AI Coin CryptoGPT (GPT) Dev Borsalara Girdi: 10x Yaptı!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 hafta önce
987 görüntülenme
AI Coin CryptoGPT (GPT) Dev Borsalara Girdi: 10x Yaptı!

Metin tabanlı yapay zeka (AI) platformu ChatGPT’nin yükselen popülaritesi, altta yatan teknolojiye olan ilgiyi yeniden canlandırdı. Piyasadaki bu trendin etkisiyle AI coin’i CryptoGPT (GPT), kripto borsalarının listesine girmeye başladı. Bu da tokenin fiyatında güçlü yükselişle karşılık buldu.

CryptoGPT (GPT) dev borsaların listesinde!

Önde gelen kripto para borsası Bitfinex, 8 Mart’ta yayınladığı bir basın açıklamasında, kripto ticareti olarak “Yapay Zeka (AI) geliştirmeye ve AI ve veri pazarını merkezileştirmeye adanmış Ethereum tabanlı, katman 2 Blockchain CryptoGPT’nin yerel tokeni olan GPT’yi” listesine eklediğini duyurdu.

CryptoGPT’nin 9 Mart’ta resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda vurguladığı üzere, Bitfinex’in duyurusundan kısa bir süre sonra, PancakeSwap (CAKE), Bybit, Gate.io (GT), Uniswap (UNI), MEXC ve Bitget (BGB) dahil olmak üzere diğer kripto platformları CryptoGPT listeleme yarışına katıldı.

Bitfinex’ın basın açıklamasına göre, CryptoGPT kendisini yapay zeka geliştirme amacıyla veri toplamaya yönelik bir kripto ekosistemi olarak tanımlıyor. Ayrıca, ‘müşterilere şifreli zk-proof teknolojisi kullanarak anonimleştirilmiş verilerini paylaşmaları için kripto kazanma fırsatı sunmayı amaçlıyor. Bitfinex ayıca, “Bu, imalat, biyoteknoloji, eğitim ve diğer sektörlerde yapay zeka modelleri oluşturmak için kullanılacak gerekli veri noktalarını yakalarken kullanıcı anonimliğini korumayı amaçlıyor” açıklamasına yer verdi.

Bunun da ötesinde CryptoGPT ekosistemi, bu dApp’leri kullanırken ağın kullanıcılardan aldığı veriler için ödeme görevi gören GPT tokenleri ile Blockchain’deki işlemleri ve geri satın almalar veya yakmalar gibi likidite olaylarında ‘yakıt’ sağlamanın yanı sıra üzerinde merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluşturmaya izin vermeyi amaçlıyor.

GPT fiyatı patladı

Tokenin ön satış fiyatı 0,005 dolar oldu. Bununla birlikte listelemeden sonra fiyat 0,055 dolara kadar çıktı. Bu da tokenin bu süre zarfında 10 kat bir artış gördü anlamına geliyor. bununla birlikte GPT, daha sonra biraz geri çekildi. Kripto izleme platformu CoinMarketCap’ten alınan verilere göre, basın zamanında CryptoGPT fiyatı %30’un üzerinde artışla 0,04943 dolardan işlem görüyor. Tokenin 24 saatlik işlem hacmi 256 milyon dolar ve piyasa değeri yaklaşık 15 milyon dolar olarak kaydedildi.

CryptoGPT
CryptoGPT 24 saatlik fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Aynı zamanda, yeni AI coin’i ile ilgili olduğunu iddia eden hesaplar, Twitter kripto küresine ve onunla ilgili ‘CryptoGPT İndir’ ve benzerleri gibi çeşitli trend olan Twitter hashtag’lerine akın etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Finbold

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Altın, BTC, DOGE'u Unutun: Uzman Bunlar Uçacak Dedi!
Altın, BTC, DOGE’u Unutun: Uzman Bunlar Uçacak Dedi! Yatırım bankası Liberum’a göre altın piyasası son üç yıldır rasyonel. Bu yüzden, yatırımcıların onu analiz etmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca Liberum, gümüş de dahil olmak üzere endüstriyel metallerin altından daha iyi performans göstereceğini öngörüyor. Altın ve diğer emtiaların tepki...
Vural Erkan 1 hafta önce