Reklamı kapat

Circle Poloniex’i Canlandırmak İçin USD Coin’i Kullanacak

Fatma Bulut
Fatma Bulut 16 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Circle sürpriz bir duyuru ile, Poloniex değişiminde kullanılacak olan ve dolara eşitlenecek istikrarlı para olan USD Coin’i duyurdu. 

Son aylarda Circle Invest piyasaya sürüldü, Poloniex satın alındı ve Circle Pay yeniden tasarlandı. Circle şimdi sadece USD Coin’i başlatmakla kalmıyor, merkezileştiklerini de duyuruyorlar, umdukları şey, diğer yasal para destekli istikrarlı paraların yaratılmasını kolaylaştırmak için tasarlanan bir şirketler grubu haline gelmek. Grubun ana amacı şeffaflığı, istikrarı sağlamak ve coinlerin yasal para karşılığı tarafından desteklenmesini sağlamak için bir dizi standart uygulamak. 

Circle’ın gerçekleştirdiği USD destekli, Ethereum tabanlı kripto koin yatırım toplama turunda Bitmain liderliğindeki ekipten 110 milyon dolar tutarında bir fon toplamayı da başardı.  

Circle-Banner

Circle’a göre, USD Coin’in üç temel kullanım durumu olacak.

İlki, kripto tüccarları için kolayca ulaşılabilir vadeli satış. Bu benzeri varolan bir durum. Uphold, kullanıcıların kriptolarını çeşitli farklı para birimlerinde tutmaları için yollar sunmuştu.  Ama bunlar, sistemlerinden çıkarılabilecek gerçek paralar değildi. USD Coin, ERC20 uyumlu olacak, bu da çoğu borsaya kolayca eklenebileceği ve teoride herhangi bir ERC20 uyumlu cüzdan ile çalışacabileceği anlamına geliyor. 

 İkinci kullanım durumu ise trading pair (bir diğer adıyla “işlem çiftleri”, bir tür kripto para birimi ile diğeri arasındaki ticaret). Çoğu borsa, Bitcoin’i ana işlem çifti olarak kullanılacak ve kullanıcıların diğer paraları Bitcoin değerine göre işlemesine izin veriyor. Ancak USD Coin ile, kullanıcılar herhangi bir coinle ABD dolarının değerine göre işlem yapabilir. 

Üçüncü ve son kullanım durumu biraz daha ilginç. ERC20 uyumlu bir coin  olarak, USD Coin, Ethereum Akıllı Sözleşmelerde kullanılabilir. Bu sözleşmeleri, Eter gibi değişken bir kripto paralar ile belirtmek yerine, maliyetleri yasal para destekli sabit para ile kontrol edilebilir. 

Bu durumun, potansiyel olarak DApps için büyük etkileri var. Merkezi olmayan borsaların kullanımı istikrarlı yasal paralar ile daha kolay olacak. Otomatikleşmiş yüksek teknolojili sürücüsüz arabaların olduğu bir gelecek hayal edin.Tüketici ya da şirket, Ether’de ödeme yapmak ister mi? Fiyatlar sürekli dalgalanmak zorunda kalırdı. USD Coin böyle bir sistemde istikrar verebilir ve küresel bir platform olduğu için, tüm dünyadaki milletlerce kullanılabilir. 

Aynı şirket Japonya’da JPY Coin kullanabilir ancak paralarını dönüştürmek Amerika Birleşik Devletleri’nden gelenler için önemsiz ve saçma olacaktır. Neyse ki, Bitmain ve Circle bir ortaklık duyurdu.Bu ortaklık Bitmain’in Circle’a yaptığı 110 milyon dolarlık stratejik yatırım ile gerçekleşti. CoinDesk’e göre,bu yatırım şirketin değerini 4 milyar doların üzerine çekti. 

Goldman Sachs

USD Coinlerin basılmasının yanı sıra gelecekteki herhangi bir yasal para destekli coinin basımı da ‘Merkez’ tarafından yapılacak. Kullanıcı Circle’a veya başka bir merkez onaylı ortağa katılacak, banka hesabını bağlayacak ve para yatıracak. Daha sonra ilgili USD Coinler basılacaktır. Kullanıcı parasını geri çekmek istediğinde Circle veya merkez onaylı bir ortak parayı kullanıcının hesabına yatıracak ve o paraya karşılık gelen USD Coinler yanacak. 

Circle, Merkez’in standartlarının açık kaynak olacağını söylüyor. Yönetim modeli her türlü para değişimine izin verecek.  CoinDesk Live ile yapılan konuşma sonrası, Circle’a ölçeklenebilirlik konusunda endişeli olup olmadıkları soruldu, bir çözüm sunulmadı ancak bunun Merkez’in fiyat istikrarını sağlayarak ele alabileceği bir sorun olduğu belirtildi. 

USD Coin henüz başlatılmadı, ancak Circle’ın birkaç ay içinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Asya’nın kripto para dünyasının merkezi olduğunu ve dolayısıyla  diğer istikrarlı coinlerin, projenin çok önemli bir parçası olacağını düşünüyorlar. 

Konu ile ilgili Twitter üzerinden yapılan yorumlar hayli karışık. Bir çok kullanıcı USD Coin hakkında olumlu yorum yaparken, Goldman Sachs’a zaten düşman olan diğer kullanıcılar bu merkezileştirilmiş yönetim modelini kötüledi. 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Nasdaq Teknolojisini Kullanan Bitcoin Borsası Geliyor: DX DX: Nasdaq Teknolojisi Üzerinde Geliştirilen İlk Kripto Para Borsası Önümüzdeki ay faaliyete geçmesi planlanan DX, ABD merkezli borsa Nasdaq’ın teknolojisi ile inşa edilen ilk kripto para borsası olacak. Finance Magnates‘te belirtildiği üzere bu gelişme Nasdaq’ın ana holdingi...
Serkan Eser 17 Mayıs 2018