Decentraland (MANA) Nedir?

Mert Kaya
Mert Kaya 23 Şubat 2020
23 görüntülenme
2a4fceb86346884037ed0646cf1c0849

20 Şubat’ta lansmanını gerçekleştirerek 100.000 dolarlık hazine avını başlatan ve son zamanlarda kripto para camiasında adını sıklıkla duyduğumuz Decentraland incelemesiyle sizlerle birlikteyiz. Bu incelememizde Decentraland’in ne olduğu, MANA’nın ne işe yaradığı ve bu sanal dünyadaki LAND denilen arazilerin tam olarak ne olduğu ile ilgili belli çaplı bilgilere sahip olarak; Decentraland ekosistemine dair belli bir birikime sahip olacaksınız.

Decentraland Nedir

Decentraland’i en basit şekilde, Ethereum blokzinciri tarafından desteklenen merkeziyetsiz bir sanal gerçeklik platformu olarak tanımlayabiliriz. Kullanıcılar Decentraland platformu içinde içeriklerini ve uygulamalarını oluşturabiliyor, deneyimleyebiliyor ve para kazanabiliyorlar.

İçerik ve uygulamaları yalnızca üretmekle kalmayıp, bunlarla para da kazanabileceğiniz bir platform olan Decentraland, sanal gerçeklik cihazı ya da sıradan bir web tarayıcıyı kullanarak deneyimleyebileceğiniz 3D etkileşimli bir dünya. Decentraland’de satın alabileceğiniz arazi belirli ve sınırlı sayıda. Her bir arasının 33 x 33 feet alanında olduğu bu arazilerde inşa edebileceğiniz yükseklikte herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

MANA Nedir

MANA, Decentraland ekosisteminin ERC20 tokeni. Binance, OKEx ve Huobi gibi borsalardan alıp satabileceğiniz bu tokeni Decentraland dünyasından arazı satın almak için kullanabildiğiniz gibi, diğer mal ve hizmetleri satın alabilmek için de kullanabiliyorsunuz. LAND ismi verilen arazileri satın almak için kullanılan MANA’lar yakılıyor ve bir daha kullanılamıyor.

LAND Nedir

LAND’i, Ethereum akıllı sözleşmesinde tutulan ve tazmini mümkün olmayan dijital varlıklar olarak tanımlayabiliriz. Türkçeye arazi olarak çevirebileceğimiz LAND, benzersiz x ve y kartezyen koordinatları kullanılarak referans verilen karolara ayrılmış. Her bir LAND tokeni koordinatlarının bir kaydını, sahibini ve sahibinin arazisinde sunmak istediği içeriği tanımlayan ve kodlayan bir içerik açıklama dosyasına dair bir referans içeriyor. Yani LAND denilen tokenler araziler için kullanılan akıllı sözleşmelerce oluşturulmuş birer arazi tokeni…

Sanal Bir LAND’e Sahip Olmanın Manası Ne? LAND Nasıl Çalışıyor?

Decentraland ekosistemi içinde bir LAND sahibi olmak tıpkı CryptoKitties veya CryptoPunks gibi diğer benzersiz kripto varlıklarına sahip olmaya benziyor. Farklı olarak LAND’lerinizi üç boyutlu alanlar ve uygulamalar oluşturmak için kullanabiliyorsunuz. LAND isimli token ERC721 standardına sahip, yani bu dijital varlıklar diğer kullanıcılarla takas edilebiliyor. Ayrıca SketchUp, Blender ve MAYA gibi 3D Modelleme programlarıyla ürettiğiniz 3D modellerinizi Decentraland’e yükleyebiliyor ve paylaşabiliyorsunuz.

Editörün Yorumu

Bence Decentraland, blokzincir teknolojisi ile neler yapılabilir sorusuna harika bir cevap olarak oluşturulmuş bir proje. Sanal bir dünya oluşturan Decentraland, bu sanal dünyanın arazilerini bir kâr amacı gütmeden satıyor ve sattığı arazileri kullanıcıların istediği gibi kullanabilmelerine olanak sağlıyor. Dünyanın merkeziyetsiz olması güven unsurunu sağlarken kullanıcıların kendi 3D modellerini de bu dünyaya aktarabilmesi harika bir fleksibilite sağlıyor. Ben Decentraland’i blokzincir ile oyun ve eğlence sektöründe yapılabilecekleri gösterdiği için çok takdir ediyorum. Decentraland eğer istediği kullanıcı sayısına ulaşırsa oluşturacağı arazi ve 3d model pazarlarıyla harika bir dünya oluşturacak gibi görünüyor. Bence büyük olmasa da tutkulu bir kitle oluşturduğu takdirde Decentraland, kripto paralar arasında büyük bir pazar payına sahip olacaktır. Ben Decentraland’i riskli ancak oldukça heyecanlı bir yatırım olarak görüyorum…

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

onde gelen altcoin cardano kriptocoin com
Önde Gelen Altcoin Cardano’nun Kurucusundan İddialı Açıklamalar Kriptokoin – Kripto para dünyasının yedi numaralı koini olan Cardano (ADA), yakında büyük bir etkisi olması beklenen bir buzdağı gibi. Önde gelen altcoin için en azından Charles Hoskinson’a göre ifade edilmesi gereken kelime bu. 22 Şubat’ta attığı...
Mesut İnan 23 Şubat 2020