Reklamı kapat

Dapp Radar Blockchain Tabanlı Oyun Sektörü Raporunu Yayınladı: İşte Ethereum, EOS, Tron, Steem ve Wax’ın Performansı

Mesut İnan
Mesut İnan 21 Temmuz 2020
0 görüntülenme
5457d0b6d29da318b0d9a125ff7ece1a

Kriptokoin – Blockchain Game Alliance (Blockchain Oyun İttifakı), oyun endüstrisindeki blockchain teknolojisinin avantajları hakkında farkındalığı teşvik etmeye ve yaymaya adanmış bir kuruluştur. DappRadar ise bu hedefe yardımcı olmak için sektör lideri verilerini sunmaktadır.

Anlaşılır olması açısından, bu raporda, Ethereum, EOS, TRON, WAX, Steem ve Hive blok zincirlerinde çalışan tüm oyun ve piyasalardaki etkinlik izleniyor.

DappRadar ayrıca bir dizi diğer blok zincirinde çalışan oyunları da takip ediyor.

Temel Eğilimler

Verilere bakıldığında izlenen altı blok zincirindeki tüm oyun ve piyslardaki günlük aktif benzersiz cüzdanların toplamı, 2020’nin ilk yarısında, 1 Ocak’tan 30 Haziran 2020’ye kadar olan dönemde % 16 oranında azaldı.

30 Haziran 2020’de günlük 22.000’den az aktif benzersiz cüzdan ya da 30 günlük ortalama toplamda 21.400 civarındaydı.

Bununla birlikte, her bir ayrı blok zinciri için kümülatif toplamlar, dönem boyunca farklı eğilimler göstermiştir.

EOS % 17 yükseldi.

Ethereum % 76 düştü.

Steem  % 58 düştü.

WAX % 35 yükseldi.

TRON % 58 yükseldi.

Hive blok zincirinin Mart 2020’ye kadar piyasaya sürülmediğini belirtelim.

Bu durumlardan biri hariç hepsinde, günlük aktivitedeki değişiklik, bu blok zincirlerinde çalışan bireysel oyunların performansından kaynaklanıyor.

Tek istisna ve genel olarak aşağı yönlü eğilimin ana nedeni Ethereum’un bizzat kendisi.

Nisan ayından bu yana, Tether Stablecoin, çeşitli Yüksek Riskli dapp’ler ve gelişen DeFi sektörü de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan artan zincir içi etkinlik yaşıyor.

Bu, blockchain üzerindeki herhangi bir işlemi işlemek için gereken gaz fiyatını önemli ölçüde artırdı. Bu durum ağırlıklı olarak düşük değerli işlemler olduğu için oyunlarda oyun aktivitesini büyük ölçüde azaltan bir şey.

Ethereum’daki oyun etkinliğindeki bu düşüşün sonucu, EOS’u oyun için en iyi blok zinciri olarak tanıtmak oldu. 2020’nin ilk yarısında, EOS – Crypto Dynasty ve Upland’daki en popüler iki blockchain oyunu da günlük aktiviteleri artırdı.

Crypto Dynasty (daha önce EOS Dynasty olarak adlandırılıyordu) altı ay boyunca günlük aktivite bakımından % 17 artarken, sadece Mart ayında piyasaya sürülen Upland üç aylık bir süre içinde % 95 arttı.

Benzer şekilde, WAX blok zincirindeki büyüme ağırlıklı olarak Prospectors tarafından yönlendirilirken, TRON’un yükselişi Nisan ayı sonunda ChainZ Arena’nın piyasaya sürülmesinden kaynaklandı.

Son anahtar eğilim, TRON Vakfı’nın Steem’in düşmanca ele geçirilmesinden kaynaklanan bir Steem hard forku olan Hive blok zincirinin başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesiydi.

Bana Parayı Göster

Blockchain oyun sektörü tarafından üretilen değeri izlemek söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken bazı nüanslar vardır.

Açıkçası, oyunun neredeyse tüm diğer sektörlerinden farklı olarak, izlenen gelir tek yönlüdür: yani çoğunluğu hala oyunculardan geliştiricilere akarken, bireysel oyuncular arasında artan bir miktar akar.

Sonuçta, oyun içi nesneleri ve tokenları sınırsız bir şekilde takas edebilmek, bir blockchain kullanmaktan doğar.

Bu nedenle, ‘işlem geliri’ terimi neyin ölçüleceğini daha iyi açıklar.

Dikkate değer başka bir nokta, bireysel blok zincirlerinin şu anda nasıl çalıştığı konusunda bazı önemli kültürel farklılıklar olmasıdır.

Örneğin, Ethereum blok zincirindeki işlemsel gelirin çoğunluğu, benzersiz oyun içi öğelerin (NFT’ler) ticareti ile üretilir.

2020’nin ilk yarısı sırasında, bu değerin çoğu satış öncesi etkinliklerde NFT satan geliştiriciler tarafından yaratılmış olsa da, değerli NFT’ler OpenSea gibi ikincil piyasalar yoluyla eşler arası işlemleri de teşvik etmektedir.

Buna karşılık, TRON, EOS ve WAX’taki faaliyetlerin çoğu, daha tek yönlü olma eğilimindeki oyun içi tokenların akışı tarafından üretilir; oyunculardan geliştiricilere geleneksel bir şekilde alar.

Bu farklılıklar söz konusu blok zincirleri için sistemik değildir, aksine şu anda mevcut olan en kolay para kazanma seçeneklerini kullanan geliştiricilerin bir ürünüdür. Zamanla, NFT standartları – özellikle EOS’da – daha sağlam hale geldikçe değişecektir.

Böylece, 2020’nin ilk yarısı sırasında, blockchain oyun sektörünün işlemsel değeri yaklaşık 20.5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ethereum oyunları yaklaşık 16 milyon dolar, EOS ve TRON her ikisi de yaklaşık 2 milyon dolardı ve Steem ve Hive yaklaşık 200.000 dolar olarak gerçekleşti.

Aşağıdaki grafikte açıkça görülebileceği gibi, günlük aktivitenin ortalama işlemsel değeri yaklaşık 50.000 dolardı; bu, geliştiriciler oyunları için özel satış etkinlikleri başlattıkça çok yüksek değerli durumların ortaya çıktığını gösteriyor.

Bu bağlamda, çoğu geliştiriciden oyuncuya satışlar tarafından üretilen bu dönemde en iyi 5 blockchain oyununun işlem gelirini ayırabiliriz.

ChainZ Arena (TRON, EOS, ETH) – 1,9 milyon dolar

MegaCryptoPolis (TRON, ETH) – 1,7 milyon dolar

Crypto Dynasty (EOS, ETH) – 1,7 milyon dolar

Sandbox (ETH) – 1,1 milyon dolar

Brave Frontier Heroes (ETH) – 870.000 dolar Bununla birlikte, sektördeki en iyi dapp, Ethereum piyasasındaki OpenSea idi ve özellikle oyuncular arasındaki NFT ticaretinden 5 milyon dolar değerinde işlem hacmi üretti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

bitcoin btc gold coins crypto currency electronic money scaled
Bitcoin Entegrasyonu Yapan Dev İsviçre Bankasının Karı Yüzde 34 Arttı Kriptokoin – İlk beş İsviçre bankası içerisinde yer alan Julius Baer, ​​müşterilerine net Bitcoin gibi dijital varlıklar sunmaya başladığı 2020 yılının ilk yarısında % 34 oranında kar artışı elde etti. 427 milyar dolarlık varlığı yöneten dev İsviçre...
Mesut İnan 21 Temmuz 2020