Reklamı kapat

Credit Suisse ve Deutsche Bank Krizi: Bankalar Boşaltılıyor!

0 görüntülenme

Credit Suisse şu anda likiditesi ve sermaye pozisyonuyla ilgili aylarca süren söylentilerin ardından hayatta kalma mücadelesi veriyor. Deutsche Bank hisselerinde ise büyük düşüş oldu. Yani, en yoğun spekülasyonlardan bazıları, büyük finans kurumlarını kuşattı. Her ikisi de hisse fiyatları düşmeye devam ediyor. Diğer yandan CDS seviyeleri Lehman Brothers’ın çöküşünden bu yana görülmemiş seviyelere ulaşıyor. Bu nedenle piyasanın dikkatini çekiyorlar. İşte detaylar…

Credit Suisse CDS’i rekor kırdı

Hafta sonu çıkan haberlere göre, İsviçre bankacılık devi Credit Suisse için olumsuz bir sonuç, 2008 mali krizini tetikleyen Lehman Brothers serpintisine benzer yankılara yol açabilir. 2 Ekim’de Reuters, banka yöneticilerinin müşterilere finansal durumu hakkında güvence vermeye çalıştıklarını bildirdi. Ayrıca bankanın piyasa değerinin sadece bir yılda yarıdan fazla düşerek bugün yaklaşık 10 milyar dolara gerilediğini bildirildi. Banka hissesi de bir yılda yüzde 56 düşüşle 4 doların biraz altına indi.

Ayrıca, Credit Suisse’in beş yıllık kredi risk primi (CDS) Cuma günü altı baz puan artarak 247 baz puana yaklaştı. CDS, haftalık bazda yüzde 15 arttı. Bu da 10 yılın en yüksek seviyesine işaret etti. 2009 Lehman krizinden bu yana görülmeyen seviyelere yükseldi. CDS, bir borç temerrüdü veya başka bir kredi olayı durumunda satıcının alıcıyı tazmin edeceği bir finansal anlaşmadır.

Deutsche Bank de benzer durumda mı?

Çeşitli kaynaklara göre Credit Suisse ile birlikte Deutsche Bank’ın da benzer bir durumda olduğu varsayılmaktadır. Bu iki Avrupa bankasının toplam varlık tabanı 2,5 trilyon dolar. Bu, Lehman Brothers çöküş dönemindeki varlık tabanının dört katıdır. Spekülasyonlar, Credit Suisse CEO’su Ulrich Koerner’in geçen hafta yatırımcılara ve personele güvence vermeye çalışmasına neden oldu. Bankanın “kritik bir an” ile karşı karşıya olduğunu kabul etti. Ancak İsviçre merkezli finans kuruluşunun “güçlü bir sermaye tabanına ve likidite pozisyonuna” sahip olduğunu vurguladı.

Bu sırada ABD Merkez Bankası (FED) bugün kapalı bir toplantı yapacak. Uzmanlar, iki büyük bankanın durumunun toplantıda konuşulacak konulardan biri olacağını söylüyor. Küresel pazar geçen hafta büyük bir volatilite gösterirken, Bitcoin şaşırtıcı bir şekilde sağlam kalıyor. Şu an itibariyle, Bitcoin 367 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 19.200 dolardan işlem görüyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi, piyasa değeriyle lider olan kripto para, haftalık bazda yüzde 2 yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Hafta 10 Gelişmeye Dikkat: BTC, SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek! Küresel makro istikrarsızlığın ruh halini belirlediği için Bitcoin (BTC), yeni bir haftaya tehlikeli bir yerde başlıyor.  19.000 doların sadece birkaç yüz dolar üzerinde haftalık bir kapanış gerçekleştirse de, Bitcoin’in sıradaki yönü henüz belli değil. Peki, yönünü neler...
Aslı Dinçer 2 ay önce