Coinbase’den Altcoin Listelemesi ve Crypto435 Girişimi!

Altcoin Milyarderi Uyardı: Yeni FTX'ler Geliyor! Bundan Alıyorum
Altcoin Milyarderi Uyardı: Yeni FTX'ler Geliyor! Bundan Alıyorum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, en son, bir altcoin listelemesi ve yeni bir girişimi ile gündeme geldi. İşte detaylar…

Coinbase, altcoin listelemesini duyurdu

Coinbase, şirketten 28 Şubat’ta yapılan duyuruya göre Euro Coin’i (EUROC) listeledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi EUROC ilk olarak Circle tarafından Haziran 2022’de tanıtıldı. Varlık, euro’ya sabitli bir stablecoin’dir. Borsanın açıklamasına göre EUR cinsinden banka hesaplarındaki euro ile yüzde 100 destekleniyor. Bu, stablecoin’in herhangi bir zamanda tamamen itfa edilebilmesini sağlayacak bir uygulama.

Euro Coin, daha iyi bilinen muadili USD Coin’e, yani ABD dolarına sabitlenmiş USDC’ye benzer. Coinbase ve Circle, başlangıçta USDC’yi başlatmaktan sorumlu konsorsiyum olan Centre’ın iki kurucu üyesi olarak yakın bir ilişki sürdürüyor. EUROC, Coinbase tarafından tam olarak desteklenen ilk euro’ya sabitlenmiş stablecoin gibi görünüyor. Coinbase’in listeleme sayfalarına göre, rakip stablecoin’ler olan Stasis Euro (EURS), Euro Tether (EURT) ve sEUR (SEUR) Coinbase cüzdanında saklanabiliyor ancak borsada alınıp satılamıyor. Celo Euro (CEUR) gibi diğer coinleri ise hiç desteklemiyor.

Coinbase ayrıca dolara sabitli Tether’in USDT’si, Maker’ın DAI’si ve Paxos’un PAX’ı için çeşitli seviyelerde destek sunuyor. Fakat stablecoinlerin tümü ana borsasında listelenmiyor. Bugünkü listeleme, Coinbase’in Binance USD (BUSD) stablecoin ticaretini askıya alacağını açıklamasından ve şirketin kripto politikası savunuculuk programı Crypto 435’i açıklamasından sadece bir gün sonra geldi.

Coinbase Altcoin İşbirliğini Duyurdu

Crypto 435 girişimi nedir?

Diğer yandan Coinbase, 1 Mart’ta Crypto435 adlı yeni girişimi başlatacağını duyurdu. Kampanyanın amacı, kripto para birimi topluluğunun üyelerini yerel temsilcileri ve düzenleyicileri ile bağlayarak ABD genelinde kripto para birimi politikalarını teşvik etmektir. Crypto435 adı, ABD’deki 435 kongre bölgesinden esinlenmiştir ve girişim, kripto para birimi topluluğunun sesini yükseltmesine ve endişelerini seçilmiş yetkililer ve düzenleyici makamlar tarafından duyulmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Coinbase, Crypto435 topluluğunun üyelerine yerel politikacılarla iletişim kurma yolları, kripto para birimi politikaları hakkında bilgiler ve kanun koyucularla etkili bir şekilde nasıl etkileşim kurulacağına dair ipuçları dahil olmak üzere bilgi ve kaynaklar sunmayı planlıyor. ABD 2024’te başkanlık ve kongre seçimleri yapacağı için Crypto435 girişiminin zamanlaması önem taşıyor. Zira büyük bir kripto para borsası olan FTX’in çöküşünün ardından, ABD hükümeti ve düzenleyici makamlar kripto para birimi endüstrisini mercek altına aldı.

Bu 2 Altcoin, Akıllı Para Tarafından Avlanıyor!

Coinbase, kripto para birimi politikaları için lobi yapma çabalarında özellikle aktif oldu. Kâr amacı gütmeyen kuruluş OpenSecrets’e göre Coinbase, 2022’de lobicilik için yaklaşık 4.6 milyon dolar harcadı ve bu da onu kripto para birimi endüstrisindeki en pahalı lobicilik çabası haline getirdi. Sektör bir bütün olarak 2022’de lobicilik için yaklaşık 290 milyon dolar harcadı. Bu, 2021’deki 110 milyon dolardan önemli bir artış.

Kraken davası da düzenleme tartışmalarını tetikledi

SEC’in kripto para borsası Kraken’e staking hizmetleri nedeniyle açtığı son dava, endüstrinin düzenlenmesi konusundaki tartışmaları da ateşledi. SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para birimi aracılarının, sundukları hizmet türü ne olursa olsun, yatırım sözleşmeleri teklif etmeleri halinde kullanıcılara menkul kıymetler yasaları uyarınca uygun açıklama ve koruma sağlamaları gerektiği yorumunu yaptı.

Mart Tahminleri 9 Altcoin Seçildi

Kraken davasının diğer staking hizmetleri ve daha geniş kripto para birimi endüstrisi üzerindeki etkisi henüz görülmedi. Bununla birlikte, Coinbase’in Crypto435 girişimi, kripto para birimi topluluğunun, endüstrinin uygun düzenleyici çerçeveler altında büyümeye ve gelişmeye devam edebilmesini sağlamak için yasa koyucular ve düzenleyicilerle ilişki kurma ihtiyacının arttığını vurguluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Coinbase’den Altcoin Listelemesi ve Crypto435 Girişimi!