Reklamı kapat

Citibank Piyasayı Yorumladı: Para Bu Altcoin’e Gitti!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 8 Haziran 2022
0 görüntülenme
merlin 171618459 5036d8c4 4fc0 42a6 a58e 31d38e36ada2 videoSixteenByNineJumbo1600

Dünyanın en büyük şirketlerinden Citibank, yakın tarihli bir raporda kripto para piyasasını ele aldı. Bankaya göre, Terra UST’nin çöküşünden sonra stablecoin’lerle ilgili endişeler altcoin piyasasındaki düşüşü derinleştiriyor.

Citibank, altcoin piyasasındaki volatilitenin yatımcıları “korkuttuğunu” söylüyor

Citibank Salı günü yayınladığı bir raporda, TerraUSD’nin (UST) çöküşünün Tether’den (USDT) çıkışlara yol açtığını söyledi. Terra UST, Mayıs başlarında fiyat istikrarını kaybetmişti. Bu tarihte kripto para piyasası da düşüş trendini sürdürüyordu. Stablecoin UST’yi desteklemek için basılan LUNA, piyasa genelinde daha büyük bir çöküşü tetikledi. Aynı zamanda yatırımcılar arasında artan endişe ve korkuya neden oldu. Bankaya göre bu durum, stablecoin devi Tether’den (USDT) daha fazla çıkışa yol açıyor. Araştırmaya göre, bu korkular kripto piyasası düşüşlerini kesinlikle daha da kötüleştirdi.

Terra (LUNA)'da Her şeyi Kaybettik!

Citibank, Luna (LUNC) çöküşü sırasında işlem hacimlerinin ve aktif adreslerin arttığını belirtiyor. Bankaya göre bu metrikler kullanıcı benimsemesine işaret ediyor. Ancak bu kazanımlar daha sonra hızla iade edildi. Raporun bir kısmında şunlar yazıyor:

Geçici veriler işlem hacimlerinde ve vadeli işlemlerde bir düşüşe işaret ediyor. Ancak yatırımcının bölgeye olan ilgisinde genel bir düşüşe işaret etmiyor.

LUNA, UST ve USDT’den çıkan fonlar bu stablecoin’e geçiyor

Bankaya göre, Luna’nın çöküşünden sonra USDT’nin geri çekilmesiyle ilgili endişeler vardı. Ancak bu durum beklenen sertlikte gerçekleşmedi. Fonların bir kısmı, daha “şeffaf ve merkezi” olan USD Coin (USDC) stablecoin’e akarken, diğerleri piyasayı tamamen terk etti.

Bu Hafta Bu 43 Altcoin'e Dikkat: İşte Olacaklar Listesi!

Rapora göre, DeFi piyasanın toplam kilitli değeri (TVL), ABD doları cinsinden düşüş gösterdi. Ancak özellikle UST ve LUNC’nin çöküşünden sonra Anchor protokolünde kaybedilen değeri hesaba katarken, Ethereum (ETH) için değer sabit kaldı.

DeFi, geleneksel aracılara ihtiyaç duymadan bir Blockchain gerçekleşen borç verme, ticaret ve diğer finansal işlemleri ifade eder. Salı günü yayınlanan bir araştırmada, Morgan Stanley (MS), kripto piyasalarındaki istikrarsızlık, bir stablecoin çöküşü ve DeFi’deki kaldıraçtaki düşüş nedeniyle “niceliksel sıkılaştırmanın kripto eşdeğeri” olduğunu söyledi.

Algoritmik stablecoin’ler ne kadar başarılı?

Kriptokoin.com olarak, Terra ekosistem çöküşünün ayrıntılarını bu makalede ele aldık. Terra UST’nın mekanizması, fiyatı 1 dolara sabitlemek için için bir algoritma kullanır. Fiyat LUNA üzerinden dengelenir. Bu algoritmalar genellikle iki coin’i birbirine bağlar (LUNA- UST) ve ardından yatırımcıların arz ve talebine bağlı olarak fiyatlarını ayarlar.

Akıllı Para Bu Altcoin'e Koşuyor: Ethereum ve SOL'u Geçebilir!

Hatırlamak gerekirse, Tron ağının yeni piyasaya sürülen stablecoin’i USDD’de bu mekanizmaya sahip. Hatta topluluk arasında bazı endişelere neden olmuştu. Ancak Tron ekibi, USDD için rezervlerini arttıracağını duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

14813
Bu Karar SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek: Kurallar Değişiyor! Japonya’nın kripto yönetim kurulu, yeni kripto para birimlerini listelemek için kuralları kolaylaştırmaya çalışıyor. SHIB, BabyDoge vb. gibi tartışmalı meme token’ler, şu anda yerel borsalarda listelenmek için katı kurallardan arınıyor. Japonya’daki borsalar SHIB, DOGE ve diğer meme coin’leri...
Buğra Çağlar 8 Haziran 2022