Makropa
BTC/TRY30,900.00
BTC/USDT5,344.00
ETH/TRY927.00
LTC/TRY428.96

> <
 • $0,0000
  1 saat / %
  24 saat / %
  7 gün / %
 • Madencilik Durumu

  Madencilik sınırı
  bulunmuyor
  0M
 • Market Durumu

  En yüksek
  : $
  En düşük
  : $
$0,0000
1 saat / %
24 saat / %
7 gün / %

Madencilik Durumu

Madencilik sınırı
bulunmuyor
0M

Market Durumu

En yüksek
: $
En düşük
: $
Mevcut Blok
561385
Blok ödülü
12.50
Dolaşımdakı miktarı
17517325
Son 24 saatteki işlem sayısı
233982.80
Fiyat Tablosu
Fiyat$5,197.571
TL Fiyatı27,886.0104 TRY
Değişim 1 Saat-2.04%
Değişim 24 Saat-4.96%
Değişim 7 Gün-1.66%
Market Hacmi91,817,501,212.00
İşlem Hacmi14,931,441,630.93
Market Sıralaması1
24 S Yüksek$0.00
24 S Düşük$0.00
BTC Fiyatı1.000000

Bitcoin (BTC) Kuru

Kripto para piyasasının bir numaralı para birimi olan Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto'nun whitepaper'ı ile ilk olarak yayınlandı. 2009 yılında Bitcoin yazılımı harekete geçirilirken, Bitcoin ile ilk satın alma işlemi ise 2010 yılında gerçekleşti. 2010 yılında Bitcoin ile ilk olarak pizza satın alınırken, 10 bin Bitcoin ile iki adet büyük boy pizza satın alındı. Lider kripto para birimi Bitcoin'in kuru sonrasında şekillenmeye başlarken, kripto para birimi 2014 yılı içerisinde 1.000 dolara kadar ulaştı. Özellikle 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yakaladığı ivme ile tüm dünyaya adını duyurmayı başaran Bitcoin, 2017 yılının Aralık ayında tüm zamanların rekorunu kırdı ve BTC/USD kuru 20.000 dolara dek ulaştı.

Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin hiç kimseye ait değildir. Bunu e-posta gibi düşünün. Herkes kullanabilir, ancak sorumlu tek bir şirket yok. Bitcoin işlemleri geri döndürülemez. Bu, bankalar da dahil olmak üzere hiç kimse veya hükümet sizi dünyanın herhangi bir yerinde başkalarıyla birlikte gönderemez veya alamaz. Bu özgürlük ile, bir şey ters giderse şikayet etmek için herhangi bir merkezi yetkiye sahip olmamanın büyük sorumluluğu doğar. Tıpkı fiziksel nakit gibi, yabancıların sizin adınıza işlem yapmasına izin vermeyin ve internetteki tanımadığınız diğer insanlara göndermeyin.

Cüzdanınızı Koruyun!

Birkaç farklı Bitcoin cüzdan türü vardır, ancak en önemli ayrım, bitcoinleri harcamak için kimlerin özel anahtarları kontrol etmesi gerektiğidir. Bazı Bitcoin “cüzdanlar” aslında banka gibi davranıyorlar çünkü kullanıcının özel anahtarlarının adını taşıyorlar. Bu hizmetlerden birini kullanmayı seçerseniz, bitcoinlerinizin güvenliği konusunda tamamen merhametlisiniz. Bununla birlikte, çoğu cüzdan kullanıcıya kendi özel anahtarlarından sorumlu olmasını sağlar. Bu, bütün dünyada hiç kimsenin izniniz olmadan hesabınıza erişemeyeceği anlamına gelir. Ayrıca, şifrenizi unutmanız veya özel anahtarlarınıza erişememeniz durumunda size kimsenin yardımcı olamayacağı anlamına gelir. Bitcoin’e sahip olmak istediğinize karar verirseniz onları birkaç farklı cüzdan arasında bölmek iyi olur. Dedikleri gibi, yumurtalarınızı tek bir sepete koymayın.

Bitcoin Fiyatları, Değeri Nasıl Belirlenir?

Her şey gibi, Bitcoin’in fiyatı arz ve talep kanunları tarafından belirlenir. Artan talep, Bitcoin kullananların sayısı arttıkça, sabit arz ile birlikte 21 milyon bitcoinin arzı sınırlı olduğundan, fiyatı arttırmaya zorlar ve zorluyor. Dünyada Bitcoin kullanan insan sayısı hala nispeten düşük olduğu için, Bitcoin’in geleneksel para birimi cinsinden fiyatı günlük olarak önemli derecede dalgalı olabilir, ancak daha fazla insan onu kullanmaya başladıkça  fiyatı artmaya devam edecektir. Örneğin, 2011’in başında bir Bitcoin’in bir USD’den daha az değeri vardı, ancak 2015’de bir Bitcoin yüzlerce USD değerinde. Gelecekte, Bitcoin gerçekten popüler hale gelirse, her bir Bitcoin, bu ek talebi karşılamak için en az yüz binlerce dolarlık değere sahip olmalıdır.

