CZ ve SBF Arasında Kavga: Merkeziyetsiz Piyasadaki En Büyük Şaka!

CZ ve SBF Arasında Kavga: Merkeziyetsiz Piyasadaki En Büyük Şaka!
CZ ve SBF Arasında Kavga: Merkeziyetsiz Piyasadaki En Büyük Şaka!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanlar sıklıkla birbirlerini tanıyıp saygı duysa da aynı zamanda birbirleriyle rakiplerdir. FTX’in kurucusu SBF ve Binance’taki mevkidaşı CZ, geçtiğimiz günlerde hararetli bir savaşa girişti. Şimdilik, CZ’nin avantajlı konumda görünürken SBF ise büyük yakınmaların arasında nispeten sessizliğini koruyor.

Müttefik mi Rakip mi?

Geçmişe dönersek, FTX çıktıktan hemen sonra Binance, stratejik olarak FTX’e yatırım yapacağını ve uzun dönemde FTX tutacağını duyurmuştu. Aynı zamanda FTX, Binance ve OTC paltformuna likidite aktaracaktı. Daha sonra, FTX çok büyük bir hızla büyüdü ve Binance’i gölgede bıraktı. 2021’de FTX, 18 milyar ABD doları değerine varan Series B finansmanını tamamladığını ilan etti. Aynı anda, CZ, Binance’in FTX özsermayesinden çıktığını bildirdi. Belki de büyük patron, eski takipçisi tarafından geçilmekten rahatsızlık duymuştu.

Bu yılın ortalarında LUNA düştüğünde SBF, bunun Three Arrows Capital’e yardım edeceğini söylemişti. Bir anlığına, birçok basın kuruluşu SBF’yi piyasanın kurtarıcısı ilan etti. CZ, bunun aksine, paylaştığı tweetlerde doğrudan SBF’nin yeterli fona sahip olup olmadığını sorguladı. SBF, alta kalmayarak, CZ’yi yasalardan bihaber olmakla eleştirdi. Bu olaydan sonra iki kodaman, resmen müttefiklikten rakip duruma düştüler.

CoinDesk Kasım’da Alameda bilanço tablosu kaosunu ifşa edene kadar iki rakip, gelişme için birbiriyle rekabet etmeye devam etti. CZ, bunun FTT stoğunu düşüreceğini belirten bir tweet attı. Durum kötüleştikçe, SBF ile ilgili tokenlerin fiyatı hızla düştü. Önde gelen bir kripto para borsası olan CoinEx’e göre, 9 Kasım 03:00’te FTT’nin fiyatı 6 ABD dolarının altına düştü.

SBF ve CZ arasındaki kavga kripto para piyasasında paniğe sebep oldu ve Bitcoin’in fiyatı 19.000$’ın altına, Ethereum’un fiyatı ise 1300$’ın altına düştü. Bazıları, silahsız bir savaşın tüm yatırımcılar tarafından finanse edildiği yönünde şakalar yaptı.

İdeallerin peşini bırak ve güvenliği öncele

Kimileri kripto paraları hisselere benzetirken kimileri ise kripto para şirketlerini geleneksel şirketlere benzetiyor. Ancak, bunlar oldukça farklı şeyler. Basit bir şekilde açıklarsak, hisse fiyatını yükselten etken genellikle bir şirketin gelişimiyle ilgiliyken kripto varlıkların fiyatını yükselten iç mantık ise temelde arz ve talep arasındaki dengesizlikte yatar.

Kripto para sektöründeki şirketler, geleneksek şirketlerle hiçbir paralellik göstermez. Şimdiye kadar, kripto para şirketleri internet sisteminden kurtulmuş değildir. İnanıyorum ki çevrim içi finansal hizmetler çok sayıda kripto para şirketinin ana işi olmaya devam etmektedir. Ek olarak, Alameda’nın bilanço tablosu bir dizi paniğe sebep olduğundan Amerikan doları, kripto piyasasının nabzını yokluyor. Açıkça görülüyor ki Amerikan doları, hâlâ dünyaya ve kripto evrenine hükmediyor.

