Reklamı kapat

Coinbase: BTC, DOGE ve ETH Kışı Bu Tarihe Kadar Sürecek!

255 görüntülenme
Coinbase: BTC, DOGE ve ETH Kışı Bu Tarihe Kadar Sürecek!

Kripto para borsası Coinbase Salı günü yeni bir araştırma raporu yayınladı. Yayınlanan raporda, FTX’in çöküşüne dikkat çekiliyor. Bununla birlikte lider kripto para BTC, lider altcoin ETH ve memecoin DOGE’a da yer verildi. Coinbase, Mayıs ve Haziran aylarındaki önemli işlemlerin kripto para endüstrisine yaşattıklarından sonra tekrarlandığını belirtti. FTX krizine kadarki süreçte piyasaların olumlu bir durumda olduğunu söyledi.

Raporda özellikle BTC madencilerine yer veriliyor

Kripto para analistleri David Duong ve Brian Cubellis, kripto piyasasındaki hareketlilikleri ele aldı. Yeni türbülansın ve büyük alıcıların olmayışının sektörü savunmasız bıraktığı belirtiliyor. Ayrıca yaşanılanların potansiyel olarak zaten uzun olan kripto kışını daha da uzattığını yazdı. Kripto para analistleri ise ikiye ayrılmış durumda. Bir kısım, başta BTC olmak üzere çoğu kripto para biriminde düşüşlerin devam edeceğini söylüyor.

crypto winter

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi; Raporda, FTX iflas işlemlerinin yakından izleneceği bildirilmektedir. Ancak kripto para sektörü için ABD’deki faiz oranları ise bir başka etken. Fed’in faiz artırımlarına devam etmesi durumunda, kripto para piyasalarında daha fazla düşüşe neden olması muhtemel. Raporda ayrıca, hangi karşı tarafların borsaya veya Alameda Research’e borç verdiği tespit edileceği söyleniyor. Devamında ise etkileşimde bulunup bulunmadıkları ve yükümlülüklerin tam olarak ne olduğu ortaya çıkması beklenmektedir.

Borsa artan hashrate’e dikkat çekti

Ayrıca ortaya çıkan yeni etkileşim, FTX krizinden kaynaklanan “ikinci dereceden etkiler” görme olasılığını artırıyor. Coinbase, zayıf likiditenin en azından yıl sonuna kadar sürebileceğini söylüyor. Sonucunda ise stabilcoin hakimiyetinin toplam kripto piyasası değerinin yüzde 18 olduğu belirtildi. Stabilcoin hakimiyetinin 12 Kasım’de 800 milyar dolara düştüğü aktarılıyor. Geçtiğimiz ayın sonunda ise trilyonlarda yer aldı.

Stabilcoin’ler değeri dolar veya altın gibi başka bir varlığa sabitlenmiş kripto para birimlerini temsil etmektedir. Ayrıca tüm bunlarla birlikte raporda şu ifadelere yer veriliyor:

Artan hashrate (sonuç olarak zorluğu artırıyor), artan enerji maliyetleri. Şimdi de daha zayıf BTC fiyatlarının birleşimi. BTC madencileri için giderek daha fazla stresli ekonomik koşullara yol açtı.

Kapitülasyon Geliyor mu? Bitcoin Madencileri Satıyor

Hashrate, BTC madenciliğine ayrılan bilgi işlem gücünün ölçü birimlerinden birisidir. Bununla birlikte, hashrate arttıkça kripto para birimini üretmenin zorluğu da artar. FTX’te ki kriz şüphesiz sektördeki yatırımcı güvenini ciddi anlamda zedeledi. Yanısıra düzeltmek ise biraz zaman alacağa benziyor. Buna bağlı olarak ise potansiyel olarak kripto kışının içerisindeyiz. Genel anlamda yaşanılanların kripto kışını birkaç ay yada 2023’ün sonuna kadar uzatması muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

7 Bitcoin Analisti: Şimdi Bu Seviyelere Hazır Olun!
7 Bitcoin Analisti: Şimdi Bu Seviyelere Hazır Olun! Lider kripto para Bitcoin (BTC) fiyatı FTX krizi döneminde 15.580 dolara kadar geriledi. Bunun sonucunda bazı analistler bu sınırlardan hızlı bir toparlanma bekliyor. Ancak tam tersini bekleyenlerin sayısı da hayli fazla. Geçtiğimiz ay boyunca analistler, piyasanın alım-satım...
Nazlı Öykü Deniz 2 hafta önce