Büyük Kriz: DCG ve Genesis, Sıradaki FTX ve Alameda mı?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 4 hafta önce
146 görüntülenme
DCG ve Genesis, Sıradaki FTX ve Alameda mı

DCG’nin kripto şirketi Genesis, Gemini ile ortak olduğu pasif gelir sağlayan Earn programı nedeniyle çatışma içinde. Taraflar kısa süre önce karşılık sert açıklamalara yer verdiler. Şimdi endişeler, FTX ve Alameda gibi DCG ve Genesis’in de kripto piyasasına darbe vuracağı yönünde.

DCG ve Genesis, FTX benzeri bir sona mı yaklaşıyor?

Gemini kurucularından Cameron Winklevoss, Pazartesi günü Digital Currency Group (DCG) CEO’su Barry Silbert’i “dürüst olmayan geciktirme taktikleri” gerekesiyle suçladı. Ayrıca, 8 Ocak tarihine kadar borucularını geri ödemesini talep etti.

DCG’nin kripto şirketi Genesis ile işbirliği içinde Gemini, Earn adlı bir kripto ödünç verme ürünü sunuyor. Devasa kripto para borsası FTX’in Kasım ayında çökmesinden sonra, Genesis müşterilerin para çekme işlemlerini askıya almıştı. Şu anda hem Gemini Earn programının hem de Genesis’in kullanıcıları fonlarını geri almayı bekliyor.

Şimdi, Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss ve DCG CEO’su Barry Silbert, Twitter’dan açıkça yayınladıkları bir anlaşmazlığında ortasındalar. Winklevoss, Genesis ve DCG’nin Gemini’ye ve müşterilerine 900 milyon dolar borçlu olduğunu iddia ediyor ve Silbert’e kendilerini açıkça ve açıkça konuyu çözmeye adaması için 8 Ocak’a kadar süre verdi.

Winklevoss’un iddialarına yanıt olarak DCG CEO’su Barry Silbert, şirketin Genesis’ten 1.675 milyar dolar borç almadığını belirtti. Twitter’dan, “DCG, Genesis’e hiçbir faiz ödemesini kaçırmadı ve tüm kredilerde yolunda gidiyor; bir sonraki kredi vadesi Mayıs 2023’te. DCG, Genesis’e ve danışmanlarınıza 29 Aralık’ta bir teklif iletti ve henüz bir yanıt almadı” açıklamalarına yer verdi:

Winklevoss ayrıca Barry Silbert’e kendisinin ve DCG’nin bu karmaşayla hiçbir ilgisi olmayan masum seyircilermiş gibi davranmayı bırakmasını söyledi. Açıklamalarında, “Tamamen yalan söylüyorlar. Öyleyse, DCG parayı ödünç almadıysa, Genesis’e nasıl 1.675 milyar dolar borçlu?” ifadelerine yer verdi.

DCG ve Genesis: Bir sonraki kripto savaşı mı?

Kaynaklara göre Genesis, 7 Aralık’ta müşterilere yazdığı bir mektupta, müşteri fonlarını korumak ve likiditeyi sağlamlaştırmak için çalışmaya devam ettiğini, ancak bir strateji oluşturmanın “günler yerine haftalar” alacağını söyledi. Yatırımcılar Brendan Picha ve Max J. Hastings tarafından Aralık ayının başlarında Gemini aleyhine birden fazla eşzamanlı toplu dava açıldığını belirtmekte fayda var. Kriptokoin.com olarak ayrıntılara bu yazıda yer verdik. Kısacası, şimdiye kadarki hikaye şöyle görünüyor:

  • DCG’nin 340.000 kullanıcıya 1,6 milyar borcu var.
  • Barry buluşup çözüm bulmayı reddediyor.
  • DCG, riskli işlemler hakkında spekülasyon yapmak için kullanıcı fonlarını kullandı.
  • DCG, bu sorunu 8 Ocak’a kadar çözmek için çalışıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoticker

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Para Hacki: NFT Tokenler Çalındı
Yeni Kripto Para Hacki: Bu NFT Tokenler Çalındı! 2023’ün ilk büyük kripto saldırılarından biri şu anda gerçekleşiyor. Hackerlar, popüler koleksiyon CryptoPunks’ın NFT’lerini sattılar ve Discord’da topluluğunu dolandırmaya başladılar. NFT tokenler şu anda hackerların cüzdanlarında geziniyor. Hack uyarısı: NFT tokenler saldırı altında NFT meraklısı CryptoNovo tarafından...
Buğra Çağlar 4 hafta önce