulamak için kullandığı bir zamanda gelmesi; uluslararası ticareti kolaylaştırmak için sınır ötesi bir ödeme ağı oluşturma düşüncesiyle ortaya çıktığını gösteriyor.

Yerel basında Nisan sonunda çıkan haberlere göre öneriler, Çin’in dört büyük şehrinde yeni dijital para birimi ödemelerinin denemesiyle birlikte sunuldu.

Norveç, İsveç ve Japonya dahil olmak üzere diğer ülkeler de kendi dijital para birimlerini çıkarmak için çalışıyor.

Çin’in dijital para birimi programını hızla genişletmesi, ABD’nin dijital dolar gelişiminin aciliyet kazanmasına yol açtı.

Bununla birlikte Facebook’un Libra para birimine gelen düzenleyici müdahale; sonunda dijital dolar eşdeğeri olarak etkili bir şekilde işlem görebileceği anlamına geliyor.

Sosyal medya devi tarafından dijital para birimini yönetmek için düzenlenen Libra Derneği, Nisan ayında dolar ve euro gibi para birimlerini desteklediğini gösteren revize planlarını açıklamıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Çin’den Bitcoin, Libra ve Dolara Rakip: Doğu Asya Dijital Parası