XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Çinli Madenciler Avrupa ve Kanada’ya Yöneliyor

Kriptokoin
Kriptokoin 11 Ocak 2018
8 görüntülenme

Çin’in ICO ve kripto para borsalarından sonra dijital para madenciliğine de sınırlamalar getirmek istemesiyle birlikte Çinli kripto madenciliği firmaları iklim koşullarının elverişli olduğu ve hükümetlerin sıcak baktığı Avrupa ülkelerine ve Kanada’ya yöneliyorlar. 


Kripto Madenciliği

Çin hükümetinin kripto para madenciliğine sınırlamalar getireceğinin açıklaması ile birlikte dünyadaki kripto para madenciliğinin kalbi olan Çinli şirketler kendilerine çıkış yolu aramaya başladılar.

Bulut madenciliği firması ViaBtc çareyi kripto market kontratlarını sonlandırmak ile bulurken hızlı aksiyon alan firmalar ise kripto madenciliğine sıcak bakan ve iklim koşulları nedeniyle daha verimli bir şekilde madencilik yapılmasına olanak sağlayan İsviçre ve Kanada gibi ülkelere yöneldiler.

Jihan Wu‘nun liderliğindeki  Bitmain, bölgesel ana merkezini Singapur’a taşırken madencilik işlemlerinin ise ABD ve Kanada’da sürdürüleceğini açıkladı.

Bunun yanı sıra bugün CoinBase’de de geçtiği üzere İsviçre basını Bitmain’in İsviçre’de yeni bir tesis kuracağını bildirdi. “Kripto Vadisi” olarak da billinen ve tüm dünyadan kripto para girişimlerine ev sahipliği yapan Zug, yakın tarihte kripto para madenciliğinin de merkezi haline gelebilir.

İlgili Haber: İsviçre’de Bitcoin’e Tam Yasal Uygunluk Belgesi

Çin’in Hamlesinin Olası Sonuçları

Çin’in madencilik üzerine yaratacağı etki kafalarda soru işareti yaratırken, borsalara getirdiği kısıtlamaların ve ICO’ları yasaklamasının getirdiği sorunların kripto para topluluğu tarafından bir şekilde üstesinden gelindiğini biliyoruz.

Çin borsaları yasakladığında da ilk adımda borsalar ülke dışına taşındı ve şimdi Singapur, Japonya, Hong Kong gibi merkezlerde Binance ve Huobi gibi güçlü borsaların hayatlarına devam ettiğini biliyoruz. Madencilik konusunda da buna benzer gelişmeler olacağı çok açık ve hatta bu konuda büyük adımlar atılıyor.

Bu haber ilk bakışta kripto topluluğunda iyi bir izlenim yaratmasa da madenciliğin Çin’in tekelinden çıkıp tüm dünyaya yayılması uzun vadede olumlu bir gelişme olacaktır.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Haftaya Bu 4 Altcoin'e Dikkat: İşte Beklenen Seviyeler!
Güney Kore Yetkilileri: Ticaret Yasağı Belirsizliğini Koruyor Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Ofisi, bugün yaptığı açıklama ile kripto para ticaretinin yapıldığı borsaların yasaklanmasına yönelik yasanın henüz netleşmediğini açıkladı. Çarşamba günü Reuters’da yayınlanan haberde Güney Kore Adalet Bakanlığının, kripto para ticaretini durdurmak için ülkedeki borsaların kapatılmasına yol...
Burak Can Senyelli 11 Ocak 2018