“Felaket Yaklaşıyor” Credit Suisse: Altın İçin Bu Seviyeler Geliyor!

“Felaket Yaklaşıyor” Credit Suisse: Altın İçin Bu Seviyeler Geliyor!
“Felaket Yaklaşıyor” Credit Suisse: Altın İçin Bu Seviyeler Geliyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Federal Reserve, beklentiler doğrultusunda Fed Fon Oranı’nı 75 baz puan artırdı. Piyasa bunu zaten fiyatladığı için altın, başlangıçta olumlu tepki verdi ve yükseldi. Ancak, Fed Başkanı’nın konuşması durumu tersine çevirdi ve sarı metal sert bir hareketle güneye döndü. Kıymetli metal, Perşembe günü de düşüşe devam etti.

“Altın yenilenen baskıyı görecek, temel hedef 1.440 dolar”

Credit Suisse’deki stratejistlere göre altın, “çifte tepesini” güçlendirdi. Bu yüzden stratejistler, daha fazla zayıflık bekliyorlar. Bu bağlamda stratejistler, şu seviyelere dikkat çekiyor:

1.691/76 doların altındaki sarı metal, mevcut büyük ‘çift tepesini’ güçlendirdi. Bu nedenle, bir tepenin yerinde olmasıyla altının yeniden baskı altına girmesini bekliyoruz. Bir sonraki desteğin 1.614 dolar, ardından 1.560 dolarda olacağını öngörüyoruz. Nihayetinde temel hedefimizi 1.451/40 dolar olarak not ediyoruz. Yalnızca 1.687 dolar seviyesindeki 55 günlük ortalamanın üzerinde ikna edici bir haftalık kapanışın, değerli metal üzerindeki baskıyı hafifletmesi mümkün. Ayrıca, bir sonraki direnç, şu anda 1.808 dolardaki daha da önemli olan 200 günlük ortalamada. En geç burada sınırlamasını bekliyoruz.

Altın

“Powell’ın şahin mesajı sarı metal için ana olumsuz katalizör”

Bu arada analist Anil Panchal, Fed’in 75 bps’lik faiz artırımına ve açıklamadaki dile dikkat çekiyor. Analist, bunların DXY ayılarını kızdırdığını söylüyor. Bununla birlikte, Fed, faiz açıklamasında, para politikasının kümülatif sıkılaştırılmasından bahsetti. Ayrıca, para politikasının ekonomik aktiviteyi ve enflasyonu etkilediği gecikmelere ve ekonomik ve finansal gelişmelere dikkat çekti.

Analist, Fed Başkanı Powell’ın şahin mesajının altın fiyatları için ana olumsuz katalizör olduğunu belirtiyor. İleriye dönük olarak, ABD ISM Hizmetleri PMI, önceki 56,7 verisine kıyasla Ekim için 55,5’lik olumsuz tahminleri taşıyor. Analist, bunun altın traderları için önemli olduğunu söylüyor. Bunu takiben, Cuma günkü ABD NFP verisi, özellikle güçlü ADP verileri nedeniyle kilit rol oynayacak.

Altın

Altın fiyatı teknik analizi

Anil Panchal, altının teknik görünümüne ilişkin olarak şu değerlendirmeler, yapıyor. Değerli metal, iki haftalık destek hattıyla flört ederken, şu anda yaklaşık 1.633 dolar olan durgun MACD ve RSI’yi (14) haklı çıkarıyor. Bununla birlikte, 11 Ekim’den itibaren en geç 1.670 dolara yakın olan aşağı yönlü eğimli bir direnç çizgisini geçmedikçe toparlanma hareketleri sınırlı kalıyor. Bununla birlikte, 1.662 dolarlık 200-SMA seviyesi, teklifin hemen yukarı yönlü hareketini koruyor.

Alternatif olarak, yukarıda bahsedilen 1.633 dolarlık destek hattı rakamının aşağı yönlü net bir şekilde kırılmasının, altın ayılarını, 1.614 doların yıllık dibi ve 1.600 dolar eşiğini vurgulamadan önce, bir önceki ayın en düşük seviyesi olan 1.617 dolara doğru sürüklemesi mümkün. Genel olarak, satıcılar geç bir nefes alsa bile altın fiyatı ayıların radarında kalmaya devam ediyor.

Altın fiyatı dört saatlik grafik

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Felaket Yaklaşıyor” Credit Suisse: Altın İçin Bu Seviyeler Geliyor!