Bitcoin Alışverişi , Borsası

Bitcoin’i satın almanın çeşitli yolları vardır, ancak güvenilir değiş tokuşlar Bitcoin’i elde etmek için mükemmel bir yoldur. Geleneksel bankacılık sisteminde verimsizlikler olduğu için borsalarda bazen farklı fiyatlar görebilirsiniz. Fark çok büyükse, tüccarlar bir borsada düşük bir fiyat ile satın alıp diğerine yüksek satarlar ve boşluğu kapatırlar. Bir döviz sürekli olarak diğerlerinden önemli ölçüde farklı fiyatlara sahipse, bu bir sıkıntı işaretidir ve bu değişimden kaçınılmalıdır. Her şeyde olduğu gibi, araştırmalarınızı yapın ve güvenebileceğiniz bir alışveriş bulursun. Paranızı her zaman kontrol edebilmeniz için Bitcoin’inizi kişisel cüzdanınıza getirin.

Bitcoin Tamamen Anonim Değildir

Tüm Bitcoin işlemleri, blockchain adı verilen bir devlet defterine kaydedildiğinden, kişiler zaman içinde kimliğinizi bir işlemle ilişkilendirebilir. Bazı şirketler daha fazla gizlilik elde etmeye yardımcı olmak için Bitcoin mikseri gibi çeşitli araçlar sunar, ancak Bitcoin’i anonim olarak kullanmak çok büyük bir çaba gerektirir. Kanunla olası sorunlardan kaçınmak için Bitcoin ile ilgili ülkenizin vergi düzenlemelerine uymak isteyebilirsiniz, ancak bu riski almayı seçmeme gücüne de sahipsiniz. Mahremiyeti artırmak için, çoğu yeni Bitcoin cüzdanı, birisi size bitcoin gönderdiğinde yeni bir adresi kullanacaktır.

Doğrulanamayan İşlemler

Bitcoin işlemleri, birkaç saniye içinde tüm şebeke tarafından görülür ve bir sonraki blokta genellikle Bitcoin’in blok zinciri adı verilen dünya çapında defterine kaydedilir. Bir sonraki blokta bir işlemin onaylanmaması mümkün olsa da, koşulların büyük çoğunluğunda bir işlemin şebeke tarafından görüldüğü anda kabul edilmesi olağan bir sonuçtur. Geleneksel ödeme sistemlerinden farklı olarak, Bitcoin işlemleri hızlıdır ve global olarak gönderilebilir. Bitcoin teknolojisi hala nispeten yeni, ancak her geçen gün teknoloji daha güvenilir hale geliyor. Zaman geçtikçe sistemde büyük bir böcek ortaya çıkması muhtemel değil ve insanlar zamanla bu teknolojiye daha fazla güvenebilirler. İnsanlar her ay yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin’le işlem yapıyor.

Bitcoin’in Avantajları

 • Ödeme özgürlüğü – İstediğiniz zaman dünyanın herhangi bir yerinde bitcoin ile para gönderme ve alma mümkündür. Tatil günleri yok. Sınır yok. Bürokrasi yok. Bitcoin, kullanıcılarının paralarını tam olarak kontrol etmelerini sağlar.
 • Kendi ücretlerinizi seçin – Bitcoini almak için herhangi bir ücret yoktur ve birçok cüzdan, harcarken ne kadar büyük bir ücret ödemek zorunda olduğunuzu kontrol etmenizi sağlar. Daha yüksek ücretler, işlemlerinizin daha hızlı onaylanmasını teşvik edebilir. Ücretler aktarılan tutardan bağımsızdır, bu nedenle 1 bitcoin göndermek için gereken ücretle aynı ücret karşılığında 100.000 gönderiyi yapmak mümkündür. Buna ek olarak, tüccarların işlemcileri işlem yaparken tüccarlara yardımcı olurlar, paraları fiat para birimine çevirirler ve günlük olarak tüccarların banka hesaplarına para yatırırlar. Bu hizmetler Bitcoin’e dayandığından, PayPal veya kredi kartı şebekelerinden çok daha düşük ücretlerle teklif edilebilir.
 • Tüccarlar için daha az risk – Bitcoin işlemleri güvenli, geri döndürülemez ve müşterilerin hassas veya kişisel bilgilerini içermiyor. Bu, dolandırıcılık veya hileli ters ibrazlardan kaynaklanan kayıplardan tüccarları korur ve PCI uyumluluğuna gerek yoktur. Tüccarlar, kredi kartlarının bulunmadığı veya dolandırıcılık oranlarının kabul edilemez düzeyde yüksek olduğu yeni pazarlara kolayca genişleyebilir. Net sonuçlar daha düşük ücretler, daha büyük pazarlar ve daha az idari maliyettir.
 • Güvenlik ve kontrol – Bitcoin kullanıcıları işlemlerini tamamen kontrol ediyor; tüccarların diğer ödeme yöntemlerinde olduğu gibi istenmeyen veya fark edilmemiş ücretleri zorlaması imkansızdır. Bitcoin ödemeleri, işlemle ilişkili kişisel bilgiler olmaksızın yapılabilir. Bu, kimlik hırsızlığına karşı güçlü koruma sağlar. Bitcoin kullanıcıları paralarını yedekleme ve şifreleme ile de koruyabilirler.
 • Şeffaf ve tarafsız – Bitcoin para kaynağına ilişkin tüm bilgiler, herkesin gerçek zamanlı olarak doğrulayıp kullanabilmesi için blok zincirinde kolayca bulunur. Kriptografik olarak güvenli olduğu için hiçbir kişi veya kuruluş Bitcoin protokolünü kontrol edemez veya değiştiremez. Bu, Bitcoin’in çekirdeğinin tamamen nötr, şeffaf ve öngörülebilir olduğu için güvenilir olmasını sağlar.