Alamede’nın FTT’yi bir varlık olarak görmesi gerçekçi olmayan bir merkeziyetsiz düşüncenin ürünüdür. FTX’i bir ülke, FTT’yi o ülkenin para birimi, Alameda’yı ise o ülkedeki bir şirket olarak görmek daha mantıklıdır. Sonuçta, dünyadaki birçok insan kripto varlıklar hakkında hiçbir şey bilmemektedir. FTX, yalnızca kripto para piyasasında yeni ve hacmi sınırlı olan merkezileştirilmiş bir borsadır.

Birçok kullanıcı, merkezileştirilmiş borsalardaki varlık yönetiminden endişe ettiğinden varlıklarını FTX’ten çekme kararı aldı. Kimileri, merkezileştirilmiş borsalarından en büyük düşmanının hackerlar değil de artık kendi kurucuları olduğu yönünde yarı şaka yarı ciddi yorumlar yaptı.

Kripto kullanıcı için, güvenilir bir platform varlık güvenliği ve proje kalitesini garanti etmelidir. CoinEx, piyasada her iki şartı da sağlayan az sayıdaki platformlardan biridir. Kuruluşundan bugüne herhangi bir güvenlik olayı yaşamayan borsa, listelenen kripto varlıklar için titiz bir inceleme sürecini işletir. Halihazırda CoinEx, 200’den fazla ülke/bölgede 3 milyonun üzerinde kullanıcıya güvenli ve verimli kripto hizmeti sağlamaya devam etmektedir.

“Rakipler çarpışırsa hiçbir kazanan olmaz.”

İstatistiklere göre, 7 Kasım’dan beri 200 milyon dolar kripto varlığın aynı adres tarafından FTX’ten çekilmesiyle SBF yenilmiştir. Aynı zamanda, FTT fiyatı çakılırken BNB fiyatı hafifçe düşmüştür.

OKEX’in kurucusu Xu Mingxing’in dediği gibi, rakipler çarpışırsa hiçbir kazanan olmaz. FTX için, bu büyük kaçıştan sağ çıksa bile, kesin bir şekilde çok sayıda kullanıcısını kaybedecek. Kripto piyasasından büyük bir pay yakalamış olsa da Binance, bu kavganın yarattığı anormal fiyat dalgalanmalarından dolayı düzenleyiciler tarafından denetlemeye tabi tutulabilir. Ek olarak, hassas bir konumda olan CZ’yi ABD yetkilileri kolayca bırakmayacaktır.

CZ ve SBF’nin her ikisi de yatırımcıları tiksindirmiştir. Merkeziyetsizleşmeye odaklanmak yerine sadece mevcut avantajlarından peşinden koştukları görülmektedir. Neyse ki, piyasada CoinEx gibi “Kolay Kripto İşlemler” prensibini takip eden platformlar var. Kripto piyasasının çalışkan bir bekçişi olan CoinEx, tüm dünyadan kullanıcılara beş yıldır yüksek kaliteli hizmet sunmaktadır.

Demek istediğim şudur ki piyasadan pay koparmaya odaklandıkları takdirde, ne Binance ne FTX kullanıcılar için daha iyi hizmet sağlayabilir.

Merkeziyetsizliğin amacı, dünyanın her köşesinden insanların sosyal basamakları tırmanmasına yardım etmektir. CoinEx bunu savunur ve bu doğrultuda çalışır. Kripto piyasasının kapısının genişçe açmak ve daha çok insanın blokzincir ve kripto varlıkları tanıması için uğraşan CoinEx, sürekli kendini iyileştirmekte ve sektörün engellerini aşmaktadır. Ayrıca, CoinEx, daha çok insanı fakirlik ve sefaletten kurtarmak için kripto paraları halka yaymakta ve onlara yeni ihtimalleri tanıtmaktadır.

Bence, bu blokzincirin ve kripto paraların amacıdır. CZ, FTX’I tamamen elde edeceğini, Binance‘in bir süre hakim oyuncu olacağını duyurmuştur. “Merkeziyetsizleşme” piyasadaki en büyük şaka haline gelmiştir.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

CZ ve SBF Arasında Kavga: Merkeziyetsiz Piyasadaki En Büyük Şaka!