Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Blockchain Projesini Duyurdu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Blockchain Projesini Duyurdu!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Blockchain Projesini Duyurdu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir Blockchain projesi hakkında açıklama yaptı. Türkiye’nin Blockchain tabanlı e-İnsan projesiyle ilgili yeni ayrıntıları açıkladı. İşte detaylar…

Blockchain destekli e-İnsan projesi nedir?

E-İnsan projesi, Blockchain teknolojisine dayanacak.  Proje, sistem tarafından kullanılan tüm hizmetleri, verileri koruma altında tutacak. Açıklamalara göre e-İnsan projesi, Türkiye Cumhurbaşkanlığı’nın kariyer, uzaktan eğitim servislerini vurguluyor. Ayrıca yetenek kazanımı ile ilgili hizmetlerine işaret ediyor. Bu alanlara yönelik araçlarıyla ilgili verileri paylaşabileceği bir dijital hizmet noktası görevi görüyor.

Öğrenciler, yeni mezunlar ve kamu çalışanları, kamu ve özel sektördeki iş ve staj olanaklarına bakacak. Kamu çalışanları ise sertifikalı eğitimleri inceleme şansı elde edecek. Türkiye’de düzenlenen kariyer fuarlarına, etkinliklere ve eğitim içeriklerine e-İnsan portalından erişecek. Proje, istihdamı artırmayı ve vatandaşların gelişimini desteklemeyi amaçlıyor.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Türkiye’nin otomobil şirketi TOGG, akıllı sözleşme kullanacaktı. Bunun için Avalanche Blockchain’inin geliştiricisi Ava Labs ile stratejik bir ortaklık kurmuştu. Genel olarak ülkemizde kripto paralara ve Blockchain’e yönelik ilgi oldukça büyük. Ancak Nisan 2021’de kripto ödemelerinin yasaklandığını belirtmekte fayda var.

Veriler Geldi: Bu Altcoin'e Türk Akını Var!

Türkiye ve kripto para ilgisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kripto paralara karşı mücadele olduğunu belirtmişti. Ancak, Blockchain için durum aynı değil. Çeşitli projeler inşa ederken ekosistemi keşfetmeye devam etti. Türkiye, Ulusal Blockchain Altyapı planlarını bile açıklamıştı. Bilindiği gibi ülkemiz, İstanbul Blockchain Haftası ve Blockchain Economy İstanbul gibi çeşitli küresel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Yerel geliştirici ekosistemi, Ethereum geliştirici topluluğu için önemli bir etkinlik olan bir sonraki DevCon’u İstanbul’a getirmek için de çok çalışıyor.

Ayrıca Chainalysis verileri, Türkiye’nin en hızlı büyüyen kripto pazarlarından biri olduğunu gösterdi. Chainalysis’in 2022 Küresel Kripto Para Birimi Benimseme Endeksi, Türkiye’nin kripto kabulü açısından ilk 20 ülke arasında ortaya koydu. Chainalysis’in verilerine göre özellikle Türkiye ve Mısır gibi ülkelerde, tasarrufların korunması ve havaleler için kripto kullanımı özellikle baskın. Ayrıca rapora göre Türkiye, Temmuz 2021 ve Haziran 2022 arasındaki dönemde en büyük kripto para pazarı oldu. Chainlink, ülkede, toplam 192 milyar dolarlık kripto para hacminden bahsediyor.  

Blockchain’i özel yapan şey nedir?

Temel olarak Blockchain, kriptografi ile desteklenen işlemlerin dijital bir kaydıdır. Her bir bilgi bloğu “zincir”e (bir genel muhasebe defteri) eklenir. Ardından merkezi olmayan, eşler arası bir ağ aracılığıyla doğrulanmakta. Zincir, her bloğun benzersiz bir hash taşıdığı, veritabanını kurcalamaya karşı dayanıklı ve değişmez hale getiren belirli bir sıraya girer.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Blockchain Projesini Duyurdu!