Danışmanlık Devi: Çöken Bu Altcoin İçin Dip Avcılığı Yapın!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
780 görüntülenme
Danışmanlık Devi: Çöken Bu Altcoin İçin Dip Avcılığı Yapın!

Danışmanlık devi The Motley Fool’un analistlerinden olan Dominic Basulto, son zamanlarda düşüşüyle gündeme gelen bir altcoin için açıklamalar yaptı. Analist, geçtiğimiz yıl boyunca yüzde 90’ın üzerinde değer kaybeden popüler altcoin Solana (SOL) için “dip avcılığı” yapılması gerektiğini savunuyor. İşte detaylar…

Analist, 2022’nin tartışmalı altcoin projesi Solana’ya işaret etti

Solana’nın 2022’de gerçekten feci bir yıl yaşadığı açık. Yeni yılın başından bu yana biraz yükselmiş ve şu anda yaklaşık 13 dolar olarak fiyatlandırılmış olsa da, kripto para birimi hala rekor seviyesinden yüzde 94’ün üzerinde değer kaybetti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Kasım 2021’de 260 dolara yükselmişti. Bu arka plana karşı, elbette birçok yatırımcı, bir FTX bulaşmasına ilişkin devam eden korkulardan ürken Solana’ya havlu atıyor. Bununla birlikte, analiste göre sonunda kripto para birimi için bir piyasa dibi görüyor olabiliriz veya çoktan görmüş olabiliriz. Bunu göz önünde bulundurarak, Solana’ya bu kadar düşük bir fiyat noktasında bile yatırım yapmak için ultra aykırı bir durum var.

Ten Million Investment For This Altcoin!

Kabul edilmelidir ki Solana, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ve kontrol ettiği koruma fonu Alameda Research ile yakın bağları nedeniyle FTX bulaşma riskine karşı özellikle savunmasız. Ancak analiste göre bunu, FTX erimesinin başladığı Kasım ayı başlarında zaten biliyorduk. Piyasa, görünüşe göre tüm olası kötü haber senaryolarını fiyatlamış ve Solana’yı pazarlık tabanı seviyesine çekmişti.

Bu nedenle,  analiste göre Solana’nın 12 ila 13 dolar seviyesinde görünüşte stabilize olduktan sonra bir kez daha düşmesi özellikle kafa karıştırıcı. Yeni satış turu için en iyi açıklama, Bankman-Fried veya FTX tarafından kontrol edilen kuruluşların iflas koruması için hazırlanırken Solana pozisyonlarını tasfiye etmeleridir. Bu yeni satış turu, diğer büyük sahiplerin satış yapmasına neden olabilir. Bir noktada, çıkışlara panik içinde koşmaya neden olabilir.

Büyük Göç: Solana'dan Çıkanlar Bu 2 Altcoin'e Giriyor!

Uzun vadede, Solana’nın temelleri sağlam

Ancak analist, bu FTX bulaşma korkularının çoğunun abartılı kaldığını belirtmekte. Analiste göre insanların Solana’yı kötü bir proje olduğu veya yanlış bir şey yaptığı için satmadıklarını anlamak önemlidir. Solana’yı öncelikle FTX ile eski ilişkisi nedeniyle satıyorlar. Solana, NFT’ler, Web3 ve oyun dahil olmak üzere çeşitli Blockchain sektörlerinde önemli bir oyuncu olmaya devam ediyor. Aslında, kripto araştırma şirketi Messari’nin yakın zamanda işaret ettiği gibi, kriptonun 2022’nin ilk dokuz ayındaki büyümesi özellikle dikkate değerdi.

2022’nin üçüncü çeyreğinde Solana‘nın NFT işi, günlük yeni NFT’lerle ölçüldüğü üzere, çeyrekten çeyreğe yaklaşık %20 büyüdü. Sonuç olarak Solana, ikincil satış hacmiyle ölçüldüğünde artık NFT pazarında 2 numaralı oyuncu. FTX çöküşünden sonra bile Solana büyüme göstermeye devam etti. Örneğin, Kasım ayı için Solana NFT’leri, diğer rakiplerin mücadele ettiği bir dönemde işlem hacminde yüzde 42’lik bir artış gördü. Bu nedenle, genel NFT piyasası Mayıs ayından bu yana düşüş eğilimindeyken, Solana parlak bir proje olmaya devam ediyor.

Akıllı Para Ona Akıyor: Dünya Devlerinin Tercihi Bu Altcoin!

Solana, FTX çöküşünün ardından geliştiricilerine güvence vermeyi özel bir noktaya getirdi ve 2023’te geliştirici topluluğu için dünya çapında büyük bir tur planladı.   Ayrıca Solana’nın 2023 için planlanan ve yatırımcıların bakış açısını değiştirebilecek bir dizi yüksek profilli ürün lansmanı var. Örneğin, muhtemelen Solana Pay stratejisiyle bütünleştireceği Solana Mobil stratejisinde ilerlemeye devam ediyor. Solana Mobile ve Solana Pay bir araya geldiğinde, bir “kripto telefon” ile etkinleştirilen, türünün ilk örneği bir Web3 ödeme sistemiyle sonuçlanabilir.

Solana alma kararı riskli

Analiste göre bu durum, bu dip satın almakla ilgili değil. Solana, bunun bir “düşüş” olarak kabul edilemeyecek kadar çok, çok hızlı düştü. Almaya karar vermek çok daha riskli ve spekülatif hale geldi. Analiste göre Solana’yı şimdi alıyorsanız, bunun nedeni, uzun vadeli planlarına inanmanız ve fiyatının düzelmesi için hatırı sayılır bir süre beklemeye istekli olmanızdır. SOL, Kasım ayında FTX’in erimesi sırasında 37 dolara yakın bir fiyattan işlem görüyordu.  Bu nedenle analiste göre Solana’nın FTX draması başlar başlamaz bu seviyeyi geri kazanabilmesinin imkansız olmadığını söylüyor. Bu, yaklaşık yüzde 270’lik bir yatırım getirisini temsil eder. Analist sonuç olarak aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Solana için kısa vadeli görünüm kuşkusuz riskli olsa da, uzun vadeli yükselişten yanayım. Kriptoda göz ardı edilemeyecek kadar çok uzun vadeli değer var. Bunun için kesin piyasa tabanının ne zaman gerçekleşeceğini bilmiyoruz, bu yüzden piyasayı zamanlamayı denemenizi tavsiye etmem. Bunun yerine aşağı inerken Solana’yı biriktirmek ve sabırla güneşin üzerine çıkmasını beklemek daha mantıklı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Themotleyfool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Mahkeme Onayladı: Celsius Bu Altcoin'leri Satabilir!
Mahkeme Onayladı: Celsius Bu Altcoin’leri Satabilir! ABD’de, Celsius Network’ün hizmetlerine dair yeni bir karar verildi. Federal bir yargıç, Celsius’un faiz getiren “Earn” ürününün müşterilerinin varlıklarının kontrolünü platforma devrettiğine karar verdi. Bu da onların şirketin iflas maddelerinin bir parçası oldukları anlamına geliyor. İşte detaylar…...
Aslı Dinçer 4 hafta önce