Çinli Yatırımcılar ICO Yasağını Wechat ile Atlatıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İddia edildiğine göre pek çok Çinli kriptopara yatırımcısı Wechat üzerinden aracı kurumlar arayarak ülkenin engelleyici dijital para regülasyonlarını atlatıp ICO’lara katılımaya çalışıyorlar.

ICO Token Komisyoncuları Çinli Yatırımcıların Yasağı Aşmasını Sağlıyor

The South Chine Morning Post’a göre, Çin’in ICO yasağı ICO’lara yatırım yapmak isteyen Çinli yatırımcılara

Chinese Investors Use Wechat Brokers to Bypass ICO Ban

komisyonculuk hizmeti sunan kurumlara kapı açtı.

Söylendiğine göre kriptopara aracıları hizmetlerini popüler mesajlaşma uygulaması olan Wechat üzerinden sunuyorlar ve hizmetleri için yüksek miktarda para talep ediyorlar. An Hui Tian Ce Blockchain isimli bir kuruluş ICO’larda yapılan yatırımlar için %10’dan fazla komisyon talep ediyor. Kurumun bir temsilcisi yaptığı açıklamada tüm müşterilerinin ödemeleri Ethereum ile ve önceden yaptıklarını bildirdi.

Hong-Kong merkezli ve ICO’ların Çinli yatırımcılara tanıtılmasına destek veren bir pazarlama firması olan Dragonsocial, kendini Wechat üzerindeki “kriptopara toplulukları”nın geliştirilmesine adadı.

ICO Komisyon Kuruluşları Wechat’te Tanıtım Yapıyor

Chinese Investors Use Wechat Brokers to Bypass ICO BanDragonsocial’ın operasyon sorumlusu Cao Ming Xiu “Bir çok şirket geçtiğimiz sene ICO başlattı, ancak çok az sayıda yatırımcı vardı. Bizim artık bunlara hizmet sağlamamız gerektiğini düşündük.” açıklaması yaptı.

Cao Ming Xiu Dragonsocial’ın hizmetlerinin meşru olduğunu savundu ve “Çin’de pek çok insan büyük WeChat gruplarının reklamlarını yayınlıyor. Bunlar Çin regülasyonlarına aykırı ve biz bunu yapmıyoruz. Bizim yaptığımız daha ziyade bir topluluk oluşturma çabası. Biz müşterilerimizin ve onların ICO’larının reklamlarını gruplarda yayınlamıyoruz, bunun yerine onları tartışıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Cao’ya göre 20,000’den fazla Wechat grubunda insanlar ICO’ların Çin genelindeki varlığını tartıştılar. Dragonsocial’ın büyümeden sorumlu başkanı Raymond Lam, “Bazı gruplara yüzlerce insan katılıyor,” dedi ve ekledi, “Bunların küçük bir kısmı çalışan, ve konuşmayı onlar yönetiyorlar. Onlar vasıtasıyla üyelerin bazı yeni projeleri tartışmasını sağlıyoruz.”

Yasakların Mantığa Aykırılığı

Hong Kong Blockchain Society’nin asbaşkanı Emil Chan, ICO endüstrisinin hızlı dinamizmiyle birlikte Çin’deki kriptopara yasağını tam olarak uygulanmasının online kriptopara aracılarının etkili bir şekilde düzenlenmesi sonucu mümkün olacağını ve oldukça zor olduğunu savunuyor.Chinese Investors Use Wechat Brokers to Bypass ICO Ban

Chan ayrıca şu ifadelerde bulundu: “Tüm kontrolsüz satıcıları yasaklamanın bir yolu yok. Eğer birini yasaklarsanız başka bir tanesi çıkacaktır. Bir yerde talep varsa, arz da olacaktır. Bir yerde kazanç varsa, o zaman insanlar risk alacaktır.”

 

News.bitcoin.com

Çinli Yatırımcılar ICO Yasağını Wechat ile Atlatıyor