Coinbase 10,000’den Fazla Kullanıcının Bilgilerini Paylaştı

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 28 Şubat 2018
0 görüntülenme

Kuzey Kaliforniya, IRS ile mahkemede yaşadığı kavgadan sonra popüler dijital para pazarı Coinbase’in 10,000’den fazla kullanıcının kişisel bilgilerini ve işlem geçmişini paylaşması emrini verdi – ama  durum çok daha kötü olabilirdi. 

Vergi Memuru

The Beatles’ın şarkısında geçtiği gibi: 

If you drive a car, I’ll tax the street, 

If you try to sit, I’ll tax your seat. 

If you get too cold, I’ll tax the heat, 

If you take a walk, I’ll tax your feet. 

(Araba sürersen, yolları vergilendireceğim, 

Otursan koltuğunu vergilendireceğim. 

Çok üşürsen ısıyı vergilendireceğim, 

Yürürsen ayaklarını vergilendireceğim.) 

Artık şunu da ekleyebiliriz “Coinbase kullanırsan, alışverişini vergilendireceğim.” 

Yaklaşık 13,000 kullanıcılarının the Internal Revenue Service –ABD vergi dairesi ve meclisin resmi vergi görevlileri- tarafından çağrıldığı hakkında Coinbase’e haber verildi. 

ABD yerel mahkemesinin verdiği kararda da belirtildiği gibi, IRS nerdeyse tüm Coinbase kullanıcılarının son birkaç yıldaki işlemlerini kapsayan kayıtlarını istedi. Ancak borsa bunu kabul etmedi ve bu da IRS’in sayıyı dikkat çekici şekilde az kişiye indirmesine sebep oldu. Kuzey Kaliforniya kripto para kârlarından dolayı oluşan vergi hükümlülüklerini yerine getirmedikleri şüphesiyle Coinbase’ten 10,000 kullanıcının bilgilerini istedi. 

Kripto borsasının IRS’le paylaştığı bilgiler kullanıcıların “vergi numaralarını, isim, doğum tarihi, adres ve yüksek meblağlarla ticaret yapan kullanıcıların 2013-2015 arasındaki işlemlerini” kapsıyor. 

Coinbase Sizden Yana 

IRS’le uğraşmaktan kimse hoşlanmasa da, Coinbase’in kullanıcılarını devletin vergi memurlarından korumaya çalışması dikkat çekici. Borsa bunu şöyle açıklıyor: 

“Aralık 2016’da IRS Coinbase’ten yaklaşık 500,000 kullanıcının kişisel bilgilerini talep etti. Coinbase hem kullanıcılarını hem de tüm endüstriyi devletin yersiz müdahalelerinden korumak adına mahkemede direndi.” 

Ayrıca, Coinbase ilk itaatsizliğinin sonucunun zafer olduğuna inanıyor: 

“Uzun işlemlerden sonra, mahkeme hala dikkat çekici fakat yine de eskisinden çok daha az kişinin bilgisini istedi ve bu da Coinbase ve kullanıcıları için zafer demektir: emre göre Coinbase 13,000 kişi hakkında yalnızca belirli kategorilerde bilgi paylaşacak.” 

Bitcoinist- Adam James 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Satoshi Nakamoto Olduğunu İddia Eden Wright’a 5 Milyar Dolarlık Dava nChain’in asıl bilim adamı ve kendisini Satoshi Nakamoto takma adının arkasındaki beyin olarak ilan eden Craig Wright’a 5 milyar dolarlık dava açıldı. Davayı Florida bölge mahkemesine taşıyan ise David Kleiman oldu.  David Kleiman Bitcoin ve Blockchain teknolojilerini geliştirenlerden...
Şebnem Ertan 28 Şubat 2018