CryptoRuble Nihayet Hayata Geçiyor

3 görüntülenme

2017 yılının Ekim ayında Rusya hükümeti kendi kripto paralarını, CryptoRuble, çıkaracaklarını söylemişti. CryptoRuble’nin hükümet tarafından “mining” edilmesi ve korunması, merkezsiz dünyanın merkez haline getirilmesi amacıyla da vatandaşların bu para biriminin Bitcoin ve diğer kripto paralar üzerinden kullanımının sınırlanması düşünülüyordu.

Fakat bir süre sonra CryptoRuble hakkında hiçbir şey konuşulmamaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde ise bakanlık, kripto paraların legalleştirilmesi konusunda bir teklifte bulundu. Henüz Kasım ayında Vladimir Putin, kripto paraları tamamen yasaklayacaklarını söylemiş, Aralık ayında da Ekonomi Bakanı aynı şekilde görüş belirtmişti.

Rusya Hükümeti Neden U-Dönüşü Yaptı?

Putin

Rus Kripto Para ve Blockchain Birliği (RACIB) geçtiğimiz günlerde CryptoRuble’nin tekrar gündeme geldiğini ve 2019 yılında CryptoRuble’nin hayata geçirileceğini duyurdu. CrptoRuble’nin ICO ve “mining”ine Temmuz ayından itibaren başlanacağı söyleniyor.

Merkezsiz para birimlerine, uluslararası yaptırımlardan kaçmak için bir ülkenin kullanabileceği en mükemmel araç diyebiliriz. Bu yüzden Rusya’nın bu U-dönüşü bizi şaşırtmamalı. Rusya gibi uluslararası yaptırımlara maruz kalma tehlikesi yaşayan diğer ülkelerin de kripto paralarla ilgili düşünceleri aynı. Venezuela da Rusya gibi, kendi petrol destekli koinlerini (Petro) piyasaya süreceklerini açıkladı, üstelik ciddi bir çöküş yaşamalarına ve Başkan Maduro’nun aksi yöndeki eylemlerine rağmen. Senegal ve İran da kendi kripto paralarını yaratma peşinde.

CryptoRuble fikri, bu kısa serüveninde çok fazla gelgit yaşadı. Eğer CryptoRuble konusundaki Rusya hükümetinin son fikri değişmezse, piyasaya sürülmesi bizler için bir sürpriz olmayacak.

Bloomberg

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İşte Bu Hafta SHIB, Bitcoin ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Şey!
Gedik Yatırım Başkanı Topaç: Türkiye’de 60 Binin Üzerinde Bitcoin Hesabı Var AA Finans Masası’na konuk olan Gedik Yatırım Başkanı Erhan Topaç, konuk olduğu AA Finans Masası’nda Türkiye’deki kripto para kullanımına da değindi. Kripto paraların ve Bitcoin’in uzun vadede kullanım alanlarını hızla genişleteceğini ve her yerde kullanılacağını söyleyen Topaç...
Burak Can Senyelli 24 Ocak 2018