Bitcoin’in Dezavantajları

 • Kabul derecesi – Birçok kişi hala Bitcoin’den habersiz. Her geçen gün daha çok sayıda işyeri, bitcoini kabul etmenin avantajlarından yararlanmaya başlıyor ancak liste hala küçük kalmaya devam ediyor ve ağ etkilerinden tamamen yararlanmak için bu potansiyelin büyümesi gerekiyor.
 • Volatilite- Dolaşımdaki bitcoinlerin toplam değeri ve Bitcoin kullanan işletmeler sayısı olabileceğinden çok daha düşük seviyede. Bu nedenle, nispeten küçük olaylar, esnaflar veya ticari faaliyetler, fiyatı önemli ölçüde etkileyebilir. Teorik olarak, Bitcoin piyasaları ve teknolojisi olgunlaştıkça bu oynaklık azalacak. Daha önce hiç bir zaman bir başlangıç ​​para birimi görmemiş olan dünyayı nasıl değiştireceğini hayal etmek gerçekten çok zor (ve heyecan verici).
 • Sürekli gelişme – Bitcoin yazılımı, aktif gelişmeyle ilgili birçok eksik özellik bulunduruyor ve pek çok özelliği hala beta sürümünde. Bitcoin’i kitleler için daha güvenli ve erişilebilir kılmak için yeni araçlar, özellikler ve hizmetler geliştirilmektedir. Bunlardan bazıları hala herkes için hazır değil. Çoğu Bitcoin şirketi yeni ve hala sigorta teklif etmiyor. Genel olarak, Bitcoin hâlâ olgunlaşma sürecindedir.

Bitcoin Nasıl Yaratılıyor? Bitcoin Mining

Yeni bitcoinlerı, “madencilik” olarak adlandırılan rekabetçi ve merkeziyetçi bir süreç tarafından üretilir. Bu süreç, bireylerin kendi hizmetleri için şebeke tarafından ödüllendirilmesini içerir. Bitcoin madencileri, işlemleri özel donanım kullanarak işlereknkarşılığında yeni bitcoinleri topluyorlar.

Bitcoin protokolü, yeni bitcoinleri sabit bir oranda oluşturulacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, Bitcoin madenciliğini çok rekabetçi bir iş haline getiriyor. Ağa daha fazla madenci katıldığında, kar elde etmenin giderek zorlaştığı ve madencilerin işletme maliyetlerini düşürmek için etkinlik aramaları gerekir. Hiçbir merkezi makam veya geliştirici, karlarını artırmak için sistemi kontrol etmek veya değiştirmek için herhangi bir güce sahip değildir. Dünyadaki tüm Bitcoin düğümleri, sistemin uymasını beklediği kurallara uymayan her şeyi reddedecek.

Bitcoinler madenciler tarafından azalan ve öngörülebilir bir oranda oluşturulur. Her sene yeni yaratılan yeni bitcoinlerin sayısı, bitcoinlerin madenciliği tamamen duruncaya kadar otomatik olarak yarıya bölünür ve toplamda 21 milyon bitcoin kripto parası ortaya çıkar. Bu noktada, Bitcoin madencileri gelecekte büyük olasılıkla çok sayıda küçük işlem ücretleri ile desteklenecek.

Bitcoin’in günlük işlem adetleri istikrarlı bir şekilde artıyor. Coinmarketcap’a göre, Bitcoin’in günlük ticaret hacmi günde yaklaşık 400.000 BTC iken, madencilikte her gün sadece 1728 yeni Bitcoin yaratılıyor.

2020’den sonra her gün çıkarılan Bitcoin sayısı 864’e şimdikinin yarısına düşecek. 2024’te yine yarılanacak ve her gün 432 yeni Bitcoin üretilecek. 2032 civarında ise, tüm bitcoinlerin yaklaşık% 99’u (20.671.875) şimdiye kadar mine edilmiş olacak. 2032’den sonra ise insanlar önümüzdeki 100 yıl boyunca tüm bitcoinden kalan % 1,6 oranındaki miktarı elde etmeye çalışacak.